Co musíte ráno vědět (18. května)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, co si šéf Fedu Jerome Powell myslí o ožívání americké ekonomiky a kdo v Británii kvůli koronavirové krizi také natahuje ruku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek posílily, za celý týden však klesly

Americké akcie v pátek zpevnily. Rostoucí optimismus investorů ohledně obnovování hospodářského života ve Spojených státech totiž převážil nad nepříznivými údaji o dubnovém vývoji americké ekonomiky a obavami z opětovného zhoršení vztahů mezi Washingtonem a Pekingem. Index Dow si připsal 0,25 % na 23 685,42 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,39 % na 2 863,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,79 % na 9 014,56 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,21 % na 31,89 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 0,644 %. Za celý týden index Dow klesl o 2,7 %, S&P 500 ztratil 2,3 % a Nasdaq Composite se snížil o 1,2 %.

2. Evropské akcie v pátek mírně posílily, za celý týden ale výrazně oslabily

Evropské akcie na závěr týdne mírně posílily, pomohly jim zprávy o oživení v Číně a také velmi dobré výsledky amerických trhů ze čtvrtka. Optimismus investorům dodaly i dobré zprávy z Německa, kde se daří udržovat míru přenositelnosti koronaviru na nízké úrovni. Britský index FTSE 100 stoupl o 1,01 % na 5 799,77 bodu, německý DAX se zvýšil o 1,24 % na 10 465,17 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,11 % na 4 277,63 a bodu a panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,47 % na 328,24 bodu. Za celý týden DAX klesl o 4,03 %, CAC 40 ztratil 6,01 % a FTSE 100 se snížil o 2,29 %.

3. Pražská burza v pátek posílila, za celý týden ale zaznamenala pokles

Pražská burza si v pátek polepšila, index PX stoupl o 0,99 % na 867,44 bodu. K růstu mu pomohly například akcie bank Erste a MONETA. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR se propadly o více než desetinu, v jejich případě šlo ovšem o technický faktor (obchodování bez práva na dividendu).

4. Očekávané události

V noci na pondělí na trh Japonsko pošle zprávu o HDP a v Číně vyjde index cen domů. Odpoledne na trh index cen domů od NAHB pošlou také Spojené státy. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě Ryanair Holdings a v Japonsku SoftBank Group nebo Panasonic. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéf Fedu: K plnému zotavení ekonomiky bude asi nutná vakcína proti koronaviru

K tomu, aby se americká ekonomika plně zotavila z dopadů pandemie, bude zřejmě nutná vakcína proti koronaviru. V pořadu Face the Nation televizní sítě CBS to v neděli řekl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Je tedy podle něj pravděpodobné, že proces zotavení se protáhne hluboko do příštího roku.

6. USA: Sněmovna reprezentantů schválila tři biliony na podporu ekonomiky

Americká Sněmovna reprezentantů v noci z pátku na sobotu SELČ těsně schválila rekordní balíček na podporu ekonomiky, který dosahuje tří bilionů dolarů. Zákon navržený demokraty nyní poputuje do republikány ovládaného Senátu. Zákonodárci schválili také legislativu potřebnou k zavedení bezprecedentního hlasování na dálku.

7. Bloomberg: Emirates chtějí zrušit 30 % pracovních míst

Společnost Emirates hodlá zrušit až 30 000 pracovních míst. To je asi 30 % současného stavu, informovala v neděli agentura Bloomberg. Jednoho z největších provozovatelů dálkových letů na světě k tomuto rozhodnutí vedou dopady pandemie způsobené koronavirem. Emirates, podobně jako další letecké společnosti, se potýkají s propadem poptávky a musejí výrazně snížit náklady.

8. Americký řetězec J.C. Penney požádal o ochranu před věřiteli

Americký maloobchodní řetězec J.C. Penney požádal o ochranu před věřiteli. Problémy měl dlouho, poslední ránu mu zasadila koronavirová krize. Obchodní síť J.C. Penney prodává už 118 let oblečení, kosmetiku a šperky, má zhruba 850 obchodů a zaměstnává více než 80 000 lidí. Nyní zvažuje, kolik obchodů trvale zavře, v sázce je i prodej celého podniku.

9. Čína vyzvala USA, aby přestaly s omezováním Huawei

Čínské ministerstvo zahraničních věcí v sobotu vyzvalo Spojené státy, aby přestaly s "nerozumným omezováním" Huawei a dalších čínských firem. Čínská vláda je připravena se za jejich práva postavit, uvedl úřad podle tiskových agentur ve svém dnešním sdělení. Peking tak reaguje na páteční oznámení Washingtonu o krocích, které mají ztížit Huawei přístup k dodávkám čipů potřebných při výrobě mobilních telefonů a telekomunikačních zařízení.

10. Fitch zhoršila výhled úvěrového ratingu Francie a Rakouska

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v pátek zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie a Rakouska. V obou případech tento krok zdůvodnila předpokládanými negativními dopady koronavirové krize na vývoj ekonomiky a veřejných financí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chudnoucí britští miliardáři žádají o pomoc stát

Nejbohatší Britové přicházejí kvůli koronaviru o miliardy liber. Majetek tisíce nejzámožnějších lidí v zemi v úhrnu klesl poprvé od finanční krize z roku 2009, napsal list The Sunday Times. Někteří majitelé velkých firem si proto zažádali o příspěvek státu na mzdy svých zaměstnanců.

Ze seznamu bohatých, který nedělník sestavuje už 32 let, vyplývá, že pandemie připravila v uplynulých dvou měsících nejbohatší Brity o 54 miliard liber. Ztrátu až 6 miliard liber zakusila více než polovina britských miliardářů.

Z podniků, které zažádaly o pomoc britský stát, aby nemusely propouštět, je i proto pět společností, které vlastní lidé z první desítky nejbohatších. Britská vláda jim stejně jako jiným společnostem přispěje na 80 % mzdy zaměstnanců až od výše 2 500 liber měsíčně.

Mezi žadateli figurují i bratři Hindujové původem z Indie, kteří působí v bankovnictví a dopravě a kteří jsou se svými 16 miliardami liber na druhém místě žebříčku. Loni jej dokonce s majetkem 22 miliard liber vedli. Do programu, který britská vláda spustila v březnu, bratři přihlásili na 360 zaměstnanců své firmy na výrobu autobusů v Optare v hrabství Severní Yorkshire na severu země, uvádí list.

Podle The Sunday Times z programu těžilo od jeho zahájení nejméně 20 britských miliardářů. Transfer prostředků plátců daní ve prospěch nejbohatších, přestože je zamýšlen jako prevence nezaměstnanosti, v zemi budí značné kontroverze, poznamenává list.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat