Co musíte ráno vědět (14. února)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem letos podle Evropské komise poroste česká ekonomika a jakou metu pokořila aplikace WhatsApp? To vše musíte ráno vědět.

1. Akcie v USA ve čtvrtek oslabily kvůli koronaviru a smíšeným hospodářským výsledkům

Americké akcie po růstech na nové rekordy v uplynulých seancích ve čtvrtek oslabily. Náladu investorů ovlivnily zprávy týkajících se čínského koronaviru a řada smíšených výsledkových zpráv. Index Dow klesl o 0,43 % na 29 423,73 bodu, benchmark S&P 500 oslabil o 0,16 % na 3 374,07 bodu a index Nasdaq Composite ztratil 0,14 % na 9 711,97 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,98 % na 14,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,62 %. Hlavní sektory se na směru neshodly. Nejvíce se dařilo utilitám, které si připsaly více než procento, naopak nejvíce ztratil průmyslový sektor, a to 0,54 %.

Akcie vs. dluhopisy aneb Když se riziko skrývá pod povrchem
Jedna ze základních investičních pouček říká, že akcie jsou rizikovější než dluhopisy, a to podstatně. Ve skutečnosti je to ovšem trochu složitější.
Odrazí se letos světová ekonomika? 6 argumentů pro i proti
Loňský vývoj světové ekonomiky investorům mnoho důvodů k radosti nezavdal. Bude letošní rok lepší? V následujících grafech si své najdou jak optimisté, tak pesimisté.

2. Evropské akcie ve čtvrtek oslabily kvůli prudkému nárůstu počtu nakažených koronavirem

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v minusu, když v centru pozornosti investorů zůstalo šíření čínského koronaviru. Náladu na trzích ale ovlivňovala také výsledková sezóna, která přinesla kvartální čísla několika velkých evropských firem. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil pouze 0,02 % na 431,08 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 1,09 % na 7 452,03 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,19 % na 6 093,14 bodu a německý DAX se snížil o 0,03 % na 13 745,43 bodu. Zhruba o 0,8 % klesl automobilový sektor, který má vysokou expozici vůči Číně, a výrazně tak na něj doléhají negativní zprávy týkající se koronaviru.

Petr Zahradník a Mojmír Hampl o (ne až tak velké) Británii po brexitu
Spojené království, to je hospodářsky především Londýn a zbytek země. Nelze opomíjet ani politické snahy o štěpení země ve Skotsku nebo Severním Irsku. Británie je sice pátou největší ekonomikou na světě, ale její velmocenské časy jsou pryč. A odchod z Evropské unie na tom nic nezmění, jakkoli část Britů vidí (či viděla) ve změně možnost získat na globální (geo)politické váze, shodli se v rámci debaty na platformě Alter Eko Mojmír Hampl a Petr Zahradník.

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, oslabila ale většina finančních titulů

Pražská burza sice zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX ale zpevnil pouze o 0,11 % na 1 104,1 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ (+0,65 % na 496,20 Kč) a Komerční banky (+0,44 % na 797 Kč). Další finanční tituly ale uzavřely v negativním pásmu. Objem obchodů byl se zhruba 331 miliony korun podprůměrný.

ČS: Únorová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh před polovinou února?

4. Očekávané události

V noci na pátek bude Čína informovat o průmyslové výrobě a tržbách maloobchodních prodejců. Dopoledne vyjdou zprávy o vývoji ekonomik Německa a celé eurozóny v posledních třech měsících loňského roku a eurozóna přidá ještě zprávu o situaci na trhu práce a výsledek obchodní bilance. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou indexy dovozních a vývozních cen, zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě a podnikových zásobách a předběžný únorový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářská čísla v závěru týdne odtajní v USA mimo jiné Newell Brands a PPL a v Evropě Crédit Agricole, Royal Bank of Scotland Group, AstraZeneca a Renault. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst české ekonomiky letos podle EK zpomalí na 2,1 procenta

Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,1 procenta z loňského tempa 2,5 procenta. Předpověděla to ve čtvrtek Evropská komise. V příštím roce pak očekává zrychlení hospodářského růstu na 2,2 procenta. Ve svém předchozím výhledu z listopadu komise předpokládala, že letošní růst dosáhne 2,2 procenta a příští rok 2,1 procenta.

EK mírně zhoršila odhad růstu hospodářství Evropské unie
Evropská ekonomika bude letos již osmým rokem pokračovat v růstu, který se však proti podzimním odhadům Evropské komise mírně sníží. Zimní prognóza, kterou ve čtvrtek komise zveřejnila, počítá s letošním růstem hospodářství 27 zemí EU o 1,4 procenta, což je o desetinu procentního bodu méně než v předpovědi z loňského podzimu. Pro eurozónu zůstává odhad na 1,2 procenta.

6. Airbus je kvůli miliardovým pokutám ve ztrátě 1,4 miliardy eur

Evropský výrobce letecké techniky Airbus Group se v roce 2019 propadl z předloňského čistého zisku přes tři miliardy eur do čisté ztráty téměř 1,4 miliardy eur. Firma to uvedla ve čtvrtek ve svém sídle v Toulouse na jihu Francie. Na vině jsou miliardové pokuty za obvinění z korupce, které společnost musela zaplatit v několika zemích, aby se vyhnula odsouzení.

7. Meziroční růst spotřebitelských cen v USA v lednu zrychlil

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v lednu meziročně zvýšily o 2,5 procenta. Inflace tak zrychlila z prosincových 2,3 procenta a dosáhla nejprudšího tempa od října 2018. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů amerického ministerstva obchodu.

8. Ceny vyváženého i dováženého zboží loni v ČR stouply

Ceny vyváženého i dováženého zboží loni v Česku meziročně stouply. Vývozní ceny vzrostly o 0,9 procenta a dovozní ceny se zvýšily o 0,3 procenta. Oznámil to ve čtvrtek Český statistický úřad. Vývoj cen se loni obrátil, v roce 2018 ceny vývozu i dovozu klesaly.

9. Míra nezaměstnanosti ve Francii klesla nejníže za 11 let

Míra nezaměstnanosti ve Francii ve čtvrtém čtvrtletí klesla na 8,1 procenta z 8,5 procenta ve třetím kvartálu. Oznámil to ve čtvrtek francouzský statistický úřad INSEE. Nezaměstnanost se tak dostala nejníže za 11 let, což je příznivá zpráva pro prezidenta Emmanuela Macrona. Ten v posledních měsících čelil demonstracím a stávkám kvůli důchodové reformě, proti které se postavily odbory.

10. ČEZ kvůli malým reaktorům oslovil Číňany, Rusy nebo Argentince

Mezi 11 firmami, které ČEZ oslovil s žádostí o sdílení podrobných technických informací k možné stavbě malých jaderných bloků (SMR) v ČR, jsou kromě amerických podniků také čínská, ruská, francouzská, britská, jihokorejská a argentinská společnost. Vyplývá to z prezentace výkonného ředitele společnosti Elektrárna Dukovany II Martina Uhlíře na čtvrteční konferenci o malých jaderných reaktorech v Praze. Odpovědi podle něj ČEZ očekává do konce února, poté je vyhodnotí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Počet uživatelů aplikace WhatsApp přesáhl dvě miliardy

Služba WhatsApp pro bezplatné posílání vzkazů a telefonování, kterou vlastní americká internetová společnost Facebook, už získala přes dvě miliardy uživatelů. Stala se tak po sítí Facebook teprve druhou platformou mezi sociálními médii, která dvoumiliardovou hranici pokořila.

"Je nám nesmírným potěšením podělit se s vámi o skutečnost, že ode dneška WhatsApp podporuje více než dvě miliardy uživatelů z celého světa," uvedl provozovatel WhatsApp ve středečním příspěvku na svém blogu.

Služba při této příležitosti zdůraznila odhodlání zajistit uživatelům bezpečnou komunikaci. "Zprávy jsou uchovávány pouze na vašem telefonu, a nikdo kromě jejich příjemců je tak nemůže číst [...], dokonce ani my. Veškeré vaše konverzace jsou soukromé a zůstávají pouze mezi vámi," píše se na blogu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat