Burzovní kalendář (14. 9. - 18. 9. 2020)

Třetí zářijový týden bude na trzích opět pod vlivem faktorů, jako jsou pandemie nemoci covid-19, vycházejících makroekonomických dat a zasedání centrálních bank, tentokrát Fedu, Bank of England a Bank of Japan.

Ohlédnutí

Začátek uplynulého týdne byl na trzích klidný, v USA byl v pondělí státní svátek. Pod povrchem ale bublala nervozita, což ukazoval například vývoj indexu volatility VIX. Nebylo totiž jasné, zda a v jaké míře bude pokračovat výprodej (především) technologických titulů. Závěr týdne byl pro burzu Nasdaq opět nepříznivý, a ačkoli například index S&P 500 naznačil, že by mohlo jít spíše o konsolidaci po předchozích výrazných růstech, akciové trhy v USA zapsaly do burzovního almanachu sytě červené týdenní svíčky, zatímco evropským trhům pomohlo k ziskům menší zastoupení technologických akcií v indexech.

Technologické tituly dosud táhly americký akciový trh výše. "Poslední dobou je ale bombarduje jedna špatná zpráva za druhou. Mezi ně rozhodně patří vysoká hra finanční skupiny Softbank. Ta podle nejnovějších informací hnala za pomoci opcí ceny technologických akcií vzhůru, a rozjela tak jednu z nejodvážnějších akciových sázek posledních let. Investory odvážnost příliš nenadchla, akcie Softbank výrazně ztrácejí a pod dojmem zprávy pokračuje i výprodej technologických titulů," napsal Martin Luňáček z robo-advisory platformy Portu.

"Náš závěr: Nikola je masivní podvod postavený na desítkách lží." Tak shrnuje své rozsáhlé několikaleté šetření analytická společnost Hindenburg Research. To publikovala jen několik dní poté, co akcie kontroverzního "výrobce" ekologických vozidel vystřelily o 50 % výše po zprávě, že do společnosti vstupuje automobilka General Motors. Největší americká automobilka totiž získala za 2 miliardy dolarů 11% podíl a zároveň počítá s úzkou spoluprací při dostávání prvního vozidla na trh. Ještě během týdne stihly ovšem akcie Nikoly všechny zisky smazat.

Dále ztrácejí také cenné papíry Tesly. Zklamání přinesla především zpráva z konce předchozího týdne o tom, že akcie výrobce elektromobilů (zatím) nebyly zařazeny do indexu S&P 500. O důvodech nezařazení se zatím pouze spekuluje, ale nezdá se, že by tvůrce benchmarku na jednu z největších amerických firem jen zapomněl. Důvodem může být přílišná volatilita, před kterou je snaha index ochránit.

Britská firma AstraZeneca v týdnu pozastavila a o víkendu opět rozjela testy vakcíny na covid-19. Jeden z dobrovolníků totiž nevysvětlitelně onemocněl. Akcie společnosti, která spolupracuje s univerzitou v Oxfordu a je považována za jednoho z favoritů dodání první vakcíny na trh, reagovaly pouze relativně mírnou ztrátou, již během týdne stihly odmazat.

Investoři se soustředili také na čtvrteční zasedání ECB. Ta nezměnila měnovou politiku, zlepšila mírně prognózu vývoje ekonomiky pro letošní rok, ale naopak zhoršila na rok příští. ECB pracuje na změně své strategie, a možná i proto nijak výrazně nereagovala na oznámenou změnu měnové politiky americké centrální banky.

V týdnu skončilo osmé kolo vyjednávacích rozhovorů o brexitu. "Výsledek? Jsme tam, kde jsme byli. Britský premiér Johnson ovšem slíbil, že pokud o dohodě nebude jasno do 15. října, vyjednávání ukončí. To zvyšuje šance na tvrdý brexit. Tuhle větu ale poslední tři roky píšeme poněkolikáté a kdo ví, zda ji za další tři roky nebude stále opakovat," podotkl Martin Luňáček z Portu.

Index pražské burzy PX za týden odepsal 0,5 %. Největší růst zaznamenaly akcie PFNonwovens (+12,2 %) poté, co hlavní akcionář oznámil, že chce vytěsnit minority při ceně 719,5 Kč za akcii. "Tuto cenu trh považuje za nízkou vzhledem k tomu, že poslední dobrovolná nabídka ze strany stejného subjektu byla 1 010 Kč za akcii a společnost se podle našeho názoru od té doby výrazně nezměnila. Očekáváme, že se budou minoritní akcionáři bránit, a to možná i soudní cestou, což vede k tomu, že je aktuální tržní cena nad cenou navrhovanou v rámci vytěsnění minorit," uvedl analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Nejvíce za minimálního objemu obchodů odepsaly akcie Tatry Mountain Resorts (-7,1 %).

Výhrady vůči probíhající aukci nových kmitočtů pro mobilní operátory již oficiálně vyjádřily vedle O2 Czech Republic (-1,4 %) i Vodafone a T-Mobile. Posledně zmíněné společnosti zažalovaly Český telekomunikační úřad kvůli zmiňované aukci u Městského soudu v Praze. Hlavní nespokojenost je s podmínkami národního roamingu a malým maximálním přídělem frekvencí v pásmu 3,4-3,6 GHz. Dochází tedy k tomu, k čemu se již operátoři vyjádřili při oznámení vypořádání námitek k aukci ze strany ČTÚ.

Parlamentní rozpočtová komise podpořila zvýšení zdanění tabákových výrobků pro příští rok o 10 % a o 5 % pro roky 2022 a 2023. Návrh ministerstva financí dosud počítal s 5% zvýšením za rok pro období let 2021-2023. Výraznější zvyšování daní by bylo nepříznivou informací pro tabákové společnosti, akcie Philip Morris ČR ale zakončil týden o 1,9 % silnější, v rámci obecných výprodejů možná i díky svému defenzivnímu charakteru.

Křeček (BH Securities): Řezaný tabák v ČR skokově zdraží, lidé začnou nakupovat v zahraničí
Již od příštího roku může být řezaný tabák v České republice dražší než ve všech okolních zemích včetně Německa a Rakouska. Lidé z pohraničí by tak pravděpodobně nakupovali řezaný tabák v cizině, což by snížilo výběr spotřební daně, říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Společnost Česká zbrojovka Group oznámila záměr upsat akcie na pražské burze. CZG nabídne nové akcie v hodnotě 75 milionů eur a dále cenné papíry za 75 milionů eur od stávajících akcionářů z holdingu Česká zbrojovka Partners SE. Tuto společnost vlastní z 92,5 % René Holeček a ze 7,5 % management společnosti. Ta chce z emise nových akcií financovat stavbu výrobního závodu ve městě Little Rock v Arkansasu, případné akvizice a další cíle. CZG má od 1. června 2020 své akcie formálně registrované na pražské burze, nicméně nedošlo zatím k žádné nabídce akcií, a proto se na burze dosud neobchodovaly.

Společnost Pilulka.cz, která provozuje on-line i kamenné lékárny s mnoha souvisejícími produkty a službami, oznámila záměr vstoupit na trh START pražské burzy. Firma chce na trhu nabídnout pětinový podíl a získat za něj 100-200 milionů Kč. Současnými majiteli jsou z 69 % spoluzakladatelé Martin a Petr Kasovi a z 31 % investiční skupina WOOD & Company. Pilulka.cz plánuje příští rok vstoupit do Maďarska, na což chce také využít získaný kapitál.

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden všechny tři hlavní indexy klesly
Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně. Technologický sektor utrpěl již pátý pokles za posledních šest obchodních seancí. Posilovaly naopak akcie řady významných průmyslových a finančních společností.
Evropské akcie v pátek převážně rostly, v plusu skončily i v týdenním horizontu
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo převážně v plusu. Británie oznámila, že uzavřela první významnou pobrexitovou obchodní dohodu. Protistranou je Japonsko a podle Londýna má dohoda zaručovat v zásadě volnou obchodní výměnu.
Pražská burza v pátek oslabila, dolů ji táhly akcie Erste, Komerční banky a ČEZ. Za celý týden trh klesl o půl procenta
Pražská burza v pátek skončila v červených číslech. Index PX klesl o 0,76 % na 897,77 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie bankovní skupiny Erste, energetické firmy ČEZ a Komerční banky. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze zlevnily podle indexu PX o půl procenta.

Výhled

Třetí zářijový týden bude ve znamení zasedání měnového výboru Fedu. ten by měl představit parametry nové strategie své měnové politiky. Tu již naznačil předseda Jerome Powell během projevu v rámci srpnového sympózia centrálních bankéřů. Má jít o větší zaměření politiky banky na trh práce a sledování průměrné inflace za určité období.

Vedle toho bude nadále sledované dění v technologickém sektoru, který stojí v posledních dvou týdnech za nárůstem volatlity na trzích. Facebook, Apple, Amazon, Microsoft a Alphabet za poslední týden shodně odepsaly přes 10 %, a tak nepřekvapí, že nejvýrazněji ztrácela burza Nasdaq. Index S&P 500 pak odepsal 2,51 %. Řada dílčích indikátorů potvrdila prodejní signály, před medvědy ale stále stojí výrazná hradba v podobě toho, že samotný cenový graf zůstává v býčím nastavení.

Jako poměrně podstatná se jeví u indexu S&P 500 podpora na hladině 3 280, dále jsou supporty na 3 200 a 3 000, což je zásadní úroveň pro dlouhodobější výhled. Krátkodobě index prudce propadl pod linii růstového trendu, ve hře by tak mohla být i konsolidace nad supportem a pod historickým maximem.

Druckenmiller: Na akciovém trhu zuří mánie, která neskončí dobře. Po každém divokém večírku přichází kocovina
Podle známého investora Stanleyho Druckenmillera vládne na americkém akciovém trhu mánie podporována centrální bankou a spekulanty. V příštích letech podle něj způsobí na trzích velké problémy.

Index volatility VIX vzrostl a potvrzoval po celý týden vývoj na akciovém trhu. Uzavřel týden nad 200denním klouzavým průměrem, ovšem 20denní průměr je nadále níže, což znamená ve výsledku smíšený signál pro další vývoj. Jasný trend ve volatilitě bude až po vzestupu krátkodobých průměrů nad dlouhodobý. Indexu VIX se tradičně věnujeme v expertních výhledech.

Krátkodobě najdou pro sebe pozitivní signály jak býci, tak medvědi, i když znamení na prodejní straně přibývá. Dokud index S&P 500 udrží support na 3 280, býci nemusejí panikařit. V případě prolomení této úrovně se otevírá prostor pro další výprodeje. Podmínky na trhu byly do začátku září mimořádně překoupené, technologické tituly rostly bez ohledu na jakékoli fundamenty. Určitá normalizace cen je zdravá, řada akcií je ale stále (optikou "starých časů") extrémně drahá. Možná žijeme v nové éře, kdy tradiční ukazatele jako P/E budou běžně na úrovních, které v posledních desetiletích byly považované za extrémní.

Vzhledem k historicky špatné zářijové výkonnosti akcií a ke zdrojům volatility v podobě pandemie a blížících se prezidentských voleb v USA se zdá, že po letní párty je namístě větší opatrnost. Ceny akcií jsou stále dost vysoké na to, aby se mohly vzedmout další prodejní vlny, a stále ne dost nízké na to, aby se dalo hovořit o atraktivních nákupních příležitostech.

10 důvodů, proč akcie mohou dále posilovat. Mohou, ale nemusejí
Hlavní globální akciový analytik Goldman Sachs Peter Oppenheimer našel hned deset důvodů, proč by rally na americkém akciovém trhu nemusela být u konce. Ve světle současných výprodejů (především) technologických titulů snad odvážná myšlenka, snad jen snaha nahnat klienty do krátkodobě nevýhodných obchodů. U Goldmanů nikdy nevíte.

Na americkou burzu se chystá cloudová společnost Snowflake. Na tu si brousí zuby i Buffettova Berkshire Hathaway, a to navzdory tomu, že sám Warren Buffett technologickým společnostem příliš nefandí. Vstup na burzu, který se odehraje příští týden, by měl Snowflake ohodnotit zhruba na 20 miliard dolarů, Berkshire Hathaway má zájem o zhruba 500milionový podíl.

Hospodářské výsledky již zveřejňují téměř výhradně firmy, které mají svá fiskální čtvrtletí posunutá oproti kalendářním. V třetím zářijovém týdnu to budou ve Spojených státech například společnosti Lennar, Adobe a FedEx, v Evropě se přidá například Inditex a na pražské burze se v úterý odpoledne připojí Kofola ČeskoSlovensko.

"Od Kofoly očekáváme silný pokles EBITDA o 33,9 % kvůli vlivu uzavření mnoha provozů v segmentu HoReCa kvůli pandemii covidu-19. Trh bude sledovat, zda management potvrdí roční výhled zhruba 10% poklesu EBITDA. Tématem budou i kovenanty na dluh, které mohou být poklesem EBITDA dotčeny. Jsme ale poměrně optimističtí a očekáváme, že by se případně podařilo jejich přehodnocení," uvedl analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Analytik Petr Bártek z České spořitelny čeká, že Kofola vykáže za druhé čtvrtletí pokles tržeb asi o 10 % a propad provozního zisku EBITDA o 35 %. "Takový výsledek by byl v současnosti relativně dobrý. Očekáváme, že společnost potvrdí výhled pro letošní EBITDA zisk (800 milionů až 1 miliarda korun) u jeho horní hranice. Konsolidace Ondrášovky spolu s dopadem covidu-19 by měly zvýšit zadlužení přibližně na 3,7násobek čistého dluhu k upravenému zisku EBITDA. To by bylo nad závazkem na úrovni 3,5násobku, nicméně je to již očekáváno," napsal Petr Bártek.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

V makroekonomickém kalendáři se na začátku týdne investoři zaměří na průmyslovou výrobu v Japonsku a eurozóně nebo na britský index cen domů. V noci na úterý bude o průmyslu informovat také Čína, která přidá ještě zprávu z maloobchodu. Dopoledne pak bude patřit datům z britského trhu práce, francouzské a italské inflaci nebo indexům ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. Odpoledne se pak investoři v USA zaměří na údaje z průmyslu a indexy dovozních a vývozních cen.

Středeční dopoledne slibuje zprávu o britské inflaci a obchodní bilanci eurozóny. Později na trh Spojené státy pošlou údaje o maloobchodních tržbách a Kanada doplní inflační statistiku. Večer den vyvrcholí oznámením výsledku měnověpolitického zasedání americké centrální banky, která také představí novou makroekonomickou prognózu.

V noci na čtvrtek bude o nastavení měnové politiky jednat japonská centrální banka. Austrálie zveřejní data z trhu práce, Itálie dopoledne obchodní bilanci a Eurostat finální zprávu o srpnové inflaci v eurozóně. Odpoledne skončí měnověpolitické zasedání britské centrální banky a v Americe dojde na informace o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě a také na pravidelnou týdenní statistiku počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Páteční dopoledne nabídne v Evropě britské maloobchodní tržby, německou výrobní inflaci nebo italské průmyslové objednávky. Ve Spojených státech vyjde odpoledne předběžný zářijový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a Kanada přidá zprávu o maloobchodních tržbách.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Zasedání Fedu, Bank of England ani Bank of Japan by neměla přinést změnu měnové politiky. Fed v srpnu oznámil změnu v cílování inflace a nyní by ji měl reflektovat v rámci existujícího duálního cíle měnové politiky. Zásadní tržní impulzy od tohoto zasedání ovšem nečekáme. Zajímavá bude nová ekonomická prognóza, která již bude zasahovat až do roku 2023 a pro letošek by v případě HDP měla být vylepšena, neboť data z posledních měsíců překvapovala pozitivně.
  • V EU bude ve středu sledovaný projev šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen o stavu unie. Ta se bude snažit přesvědčit členy Evropského parlamentu pro hlasování o rozpočtu EU a o záchranném fondu.
  • V rámci makrodat budeme sledovat zpomalující expanzi průmyslu i maloobchodu. V eurozóně by údaje za červenec měly ukázat na snížení meziročního propadu průmyslu na 7,7 %.
  • Britský parlament se bude v pondělí zabývat návrhem premiéra Johnsona ohledně brexitu, který porušuje dříve vyjednanou smlouvu s EU. Proti Johnsonovu návrhu existuje značný odpor.
  • Český kalendář nabídne pouze data druhořadého významu. Nicméně s blížícím se zasedáním ČNB příští týden bychom ještě mohli slyšet výroky některých členů bankovní rady. Na zářijovém zasedání ČNB čekáme ponechání měnové politiky beze změny.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat