Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden všechny tři hlavní indexy klesly

Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně. Technologický sektor utrpěl již pátý pokles za posledních šest obchodních seancí. Posilovaly naopak akcie řady významných průmyslových a finančních společností.
Index Dow v pátek stoupl o 0,48 % na 27 665,64 bodu a širší S&P 500 se zvýšil o 0,05 % na 3 340,97 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,6 % na 10 853,55 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,56 % na 26,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 0,669 %.
Za celý týden, který byl zkrácený o pondělní státní svátek, index Dow klesl o 1,66 %, S&P 500 se snížil o 2,51 % a Nasdaq oslabil o 4,06 %.
Dolar v pátek oslabil k euru
Na devizovém trhu v pátek jednotná evropská měna pokračovala v růstu vůči americkému dolaru. Investory povzbudilo, že Evropská centrální banka nenaznačila, že by chtěla posilování eura zabránit. Kolem 22.00 SELČ si euro připisovalo 0,2 % na 1,184 USD.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová na čtvrteční tiskové konferenci uvedla, že banka se nezaměřuje na směnný kurz. Vyjádřila se také méně pesimisticky k vývoji v eurozóně a ECB zlepšila prognózu letošního vývoje ekonomiky regionu. V pátek ale někteří bankéři z ECB, mezi nimi i hlavní ekonom Philip Lane, varovali před riziky, které vytváří silné euro.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v srpnu meziročně vzrostly o 1,3 %. V předchozím měsíci se zvýšily o procento a analytici čekali, že nyní růst dosáhne 1,2 %. Růst spotřebitelských cen tak zrychlil již třetí měsíc v řadě. Ve srovnání s červencem ceny stouply o 0,4 % při očekávání 0,3% růstu po jejich zvýšení o 0,6 % v červenci. Meziroční jádrová inflace (bez započtení kolísavých cen energií a potravin) se v srpnu zvýšila na 1,7 % z 1,6 % (odhad: 1,6 %), meziměsíční naopak klesla na 0,4 % z 0,6 % (odhad: +0,2 %).
- Rozpočtový deficit Spojených států za prvních 11 měsíců fiskálního roku dosáhl rekordních tří bilionů dolarů. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo financí. Nárůst schodku je důsledkem rozsáhlých vládních výdajů, které mají ekonomice pomoci překonat negativní dopady koronavirové krize.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla plánuje v Šanghaji vyráběný sedan Model 3 exportovat na asijský a evropský trh. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Tesla věc zatím nekomentovala.
- Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) dokončila zkušební lety dopravního letadla Boeing 737 MAX, které po dvou tragických nehodách z let 2018 a 2019 nesmí do vzduchu. Agentura sídlící v Kolíně nad Rýnem nyní data z letů vyhodnocuje, uvedla v prohlášení. Zkoušky stroje se kvůli cestovním omezením proti šíření koronaviru uskutečnily ve Vancouveru na západě Kanady.
- Peking je proti vynucenému prodeje TikToku a byl by raději, kdyby tato aplikace ve Spojených státech skončila. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na tři obeznámené zdroje. Majitel aplikace, čínská firma ByteDance, jedná o prodeji mimo jiné s americkými společnostmi Microsoft či Oracle. Americký prezident Donald Trump minulý měsíc pohrozil, že aplikaci v USA zakáže, pokud ji ByteDance neprodá. Termín prodeje stanovil na 20. září. Čínská strana zatím věc nekomentovala.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Oracle na 56 ze 48 USD.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Phillips 66 na 75 ze 79 USD.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Valero Energy na 59 ze 68 USD.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Marathon Petroleum na 37 ze 44 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Tesly na 325 ze 160 USD, doporučení ponechala na stupni "neutral".
Výsledková sezóna
- Výsledky Kroger ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 30,49 miliardy USD (odhad: 29,97 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Další balíček federálních krizových opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií se ve Spojených státech zdá být stále v nedohlednu poté, co v úterý lídři demokratů v Kongresu odmítli ještě před jeho zveřejněním relativně omezený návrh republikánských senátorů. Podle informací agentury Reuters plán počítá s vyčleněním asi 300 miliard dolarů, což je ani ne poloviční částka oproti červencovému návrhu republikánů a asi desetina oproti dřívějšímu demokratickému balíčku.
- Práce z domova nemá dobrý dopad a komplikuje probírání nápadů. V rozhovoru s listem The Wall Street Journal to řekl jeden z dvojice šéfů a zakladatelů placené internetové televize Netflix (v úterý -1,75 %) Reed Hastings. Do kanceláří se 8 600 zaměstnanců firmy vrátí, až bude většina z nich očkována schválenou vakcínou proti nemoci covid-19, dodal. Hastings nicméně čeká, že lidé ve většině firem budou i po epidemii pracovat z domova nejméně jeden den v týdnu.
- Americká filmová společnost Walt Disney (v úterý +1,67 % po zlepšení doporučení od analytiků z Deutsche Bank) čelí kritice za to, že její nový snímek Mulan byl zčásti natočen v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde je čínská vláda obviňována z rozsáhlého porušování lidských práv. Informoval o tom zpravodajský server BBC.
- Apple (v úterý -6,73 %) oznámil na 15. září on-line zveřejnění nových produktů. Podle analytiků by mělo jít o nové Apple Watch a iPady, nové modely iPhonu by měly být představeny později. Microsoft (-5,41 %) pak oznámil, že zahájí prodej nové herní konzole Xbox Series S 10. listopadu.
- Americký Federální úřad pro letectví (FAA) vyšetřuje problémy kolem výroby letounů Boeing 787 Dreamliner. S odvoláním na interní vládní sdělení a zdroje obeznámené se situací o tom informoval ekonomický list The Wall Street Journal. Akcie Boeingu v úterý odepsaly 5,83 %. Firma oznámila, že v srpnu obdržela objednávky na osm letadel.
- Americká automobilka General Motors (v úterý +7,93 %) se dohodla na strategickém partnerství s výrobcem elektrických nákladních aut Nikola (+40,79 %).V něm získá v rámci partnerství 11% podíl v hodnotě dvou miliard USD. Firmy ve společném sdělení uvedly, že do konce roku 2022 zahájí výrobu pick-upu s elektrickým a vodíkovým pohonem. Vůz dostal název Badger.
- Nejbohatším Američanem podle žebříčku časopisu Forbes zůstal třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon (v úterý -4,39 %) Jeff Bezos. Výrazně si ale pohoršil americký prezident Donald Trump, a to kvůli koronavirové pandemii, která těžce zasáhla jeho kancelářské budovy, hotely a rezorty, uvedl Forbes.
- Na makrodata bylo úterý v USA chudé. Zaujal pouze nižší než očekávaný objem nových spotřebitelských úvěrů v červenci a nepříznivá revize dat za červen.
- Výrobce sportovního oblečení Under Armour (ve středu -3,29 %) propustí po celém světě zhruba 600 zaměstnanců. Důvodem je negativní dopad koronavirové pandemie na podnikání, uvedla firma v prohlášení zveřejněném v noci na středu. Na konci loňského roku měla společnost po celém světě zhruba 16 400 zaměstnanců.
- Americká společnost Uber Technologies (ve středu +2,01 %), která je provozovatelem alternativní taxislužby, chce mít do roku 2040 ve svém vozovém parku jen elektromobily. A už do roku 2030 chce přes svou aplikaci nabízet cesty výhradně ve vozech na elektřinu v amerických, kanadských a evropských městech. Firma uvedla, že tak hodlá přispět k ochraně klimatu.
- Francouzský výrobce luxusních doplňků LVMH již nechce převzít amerického výrobce šperků Tiffany & Co (ve sředu -6,24 %). Tvrdí, že původní dohoda se komplikuje a že do hry vstupuje i politika. Americký podnik ve středu v reakci uvedl, že na LVMH podává žalobu a firmu se bude snažit ke splnění závazků donutit soudní cestou. Firmy se loni na podzim dohodly, že LVMH za Tiffany zaplatí 16,2 miliardy dolarů, což by pro LVMH znamenalo dosud největší akvizici.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červenci 6,618 milionu (odhad: 6 milionů, červen: 6,001 milionu, revidováno z 5,889 milionu).
- Americký internetový obchod Amazon (ve středu +3,77 %) v současnosti nabízí ve Spojených státech volná pracovní místa pro zhruba 33 000 lidí. Informovala o tom firma ve zprávě o plánovaném kariérním dnu, který má pomoci tato místa obsadit.
- Americké podniky působící v Číně mají čím dál větší obavy, že obchodní spory mezi Pekingem a Washingtonem budou pokračovat ještě několik let. Vyplývá to podle agentury AP z výsledků výročního průzkumu americké obchodní komory v Šanghaji a poradenské společnosti PWC China.
- Americký řetězec obchodních domů J.C. Penney, jeden z nejstarších v USA, se vyhne bankrotu. Ten mu hrozil kvůli dopadům koronavirové krize. Na převzetí maloobchodních aktivit řetězce se předběžně dohodly firmy Simon Property Group a Brookfield Property Partners, které jsou ze stejné branže. Do záchrany společnosti vloží 800 milionů dolarů, sdělil právník J.C. Penney při středečním projednávání u soudu. Dohoda znamená, že zachráněno by mělo být na 70 000 pracovních míst.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 5. září nově 884 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je stejný jako před týdnem (revidováno z 881 tisíc), ale horší, než čekali analytici (846 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 29. srpna 13,385 milionu. Po 13,292 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno z 13,254 milionu) očekával trh pokles na 12,925 milionu.
- Výrobní ceny ve Spojených státech v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem vzrostly o 0,3 %. Po červencovém růstu o 0,6 % očekávali analytici zpomalení růstu na 0,2 %. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Generální ředitelkou americké banky Citigroup se stane Jane Fraserová (53). Ve funkci nahradí příští rok v únoru Michaela Corbata (60), který se rozhodl po 37 letech strávených v bance odejít. Informovala o tom ve čtvrtek banka. Citigroup se tak stane první velkou bankou z Wall Street, v jejímž čele bude stát žena.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 2,032 milionu barelů (odhad: -1,335 milionu barelů, předchozí týden: -9,362 milionu barelů).
- Irský úřad pro ochranu osobních údajů (IDPC) začal vyšetřovat, jak společnost Facebook převádí data o uživatelích z Evropské unie do Spojených států, a naznačil, že aktuální právní mechanismus pokrývající tyto přenosy nemůže být dál uplatňován. Provozovatel největší sociální sítě světa to ve středu oznámil na firemním webu. Facebook by podle některých médií mohl být brzy donucen ukončit posílání údajů z EU do USA.
- Čínská společnost ByteDance patrně nesplní lhůtu na prodej aplikace TikTok, kterou do 20. září stanovil americký prezident Donald Trump. Vyjednávání se zájemci, například se společností Microsoft nebo Oracle, komplikuje omezením vývozu umělé inteligence, které ke konci srpna zavedlo čínské ministerstvo obchodu. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje.
- Pokud se některý z kandidátů v nadcházejících amerických volbách prohlásí na Twitteru za vítěze ještě před potvrzením výsledků, bude jeho příspěvek opatřen varováním nebo odstraněn. I toto opatření sociální síť ohlásila jako součást své snahy rozšířit existující rámec na ochranu integrity voleb. Prý bude potírat nepravdivá i zavádějící tvrzení oslabující důvěru v demokratické procesy.
- Skupiny i jednotlivé osoby zapojené do nadcházejících voleb ve Spojených státech jsou v posledních týdnech terčem hackerských útoků řízených z Číny, Ruska i Íránu. Uvádí to nové prohlášení softwarového gigantu Microsoft, který údajně zaznamenává zvýšené úsilí zahraničních skupin s cílem zasáhnout do listopadových voleb. Společnost hlásí i neúspěšné útoky na volební štáby prezidentských kandidátů, tedy šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a jeho vyzyvatele Joea Bidena.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Slack (v úterním after-marketu -16 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,00 USD (odhad: -0,03 USD), tržby 215,9 milionu USD (odhad: 209,1 milionu USD). Firma zlepšila celoroční výhled.
- Výsledky Lululemon Athletica (v úterním after-marketu -5,5 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD, tržby 902,9 milionu USD (odhad: 842,5 milionu USD).
- Výsledky Oracle v 1QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 9,37 miliardy USD (odhad: 9,17 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +3,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK