US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,16 %
KB+0,10 %
Erste-0,85 %

Burzovní kalendář (10. 7. - 14. 7. 2017)

Druhý červencový týden bude především ve znamení začátku výsledkové sezóny za druhý kvartál ve Spojených státech, investoři ale budou sledovat také vývoj cen ropy.

Ohlédnutí

První prázdninový týden byl na trzích poznamenán několika státními svátky. V USA se v pondělí obchodovalo jen půl dne a v úterý byly trhy zavřené úplně. Na pražské burze bylo zavřeno ve středu a čtvrtek.

Investoři sledovali především makroekonomické indikátory a v závěru týdne summit G20. Nejvíce sledované byly indexy nákupních manažerů a údaje z amerického trhu práce. Ty byly lepší, než se čekalo (222 tisíc nových pracovních míst oproti odhadovaným 178 tisícům).

Nadále volatilní byly ceny ropy. Nejprve rostly výraznějším snížením zásob v USA, posléze však zisky odevzdaly, protože trvá převis nabídky.

Pražská burza za tři obchodní dny posílila o 1,2 %. Zajímavé byly informace týkající se další akvizice ČEZ, sledované bylo ale především dění týkající se Philip Morris ČR. "Tisk přinesl informace o téměř 5% poklesu výběru daně za prvních pět měsíců v roce. Pokles výběru daně je způsoben především zvyšováním cen. Mluvčí společnosti také potvrdil strategický přesun výroby klasických cigaret z některých zemí EU do Česka. To bylo již cítit na posledních hospodářských výsledcích, v rámci kterých výrazně vzrostl segment takzvaných výrobních služeb. Tento trend je zahrnutý v našich očekáváních téměř maximálního využití domácí kapacity," uvedl hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Titul zakončil týden slabší o 0,2 %.

Unipetrol oznámil modelové marže za červen a celé druhé čtvrtletí. "Společná petrochemická marže za 2Q2017 se prakticky nezměnila (843 EUR na tunu, tedy meziročně -3,9 % a +2,2 % mezikvartálně). Rafinační marže je 3,8 USD na barel (+22,6 % meziročně a -23,8 % mezičtvrtletně) a společně s rozdílem cen Brent a Ural meziročně klesla o 5,3 %. V meziročním srovnání sice marže mírně klesaly, ale stále jsou na vysokých úrovních, což slibuje silné hospodářské výsledky za 2Q2017," shrnul Vaníček. Akcie Unipetrolu zakončily týden silnější o 0,8 %.

Nejvíce klesající akcií týdne byla Kofola (-0,5 %). Neobjevila se žádná kurzotvorná informace, menšinoví akcionáři pravděpodobně vyhodnocují reálnou možnost nabídky společnosti na odkup 5 % vlastních akcií za 440 Kč. "Pravděpodobná úspěšnost pro minoritní akcionáře je spíše malá vzhledem k očekávané účasti Enterprise Investors s celým aktuálním podílem," připomněl analytik z J&T Banky. Nejvíce rostoucí akcií týdne byla VIG (+4,8 %), a to také bez kurzotvorných zpráv, ovšem podporována příznivým vývojem v celém evropském finančním sektoru.

Americké akcie v pátek po údajích o nezaměstnanosti zpevnily, mírně v plusu skončily hlavní indexy i za celý týden

Americké akcie v pátek po údajích o nezaměstnanosti zpevnily, mírně v plusu skončily hlavní indexy i za celý týden

Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale mírně stouply

Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale mírně stouply

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden index PX zpevnil o 1,2 %

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden index PX zpevnil o 1,2 %

Výhled

Akciové a dluhopisové trhy zahájily druhé pololetí relativně v klidu. Index S&P 500 za týden přidal 0,07 %, takže lze jen stěží hledat důvody, proč by se měl měnit technický pohled na ceny akcií jako celku. Index sice v týdnu jednou uzavřel pod supportem na 2 420, ale v pátek se vrátil nad něj. Trh již delší dobu odmítá jakoukoli citelnější korekci, nicméně falešné proražení nad 2 450 během června ukazuje také na relativně vyčerpané růstové momentum. Aktuálně se ale jako klíčové jeví to, že se benchmark drží bezpečně nad 2 400. Dokud toto zůstane v platnosti, mohou býci pomýšlet na nová rekordní maxima v dohledné době. Index S&P 500 se drží nad důležitou úrovní podpory 2 400. To podporuje býčí výhled pro americké akcie, nicméně případné proražení pod tuto hladinu by mohlo spustit hlubší korekci.

Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí klepe na dveře. V týdnu od 10 července oznámí svá čísla několik velkých amerických firem, například JPMorgan, Citigroup nebo Delta Air Lines. Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters očekávají, že zisky firem z indexu S&P 500 budou meziročně vyšší o zhruba osm procent. Nárůst by měl být patrný zejména v energetickém sektoru a pak také v technologickém odvětví.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. července

Silná firemní čísla by měla podpořit růst cen akcií, zklamání v podobě třeba jen lehce slabšího růstu by ale mohlo být katalyzátorem dlouho vyhlíženého poklesu.

Do situace na trzích může promluvit i americký Kongres, který v příštích týdnech má k projednání hned několik potenciálních fiskálních "bomb", změnou zdravotnického systému počínaje a odvrácením takzvaného shutdownu vlády konče.

Stratégové na Wall Street jsou pro druhou polovinu roku zatím opatrní, v průměru na konci roku čekají hodnotu indexu S&P 500 jen lehce nad 2 400. Historicky jsou ale druhá pololetí po silných růstech v prvních dvou kvartálech roku (letos +8,1 %) v průměru i podle mediánu růstová. Analytici, kteří sledují jednotlivé akcie, pak podle cílových cen jednotlivých titulů a jejich promítnutím do hodnoty indexu naopak čekají něco okolo 2 600 bodů.

Makroekonomický kalendář nabízí spoustu položek, na které se mohou soustředit obchodníci nejen na měnovém trhu. Týden začne japonskou a evropskou obchodní bilancí a čínskou inflací, z USA v pondělí dorazí data o spotřebitelských úvěrech a podmínkách na trhu práce. "Externí poptávka po německých exportech trendově narůstá již od podzimu a květnová čísla žádné zásadní zpomalení německé ekonomiky nenaznačí. Nic tedy není třeba měnit na odhadu růstu HDP Německa, který překračuje potenciální růst," uvedl ekonom David Kocourek z Komerční banky.

Ve středu vyjde série dat z britského pracovního trhu a také statistiky průmyslové výroby v eurozóně. "Růst evropské průmyslové produkce by měl být více než solidní, soudě podle národních statistik. Pokud bude platit předpoklad o podobném vývoji i v červnu, růst průmyslové produkce za celé druhé čtvrtletí dosáhne mezikvartálně 1,5 % (1Q2017: +0,1 %). Za takovýchto podmínek by růst HDP eurozóny za celý letošní rok mohl být vyšší než 2 %," míní Kocourek.

Míru inflace (čeká se 2,3 % meziročně) a nezaměstnanosti se investoři dozví ve středu v Česku, to nejdůležitější se ale bude dít ve Spojených státech. Do Kongresu se na pravidelné "smažení" před zástupci amerického lidu chystá předsedkyně Fedu Janet Yellenová, v podvečer evropského času navíc vyjde takzvaná Béžová kniha, ve které Fed hodnotí stav ekonomiky USA. Měnová politika americké centrální banky je přitom jedním z nejpodstatnějších faktorů dění na světových trzích.

Čtvrtek otevřou data o čínské obchodní bilanci, bude oznámena míra inflace v eurozóně a Janet Yellenová navštíví druhou komoru amerického parlamentu, tedy Senát. "Vystoupení šéfky Fedu by nemělo přinést nic zajímavého, něco jiného je ale diskuze po jejích připravených projevech. Yellenová pravděpodobně označí vývoj v 1Q2017 za dočasný a současnou (méně příznivou) dynamiku inflace jako krátkodobý jev," předpokládá David Kocourek.

Pátek pak bude zcela v režii amerických makroekonomických indikátorů. Postupně budou oznámeny míra inflace, vývoj maloobchodních tržeb, průmyslové výroby a podnikových zásob a vyjdou ještě předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a statistika vývoje počtu aktivních vrtných souprav na těžbu ropy a zemního plynu na území USA.

"Finální data o vývoji spotřebitelských cen v Evropě by neměla přinést zmenu, americká data o vývoji primárních cen v červnu by naopak měla ukázat na určité zpomalení. Pro finanční trhy bude ovšem důležitější zveřejnění spotřebitelské inflace. Jádrová inflace v USA v červnu podle nás vzrostla stejným tempem jako v květnu, což pomohlo udržet dynamiku celkové inflace na nule. Ceny energií totiž v červnu poklesly a tlačily inflaci níže," míní ekonom z Komerční banky. "Maloobchodní tržby byly v posledních měsících pod tlakem z titulu prodejů aut, což by mělo být cítit i v červnových údajích. Pokud ovšem maloobchodní tržby očistíme o vliv prodejů aut, obrázek by měl být optimističtější. Růst o 0,2 % meziměsíčně by měl být vidět i v kontrolní skupině, která vstupuje do výpočtu amerického HDP."

Na závěr týdenního výhledu se ekonom věnuje českým datům. "Devizové rezervy za červen a objem intervenčních objemů v květnu budou zveřejněny v pondělí, význam tohoto ukazatele ale s upuštěním od politiky kurzového závazku ČNB poklesla," připomíná Kocourek. "Podíl nezaměstnaných osob v Česku podle nás v průběhu června dále poklesl na 4 %. V červnu je totiž již v nabídce dostatek sezónních prací, ale na pracovním trhu se ještě neobjevují čerství absolventi škol. Navíc současný ekonomický růst a nedostatek pracovní síly pravděpodobně nedovolí růst ani sezónně očištěnému ukazateli."

Ceny pohonných hmot v Česku jsou nízké v důsledku levnější ropy, meziměsíčně tak pravděpodobně poklesnou o 1,8 %. Mírně poklesnou i ceny potravin (o 0,2 %) kvůli sezónnosti u zeleniny. Na růst naopak tlačí mléčné výrobky, zvláště máslo. "Při stagnaci regulovaných cen pak jedinou složkou, která vykáže růst, budou jádrové ceny. Ty se v červnu podle našeho odhadu zvedly meziměsíčně o 0,1 %. Celkově by tedy mohly vykompenzovat poklesy dříve zmíněných složek a celková inflace by podle našeho odhadu měla meziměsíčně stagnovat. Meziroční tempo pak díky vlivu srovnávací základny poklesne z 2,4 % na 2,2 %," míní Kocourek.

Probíhající dividendová sezóna by podle něj měla zvrátit bilanci českého běžného účtu do deficitu, čemuž nezabrání ani solidní přebytek obchodní bilance.

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár