Co musíte ráno vědět (14. února)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem rostly v lednu spotřebitelské ceny v Česku a který ruský oligarcha má nejluxusnější byt? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu opět posílily, podpořila je inflační data a jednání o obchodní dohodě s Čínou

Akcie v USA ve středu navázaly na úterní vzestup. Optimismus investorů posilují naděje, že Spojené státy a Čína dospějí k dohodě o vzájemném obchodu. Trh podpořila také poměrně příznivá data o inflaci, která naznačují, že Fed udrží úrokové sazby v krátkodobém horizontu na stávající úrovni. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, stoupl o 0,46 % na 25 543,27 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 0,30 % na 2 753,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,08 % na 7 420,38 bodu. Index volatility VIX se zvedl o 1,43 % na 15,6 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,70 %.

Americký trh: Morgan Stanley čeká ziskovou recesi a doporučuje vybírat tyto akcie
Na jedné straně více holubičí Fed reagující na zpomalení růstu ekonomiky, na straně druhé poměrně pesimistické výhledy od samotných amerických firem po kvartálech prudkého růstu zisků. Stratégové z Morgan Stanley mají jasno - ziskovost firem začne klesat, a proto je potřeba vybírat do portfolia akcie těch společností, na které tento fenomén dopadne nejméně, případně vůbec.
Americké akcie: Je zaděláno na silnou rally?
Investoři sledují především fundamenty a obchodníci cenové a jiné grafy. Občas je ale zajímavé se ohlédnout do hlubší historie. Ta totiž umí napovědět, co by se (také) mohlo na trzích dít v budoucnu. Nic spolehlivého, podle čeho by se měly investovat peníze na důchod. Zkrátka zajímavost. A pokles cen amerických akcií na konci roku 2018 k takovému ohlédnutí svádí.

2. Evropské burzy ve středu zpevnily, pomohl jim optimismus ohledně dosažení americko-čínské dohody

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v zelených číslech, když se investoři soustředili na obchodní jednání mezi Čínou a Spojenými státy, jejichž další kolo začalo v úvodu týdne v Pekingu. Trhy potěšil také americký prezident Donald Trump, jenž v úterý prohlásil, že dočasné obchodní příměří mezi oběma zeměmi, které platí do začátku března, se může protáhnout, pokud se bude na obzoru rýsovat dohoda. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,6 % na 364,92 bodu, britský FTSE 100 získal 0,81 % na 7 190,84 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,35 % na 5 074,27 bodu a německý DAX zpevnil o 0,37 % na 11 167,22 bodu. Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který má vysokou expozici vůči Číně, a podpořily ho tak spekulace o možném dosažení obchodní dohody mezi největšími světovými ekonomikami.

Investorský magazín: Co hýbalo letošním Davosem?
Nestihli jste letos zajet na největší setkání světových státníků a byznysmenů? Nevadí, to nejlepší z letošního Světového ekonomického fóra v Davosu nabízí Investorský magazín. Přidává také užitečné rady pro pravidelné investory, ale i pro ryzí spekulanty. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

3. Pražská burza v polovině týdne nepatrně stoupla, dařilo se antivirové firmě Avast

Pražská burza zakončila středeční obchodování bez výraznější procentuální změny, index PX se zvýšil o 0,07 % na 1 058,06 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie ČEZ, nedařilo se naopak Stock Spirits. Objem obchodů byl s půl miliardou korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zlevnily o 0,05 % na 937 Kč. V mÍnusu uzavřely i další finanční tituly s výjimkou pojišťovny VIG, jež stoupla o 0,55 % na 552 Kč. Erste Group Bank ztratila 0,12 % na 822,20 Kč a MONETA Money Bank odevzdala 0,39 % na 76,75 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenal Avast, jenž si připsal 1,16 % na 87,50 Kč.

Vácha (Conseq IM): Vyšší sazby jsou příležitostí ke snížení rizikovosti portfolia
Recese podobná té z roku 2008 se nechystá, ale ekonomika se přibližuje sestupné fázi cyklu. Investoři by v době, kdy rostou úrokové sazby, měli využít příležitost a snížit celkovou rizikovost svých portfolií. Zajímavou možností jsou v tomto směru fondy peněžního trhu a dluhopisové nástroje, uvedl na lednovém Investičním fóru Lukáš Vácha, obchodní ředitel Conseq Investment Management.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek nad ránem na trh Japonsko pošle zprávu o vývoji ekonomiky a Čína přidá výsledek obchodní bilance. Dopoledne zveřejní data o vývoji ekonomiky Německo a eurozóna, která přidá ještě data z trhu práce, a ČR odtajní výsledek běžného účtu. V USA vyjdou index výrobních cen, zprávy o maloobchodních tržbách a podnikových zásobách a zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Schneider Electric, Commerzbank, Airbus, KBC Group, Credit Suisse Group, Crédit Agricole, NN Group, Nestlé, Renault, Aegon, AstraZeneca nebo Vivendi a ve Spojených státech PPL, Coca-Cola, CBS, NVIDIA a Applied Materials. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst spotřebitelských cen v Česku v lednu meziročně zrychlil na 2,5 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu zrychlil na 2,5 % z prosincových dvou procent. Zdražovalo zejména bydlení, alkohol nebo tabák. Ve srovnání s loňským lednem naopak zlevnily některé potraviny a nealkoholické nápoje. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o procento.

6. EU se dohodla na pravidlech pro plynovod Nord Stream 2

Evropská unie se dohodla na nových předběžných pravidlech pro plynovody, jako je Nord Stream 2. Po kompromisním návrhu Francie a Německa se na nich shodly všechny členské státy a nyní svůj souhlas připojil také Evropský parlament. V řádu měsíců by tak mohla spatřit světlo světa očekávaná nová evropská směrnice upravující trh se zemním plynem.

7. IEA varuje kvůli Venezuele před narušením trhu s ropou

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ponechala ve své středeční pravidelné zprávě o situaci na trhu s ropou výhled růstu poptávky po této surovině beze změny. Zvýšila však odhad růstu dodávek ze států mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Současně varovala, že politická krize ve Venezuele narušuje trh s ropou, což se projevuje tím, že na něm začíná být nedostatek těžší ropy s vysokým obsahem síry. Ta se těží právě ve Venezuele.

8. Španělsko chce do roku 2035 uzavřít všechny jaderné elektrárny

Španělsko hodlá v letech 2025 až 2035 uzavřít všech svých sedm jaderných elektráren. Oznámila to ve středu ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Riberaová. Uzavření jaderných elektráren je součástí plánu, podle kterého se má veškerá elektrická energie ve Španělsku od roku 2050 vyrábět z obnovitelných zdrojů.

9. Platební bilance ČR skončila loni přebytkem 38,2 miliardy Kč

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v přebytku 38,2 miliardy korun. Přebytkový byl popáté za sebou. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka.

10. IKEA zvažuje prodej nábytku přes Amazon a Alibabu

Švédský nábytkářský řetězec IKEA zvažuje nabízet nábytek prostřednictvím internetových obchodů Amazon a Alibaba. Výrobky své i svých konkurentů by zároveň rád prodával na společném portálu, jednání o jeho vzniku ale zatím nevede. Listu Financial Times to řekl Torbjörn Lööf, šéf společnosti Inter IKEA, která poskytuje franšízu na obchody IKEA a má na starosti koncept IKEA.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejluxusnější byt z ruských boháčů má prý šéf zbrojařů Čemezov

Příbytky šéfů ruských polostátních firem z okolí prezidenta Vladimira Putina se začínají místo ve stovkách počítat spíše v tisících metrů čtverečních a jejich cena dosahuje řádově miliard rublů. Alespoň podle hlavního Putinova kritika, opozičního předáka a blogera Alexeje Navalného. Ten na vítěze soutěže o nejluxusnější byt pasoval patrona ruských zbrojovek Sergeje Čemezova.

Respektive jeho manželku Jekatěrinu Ignatovovou, na jejíž jméno je napsáno vlastnictví dvou "nebytových prostor" o celkové ploše 1 434 metrů čtverečních. Za tímto "maskováním" se podle Navalného skrývá luxusní dvoupodlažní byt za přinejmenším pět miliard rublů nad moskevským hotelem Four Seasons, postaveném na místě stalinského hotelu Moskva u Rudého náměstí naproti Kremlu.

Čemezov stojí v čele státní korporace Rostech, která sdružuje zbrojařské a strojírenské podniky. "Tento člověk řídí půlku Ruska," tvrdí Navalnyj. "Nevadí, že ničemu nerozumí. Hlavně že byl v 80. letech ve východním Německu Putinovým sousedem," poznamenal. Putin a Čemezov v Drážďanech působili jako důstojníci sovětské tajné služby KGB.

"Je to ryzí ruský příběh. Žena šéfa státní korporace se stala podnikatelkou. Není jasné, v čem podniká. Vše krachlo, nic se nepovedlo, ale s mužem vydělává řádově více než šéfové Applu či Microsoftu," tvrdí opozičník.

Až dosud byl za rekordmana považován šéf plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller, který podle novinářů obývá v Petrohradu penthouse o ploše 1 396 metrů čtverečních. Jiný Putinův spolupracovník Igor Sečin, který má jako šéf koncernu Rosněfť pod palcem ruskou ropu, vlastní podle Navalného pětipodlažní byt o ploše 1 229 metrů čtverečních.

Jeden z diskutujících pod Navalného videoblogem se v narážce na Putinův oblíbený sport pozastavil nad tím, že mezi absolventy "petrohradské školy judo" ročníku 1976 je více dolarových miliardářů než mezi absolventy Harvardu téhož ročníku. A hned si odpověděl - na Harvardu se neučí, jak třískat lidmi o zem.

Musíte vědět
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat