Co musíte ráno vědět (13. září)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, co přineslo zářijové zasedání Evropské centrální banky a čím zaujala automobilka Audi na autosalonu ve Frankfurtu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek vzrostly díky zmírnění americko-čínského obchodního napětí a zasedání ECB

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily. Náladu na trhu zlepšil příznivý vývoj v obchodním sporu mezi Spojenými státy a Čínou a nová stimulační opatření představená Evropskou centrální bankou. Po zasedání ECB posílilo euro a na historické maximum vystoupala cena zlata v eurech. Index Dow stoupl o 0,17 % na 27 182,45 bodu, benchmark S&P 500 vzrostl o 0,29 % na 3 009,57 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 0,3 % na 8 194,47 bodu. Index volatility VIX spadl o 2,67 % na 14,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 1,78 %. V pozitivním pásmu obchodování uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou energetiky (-0,41 %) a zdravotní péče (-0,04 %). Nejvyšší zisk zaznamenalo odvětví základních materiálů, které si polepšilo o necelé procento.

FAAMG: Akcie největších amerických firem jako valuační úlet
Mezi nejpopulárnější akcie v držení velkých institucionálních i drobných investorů již delší dobu patří největší americké technologické společnosti, konkrétně Microsoft, Alphabet, Amazon, Facebook a Apple. Jsou to zároveň veřejně obchodované společnosti s největší tržní kapitalizací na světě. Z hlediska ocenění jsou tyto tituly mimo veškeré standardy, například ty, jež popisuje legenda hodnotového investování Benjamin Graham v knize Inteligentní investor.

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB uzavřely v plusu

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na zasedání Evropské centrální banky. Ta snížila depozitní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na -0,5 procenta. Zároveň oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur měsíčně. Regionální index STOXX stoupl o 0,2 % na 390,48 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,09 % na 7 344,67 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,44 % na 5 642,86 bodu a německý DAX vzrostl o 0,41 % na 12 410,25 bodu. Zhruba o 3 % ve čtvrtek zdražily akcie největšího světového pivovaru Anheuser-Busch InBev, který potvrdil, že stále zkoumá možnosti uvedení své asijsko-tichomořské divize Budweiser Brewing Company APAC na hongkongskou burzu.

Proč investování nikdy nebude jednoduché
Investiční svět se v uplynulých letech otevřel prakticky všem. To ale neznamená, že všichni, kdo do něj vstoupí, se stanou vítězi. Potenciální zisk je vždy spojený s rizikem. Omezit je mohou léta strávená na trhu, pocit bezpečí pramenící z nabytých zkušeností ale může být i nebezpečný.

3. Pražská burza ve čtvrtek zpevnila, akcie Komerční banky zdražily zhruba o 3 %

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,56 % na 1 049,42 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Komerční banky, které zdražily o 3,14 % na 836,50 Kč. S akciemi Avastu (-0,92 %) se ve čtvrtek obchodovalo poprvé bez nároku na mezitímní dividendu za rok 2019 ve výši 0,044 USD na akcii. Zobchodovaný objem čítal 484 milionů korun.

Otto Daněk (Asociace exportérů): Podporu ze strany státu nečekáme, jen ať neškodí
České společnosti, které nejsou závislé na zahraničním vlastníkovi, jsou většinu firmy s produkcí s vysokou přidanou hodnotou. Uplatňují se na nejnáročnějších trzích, říká předseda představenstva Asociace exportérů a šéf společnosti ATAS elektromotory Náchod Otto Daněk.

4. Očekávané události

V pátek zveřejní Japonsko průmyslovou výrobu, v Evropě vyjde inflační statistika Španělska, česká obchodní bilance a obchodní bilance eurozóny. Spojené státy se pochlubí maloobchodními tržbami, indexy dovozních a vývozních cen, podnikovými zásobami a předběžným indexem spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. U jednacího stolu se sejdou ministři financí členských zemí eurozóny. Kvůli státnímu svátku se nebude obchodovat v Číně. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská centrální banka v září podle očekávání uvolnila měnovou politiku. Snížila depozitní sazbu a oznámila restart nákupů aktiv

Evropská centrální banka na zářijovém zasedání podle očekávání rozhodla o snížení depozitní sazby o deset bazických bodů na -0,5 %. Zápůjční sazbu banka ponechala na 0,25 % a základní úrokovou sazbu potvrdila na úrovni 0 %. Úrokové sazby podle měnové autority eurozóny na současných nebo nižších úrovních zůstanou do doby, než se inflace v měnovém bloku dostane k cíli v blízkosti 2 %. Současně centrální banka oznámila, že obnoví nákupy aktiv, které ukončila loni v prosinci.

6. Francie: Digitální měnu firmy Facebook nelze v Evropě povolit

Plánovanou digitální měnu libra americké internetové společnosti Facebook není možné v Evropě za současných podmínek povolit. Prohlásil to ve čtvrtek francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Měna podle něj představuje hrozbu pro finanční systém i suverenitu vlád a vytváří prostor pro zneužívání dominantního postavení na trhu, napsala agentura Reuters.

7. Volkswagen asi manipuloval s měřením emisí i u novějších motorů

Koncern Volkswagen zřejmě manipuloval s měřením emisí také u novějších motorů emisní normy Euro 6. Tvrdí to německá televizní a rozhlasová stanice SWR. Daný typ motoru koncern od roku 2012 montoval do statisíců aut, včetně těch, která vyrábí automobilka Škoda. Podle SWR se to zřejmě týká i vozů Volkswagen, Audi a Seat, koncern ale tvrzení SWR popírá. Německé ministerstvo dopravy uvedlo, že podezření nejsou nová, nelegální postup automobilek v tomto případě ale nezjistilo.

8. Zakladatel Foxconnu se možná přeci jen utká o prezidentské křeslo

Zakladatel tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou vystoupil z hlavní tchajwanské opoziční strany Kuomintang, a otevřel si tak cestu k možné nezávislé kandidatuře v prezidentských volbách chystaných na příští rok. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

9. IMK: Pravděpodobnost recese v Německu stoupla na téměř 60 procent

Pravděpodobnost hospodářské recese v Německu vzrostla na téměř 60 procent, tedy na nejvyšší úroveň od přelomu let 2012 a 2013. Vyplývá to podle agentury Reuters z indexu, který sestavuje německý institut IMK. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

10. Hidroelectrica má zájem o majetek firem ČEZ a Enel v Rumunsku

Rumunský státní provozovatel vodních elektráren Hidroelectrica má zájem o převzetí majetku české společnosti ČEZ a italské Enel v Rumunsku, včetně distribuce a dodávek. Novinářům to ve čtvrtek řekl šéf společnosti Bogdan Badea. Dodal ale, že celý proces brzdí skutečnost, že Rumunsko nemá od 26. srpna ministra energetiky. Protože je firma vlastněná státem, musí mít k takovému kroku pověření od vlády, uvedla agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Audi představila vůz, který ke svícení využívá bezpilotní letouny

Automobilka Audi na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem upoutala pozornost studií terénního elektrického vozu AI:Trail, který místo konvenčních světel využívá ke svícení pětici bezpilotních letounů. Bezrotorové elektrické drony využívají LED světlomety a dobíjejí se na střeše auta.

Létající objekty s označením Audi Light Pathfinder vytvářejí potřebný vztlak podobně, jako uvádějí bezrotorové ventilátory do pohybu vzdušné proudy. Díky lehké konstrukci mohou letět před vozem s relativně nízkou spotřebou energie a osvětlovat cestu. Kamery na bezpilotních strojích poskytují na přání řidiče obraz, který se prostřednictvím Wi-Fi přenáší na displej před řidiče.

Drony vzlétají zpravidla ve dvojici. V případě potřeby však mohou během letu vytvářet i skupiny až pěti létajících objektů, které poskytují ještě větší intenzitu světla nebo zajišťují osvětlení ploch kolem vozu. Cestující mohou funkce dronů snadno ovládat prostřednictvím příslušného softwaru na chytrém telefonu. Jakmile AI:Trail zastaví, mohou drony také osvětlovat okolí ze svého místa na střeše, například během pikniku v blízkosti auta. Transparentní panoramatickou střechou osvětlují interiér, pokud se chtějí cestující zdržovat uvnitř vozu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat