Evropské burzy ve středu zpevnily, pomohl jim optimismus ohledně dosažení americko-čínské dohody

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v zelených číslech, když se investoři soustředili na obchodní jednání mezi Čínou a Spojenými státy, jejichž další kolo začalo v úvodu týdne v Pekingu. Trhy potěšil také americký prezident Donald Trump, jenž v úterý prohlásil, že dočasné obchodní příměří mezi oběma zeměmi, které platí do začátku března, se může protáhnout, pokud se bude na obzoru rýsovat dohoda.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,6 % na 364,92 bodu, britský FTSE 100 získal 0,81 % na 7 190,84 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,35 % na 5 074,27 bodu a německý DAX zpevnil o 0,37 % na 11 167,22 bodu.
Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který má vysokou expozici vůči Číně, a podpořily ho tak spekulace o možném dosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou.
Z konkrétních titulů stojí za zmínku zhruba 6% zdražení akcií švédské Kindred Group, jež sdružuje digitální agentury. Důvodem bylo zveřejnění lepších než očekávaných výsledků hospodaření. Firma se zároveň pochlubila, že ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zaznamenala historicky nejvyšší počet zákazníků.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Španělsko hodlá v letech 2025 až 2035 uzavřít všech svých sedm jaderných elektráren. Oznámila to ve středu ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Riberaová. Uzavření jaderných elektráren je součástí plánu, podle kterého se má veškerá elektrická energie ve Španělsku od roku 2050 vyrábět z obnovitelných zdrojů.
- Evropská unie se dohodla na nových předběžných pravidlech pro plynovody, jako je Nord Stream 2. Po kompromisním návrhu Francie a Německa se na nich shodly všechny členské státy a nyní svůj souhlas připojil také Evropský parlament. V řádu měsíců by tak mohla spatřit světlo světa očekávaná nová evropská směrnice upravující trh se zemním plynem.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu zrychlil na 2,5 procenta z prosincových dvou procent. Zdražovalo zejména bydlení, alkohol nebo tabák. Ve srovnání s loňským lednem naopak zlevnily některé potraviny a nealkoholické nápoje. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o procento.
- Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v přebytku 38,2 miliardy korun. Přebytkový byl popáté za sebou. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka.
Zdroj: CNBC