Co musíte ráno vědět (13. července)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem v červnu rostly spotřebitelské ceny v Česku a jak by to vypadalo, kdyby na českou D1 vyrazil Michael Knight? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu zpevnily, index Dow se dostal na nový rekord

Americké akcie ve středu posílily a index Dow skončil na novém rekordu. Šéfka Fedu Janet Yellenová na půdě Kongresu řekla, že ekonomika USA je dost silná na to, aby absorbovala další růst sazeb, zároveň ale uvedla, že již úrokové sazby nemusejí růst příliš na to, aby se dostaly na neutrální úrovně. Index Dow si nakonec připsal 0,57 % na nové zavírací maximum 21 532,14 bodu (historické maximum posunul na 21 580,79 bodu), širší S&P 500 posílil o 0,73 % na 2 443,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,1 % na 6 261,17 bodu. Index volatility VIX spadl o 5,42 % na 10,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než čtyři bazické body na 2,318 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, realitnímu odvětví a technologickému sektoru. Nejslabší výkon podaly energetický sektor a finanční odvětví.

Americké akcie: Jak ve druhém pololetí rozbít tržní bank?

2. Evropské burzy ve středu výrazně stouply

Evropské akciové trhy se ve středu odrazily od úterních ztrát a výrazně zpevnily. Investoři vyhodnocovali projev šéfky Fedu Janet Yellenové v americkém Kongresu a připravovali se na začátek americké výsledkové sezóny, která odstartuje v závěru týdne. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 1,52 % na 384,90 bodu, v plusu uzavřely všechny jeho sektory. Francouzský CAC 40 si polepšil o 1,59 % na 5 222,13 bodu, britský index FTSE 100 stoupl o 1,19 % na 7 416,93 bodu a německý DAX vzrostl o 1,52 % na 12 626,80 bodu. Dařilo se především energetickému sektoru, který těžil z růstu cen ropy. Proti trendu šly akcie britské bankovní společnosti Royal Bank of Scotland, která oznámila, že zaplatí ve Spojených státech 5,5 miliardy dolarů za urovnání obvinění ohledně praktik při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí.

Evropské akcie: Stále ještě růstová příležitost, nebo bažina, ve které se utopíte?

3. Pražská burza ve středu uzavřela v zelených číslech, akcie likérky Stock Spirits se však propadly o více než 3 %

Pražská burza se ve středu vrátila na ziskovou vlnu, index PX zpevnil o 0,24 % na 999,21 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Monety Money Bank, Komerční banky a skupiny ČEZ, výrazně naopak ztratila likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 474 miliony Kč podprůměrný. Nejobchodovanější byly v polovině týdne cenné papíry Monety Money Bank, jež zdražily o 0,32 % na 77,45 Kč. S výjimkou Erste Group Bank, která zlevnila o 0,51 % na 909,20 Kč, se dařilo i dalším finančním titulům. Komerční banka si polepšila o 0,75 % na 932 Kč a pojišťovna VIG stoupla o 0,5 % na 684,30 Kč. V červených číslech kromě Erste Group Bank z hlavních titulů uzavřely pouze likérka Stock Spirits, jejíž akcie se propadly o 3,23 % na 49,50 Kč, a sázkařská společnost Fortuna, která ztratila 0,8 % na 137 Kč.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Čína zveřejní červnovou obchodní bilanci a Austrálie na trh pošle odhad červencové inflace. V Evropě dopoledne vyjdou červnové inflační statistiky ve Francii, Německu a Španělsku. Spojené státy se poté odpoledne pochlubí červnovým indexem výrobních cen a pravidelnou týdenní zprávou o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a Kanada zveřejní květnový index cen nových domů. Pozornost bude poutat i druhý den "grilování" šéfky Fedu Janet Yellenové v americkém Kongresu a za řečnický pultík se postaví prezident chicagského Fedu Charles Evans. Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí bude ve čtvrtek reportovat společnost Delta Air Lines. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v Česku v červnu klesla na 2,3 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v červnu mírně zpomalil na 2,3 % z květnových 2,4 %. Inflaci poháněly vzhůru hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů. Na rekordní hodnotu 187,50 koruny za kilogram se v červnu dostala cena másla. Ve středu to oznámil Český statistický úřad. Míra inflace je v souladu s očekáváním analytiků.

6. Nezaměstnaných v Česku bylo v červnu nejméně za posledních 19 let

Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla na 4 % z květnových 4,1 %. Uchazečů o práci bylo 297 439, což je nejnižší počet od června 1998. Ve středu to oznámil Úřad práce ČR. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února, meziročně se snížila o 1,2 procentního bodu. Naopak počet volných pracovních míst se meziměsíčně i meziročně zvýšil.

7. Yellenová: Ekonomika USA je připravena na další pozvolný růst úrokových sazeb

Ekonomika Spojených států je dostatečně silná na to, aby absorbovala další postupné zvyšování úrokových sazeb. Uvedla to ve středu šéfka americké centrální banky Janet Yellenová v projevu k výboru Sněmovny reprezentantů pro finanční služby. Yellenová podle serveru BBC uvedla, že centrální banka USA chce normalizovat svou měnovou politiku tak, aby ekonomickou aktivitu nepodporovala, ale ani neomezovala.

8. Apple zřídil první datové centrum v Číně

Americká společnost Apple zřídila své první datové centrum v Číně ve spolupráci s místní společností poskytující internetové služby Guizhou-Cloud Big Data Industry (GCBD). Ke zřízení datového centra americkou firmu přiměly přísnější zákony o kybernetické bezpečnosti, které Peking představil minulý měsíc.

9. Francouzský premiér předpovídá nejrychlejší růst HDP za šest let

Francouzský premiér Édouard Philippe očekává, že hrubý domácí produkt Francie letos vzroste o 1,6 %. To by byl podle statistického úřadu nejlepší výsledek za posledních šest let. Na příští rok premiér očekává další zlepšení, a to růst o 1,7 %. Phillipe to v úterý řekl listu Les Echos v prvním interview o ekonomických otázkách od nástupu do funkce. Loni francouzská ekonomika vzrostla o 1,1 %.

10. Politico: Trump asi Yellenovou do čela Fedu znovu nejmenuje

Americký prezident Donald Trump velmi pravděpodobně do čela centrální banky USA příští rok podruhé nejmenuje současnou šéfku Janet Yellenovou. Za nejpravděpodobnějšího kandidáta, který by ji měl nahradit, je považován ředitel Národní ekonomické rady (NEC) Gary Cohn. S odvoláním na čtyři zdroje blízké tomuto procesu to uvedl server Politico.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ten nejlepší jezdec vs. ta nejhorší dálnice

Musíte vědět
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat