Evropské burzy ve středu výrazně stouply, index STOXX Europe 600 si připsal více než 1,5 %

Evropské akciové trhy se ve středu odrazily od úterních ztrát a výrazně zpevnily. Investoři vyhodnocovali projev šéfky Fedu Janet Yellenové v americkém Kongresu a připravovali se na začátek výsledkové sezóny, která odstartuje v závěru týdne.
Janet Yellenová před výborem Sněmovny reprezentantů pro finanční služby uvedla, že ekonomika Spojených států je dostatečně silná k tomu, aby absorbovala další postupné zvyšování úrokových sazeb, přestože míra inflace zatím nedosahuje uspokojivých hodnot. Slova šéfky Fedu podpořila obchodování v USA i v Evropě.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 1,52 % na 384,9 bodu, když v plusu uzavřely všechny jeho sektory. Francouzský CAC 40 si polepšil o 1,59 % na 5 222,13 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 1,19 % na 7 416,93 bodu a německý DAX vzrostl o 1,52 % na 12 626,8 bodu. Dařilo se zejména energetickému sektoru, který těžil z růstu cen ropy.
Proti trendu šly akcie britské bankovní společnosti Royal Bank of Scotland (-1,95 %), jež oznámila, že zaplatí ve Spojených státech 5,5 miliardy dolarů za urovnání obvinění ohledně praktik při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí. RBS se na urovnání dohodla s Federálním úřadem pro financování bydlení (FHFA).
O více než procento naopak zdražily akcie německé automobilky BMW, která oznámila, že v prvním pololetí letošního roku prodala 1,038 milionu vozů a poprvé v historii pololetní prodej firmy překonal hranici jednoho milionu. Prudce vzrostl prodej modelu X1 či celé řady 7.
O 3 % zdražily akcie britského výrobce luxusního zboží Burberry. Společnost uvedla, že se jí v uplynulém čtvrtletí zvýšily tržby o 3 %.
Evropské akcie (12. července 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v červnu mírně zpomalil na 2,3 % z květnových 2,4 %. Inflaci poháněly vzhůru hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů. Na rekordní hodnotu 187,5 koruny za kilogram se v červnu dostala cena másla. Ve středu to oznámil Český statistický úřad. Míra inflace je v souladu s očekáváním analytiků.
- Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla na 4 % z květnových 4,1 %. Uchazečů o práci bylo 297 439, což je nejnižší počet nezaměstnaných od června 1998. Ve středu to oznámil Úřad práce ČR. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února, meziročně se snížila o 1,2 procentního bodu. Naopak počet volných pracovních míst se meziměsíčně i meziročně zvýšil.
- Francouzský premiér Édouard Philippe očekává, že hrubý domácí produkt Francie letos vzroste o 1,6 %. To by byl podle statistického úřadu nejlepší výsledek za posledních šest let. Na příští rok premiér očekává další zlepšení, a to růst o 1,7 %. Phillipe to v úterý řekl listu Les Echos v prvním interview o ekonomických otázkách od nástupu do funkce. Loni francouzská ekonomika vzrostla o 1,1 %.
- Evropská komise doporučila ukončit proti Řecku postup při nadměrném deficitu. Řecko v posledních letech vynaložilo značné úsilí v rámci konsolidace veřejných financí a nové signály ukazují, že ekonomické oživení by mohlo zemi pomoci vrátit se brzy na dluhopisové trhy. Vyplývá to ze středečního sdělení EK.
- Státy EU ve středu odsouhlasily svou představu o unijním rozpočtu na příští rok pro vyjednávání s europarlamentem a Evropskou komisí. Pozice členských zemí předpokládá 158,9 miliardy eur v závazcích a 144,4 miliardy eur v platbách.
Zdroj: CNBC
Aktuality

