10 důvodů, proč akcie mohou dále posilovat. Mohou, ale nemusejí

Hlavní globální akciový analytik Goldman Sachs Peter Oppenheimer našel hned deset důvodů, proč by rally na americkém akciovém trhu nemusela být u konce. Ve světle současných výprodejů (především) technologických titulů snad odvážná myšlenka, snad jen snaha nahnat klienty do krátkodobě nevýhodných obchodů. U Goldmanů nikdy nevíte.
Technologické tituly v USA mají za sebou několik hrubě nevydařených obchodních seancí, index Nasdaq Composite zvládl za tři seance zkorigovat o 10 %. Začíná hlubší propad? Nikdo neví, dokonce ani Peter Oppenheimer z Goldman Sachs. Ten sice v úterý zveřejnil deset možných důvodů pokračování rally na akciových trzích, zároveň ale nejeden z nich doprovodil varováním, že to vlastně tak docela fungovat nemusí. A i kdyby snad Oppenheimer nepochyboval, není složité si u většiny argumentů představit solidně působící protiargumenty.
1. Akciový trh je stále ve fázi naděje v rámci dlouhodobého cyklu. Ta nastává bezprostředně po silné recesi. To by vysvětlovalo letošní prudké oživení na burzách. Budiž.
2. Naděje na relativně brzy dostupnou vakcínu na covid-19 pomáhá hospodářskému oživení (skrze rozhodnutí politiků o uvolnění fungování ekonomik). Poněkud s otazníkem.
3. Ekonomové jsou optimističtější ohledně tempa zotavování hospodářství. I Goldman Sachs poupravila svou prognózu, další hráči z Wall Street mohou následovat. Co když ale zafouká nějaký nečekaný protivítr? To pak všechny pláště zamíří opačným směrem.
4. Indikátor medvědí nálady z dílny Goldman Sachs (loni výrazně zvýšený) nyní neukazuje na velké riziko masivních výprodejů, ačkoli jsou valuace akcií vysoké.
5. Centrální banky a vlády budou dále podporovat trhy a ekonomiku.
6. Riziková prémie akciového trhu (očekávaná návratnost akcií ve srovnání s návratností dluhopisů) má kam klesat. Dividendové výnosy sice s růstem cen akcií a spíše pozastavováním a poklesem dividend padají, oproti výnosům dluhopisů jsou ale stále celkem atraktivní.
7. Minimální úrokové sazby jsou nadále podporou pro akcie.
8. Akciový trh je účinným zajištěním proti výkyvům míry inflace (ačkoli Goldman Sachs nečeká v USA výraznější vzestup míry růstu spotřebitelských cen).
9. Především akcie firem se silnými rozvahami jsou atraktivní ve srovnání s firemními dluhopisy.
10. Pokračuje digitální revoluce. Posuny v ekonomice a na akciových trzích směrem k technologiím by měly pokračovat i přes krátkodobé výkyvy v náladě spojené s technologickými tituly na burze.
Akciový trh na přelomu srpna a září odrážel poměrně optimistická očekávání ohledně oživení ekonomiky. Ta se nemusejí naplnit, a pak by podle Oppenheimera mohly akcie odepsat okolo 10 %. Ekonomická veřejnost nicméně není jako jeden muž takto optimistická. Držíte-li tedy (americké) akcie, držte si vedle nich také palce. Dlouhodobě nejspíše neproděláte, musíte ale umět ustát možnou krátkodobou (i střednědobou) volatilitu.
Zdroj: Goldman Sachs, Zero Hedge, MarketWatch