Americké akcie ve středu zpevnily, index Dow se dostal na nový rekord

Americké akcie ve středu posílily a index Dow skončil na novém rekordu. Šéfka Fedu Janet Yellenová na půdě Kongresu řekla, že ekonomika USA je dost silná na to, aby absorbovala další růst sazeb, zároveň ale poznamenala, že již úrokové sazby nemusejí růst příliš na to, aby se dostaly na neutrální úrovně.
Dow si nakonec připsal 0,57 % na nové zavírací maximum 21 532,14 bodu (historické maximum posunul na 21 580,79 bodu), širší S&P 500 posílil o 0,73 % na 2 443,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,1 % na 6 261,17 bodu. Index volatility VIX spadl o 5,42 % na 10,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než čtyři bazické body na 2,318 %.
V plusu skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, realitnímu odvětví a technologickému sektoru. Nejslabší výkon podaly energetický sektor a finanční odvětví.
Dařilo se akciím Microsoftu (+1,66 %), Facebooku (+2,34 %) a Amazonu (+1,25 %). V indexu Dow nejvýrazněji zpevnily vedle akcií Microsoftu cenné papíry chemické společnosti DuPont (+2,75 %) a maloobchodního řetězce hobby marketů Home Depot (+1,32 %).
"Janet Yellenová v Kongresu řekla přesně to, co trh očekával, a trh to uspokojilo," řekl Chris Zaccarelli ze společnosti Cornerstone Financial Partners.
Z pravidelné situační zprávy o vývoji americké ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou Fed zveřejnil ve středu večer SELČ, vyplývá, že ekonomika Spojených států na přelomu jara a léta pokračovala v mírném růstu. Tvorba pracovních míst byla solidní, nestačila však ke zrychlení růstu mezd.
Zpráva podle agentury AP naznačuje, že největší ekonomika světa zůstává v dobrém stavu a nebyla oslabena dosavadním zvyšováním sazeb Fedu.
Investoři nyní čekají na pátek, kdy budou zveřejněny údaje o vývoji spotřebitelských cen v USA a hospodářské výsledky tří největších amerických bank JPMorgan Chase, Wells Fargo a Citigroup.
Dolar posílil, ropa zdražila
Dolar ve středu navzdory počátečnímu poklesu vůči euru nakonec posílil. Reagoval tak na prohlášení šéfky FeduJanet Yellenové, že ekonomika USA je schopna absorbovat další postupné zvyšování úrokových sazeb.
Euro k americkému dolaru večer oslabovalo o 0,47 % na 1,141 USD a dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti světových měn, zpevňoval o 0,1 % na 95,77 %.
Ceny ropy ve středu rostly, podpořily je zprávy amerického vládního energetického úřadu EIA a ropného institutu API o snížení ropných zásob. EIA uvádí, že se americké zásoby černého zlata snížily o 7,6 milionu barelů, což dalece překonalo jeho odhad poklesu pouze o 2,9 milionu barelů. Bylo to ovšem zároveň méně než pokles o 8,1 milionu barelů udávaných API, který ovšem používá odlišnou metodiku výpočtu.
Ceny ropy jsou nyní asi 17 % pod úrovní ze začátku letošního roku, kdy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další těžařské země začaly uplatňovat dohodu na snížení produkce.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Ekonomika Spojených států je dostatečně silná na to, aby absorbovala další postupné zvyšování úrokových sazeb. Uvedla to ve středu šéfka americké centrální banky Janet Yellenová v projevu k výboru Sněmovny reprezentantů pro finanční služby.
- Ekonomika Spojených států na přelomu jara a léta pokračovala v mírném růstu. Tvorba pracovních míst byla solidní, nestačila však ke zrychlení růstu mezd. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka.
- Americká společnost Dow Chemical se dohodla na prodeji části svých brazilských aktivit zaměřených na semena obilovin. Divize čínského konglomerátu CITIC za ně zaplatí 1,1 miliardy USD.
- Americký internetový gigant Google nemusí francouzským úřadům zpětně doplatit 1,1 miliardy eur na daních. Ve středu o tom rozhodl pařížský správní soud. Dceřiná společnost Google Ireland, která zodpovídá za evropské operace podniku a má své ústředí v Irsku, totiž nebyla v letech 2005 až 2010 ve Francii trvale přítomná, takže po ní placení daní nelze požadovat.
- Americký hliníkárenský gigant Alcoa po více než roce zčásti obnovil provoz v huti v Indianě, která je největší ve Spojených státech. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Alcoa provoz uzavřela v březnu loňského roku, a to kvůli konkurenci subvencované produkce z Číny.
- Americký prezident Donald Trump velmi pravděpodobně do čela centrální banky USA příští rok podruhé nejmenuje současnou šéfku Janet Yellenovou. Za nejpravděpodobnějšího kandidáta, který by ji měl nahradit, je považován ředitel Národní ekonomické rady (NEC) Gary Cohn. S odvoláním na čtyři zdroje blízké tomuto procesu to uvedl server Politico.
- Americká společnost Apple zřídila své první datové centrum v Číně ve spolupráci s místní společností poskytující internetové služby Guizhou-Cloud Big Data Industry (GCBD). Ke zřízení datového centra americkou firmu přiměly přísnější zákony o kybernetické bezpečnosti, které Peking představil minulý měsíc, uvedla firma.
- V rámci plánu, jak přimět Američany platit kartami a nikoliv bankovkami, nabídla společnost Visa malým obchodům a restauracím, že jim přispěje na modernizaci platební technologie částkou 10 000 dolarů. Podmínkou je, že přestanou přijímat hotovost, informuje list The Wall Street Journal.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 3. července po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 7,4 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 7,564 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby klesnou o 2,85 milionu barelů po poklesu o 6,3 milionu barelů v předchozím týdnu.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií PepsiCo na 133 ze 125 USD.
- Jefferies snížila doporučení na akcie Monsanto na "hold" z "buy".
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

