Americké akcie v pátek posílily, za celý týden však klesly

Americké akcie v pátek zpevnily. Rostoucí optimismus investorů ohledně obnovování hospodářského života ve Spojených státech totiž převážil nad nepříznivými údaji o dubnovém vývoji americké ekonomiky a obavami z opětovného zhoršení obchodních vztahů mezi Washingtonem a Pekingem.
Index Dow si připsal 0,25 % na 23 685,42 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,39 % na 2 863,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,79 % na 9 014,56 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,21 % na 31,89 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 0,644 %.
Páteční údaje ukázaly, že průmyslová výroba v USA v dubnu kvůli šíření koronaviru klesla o rekordních 11,2 %. Maloobchodní tržby se propadly dokonce o 16,4 %, což je rovněž nový rekord. Investoři nicméně doufají, že ekonomická situace se bude zlepšovat díky uvolňování opatření proti šíření koronaviru.
Americký prezident Donald Trump už ve čtvrtek uvedl, že si v tuto chvíli nepřeje jednat se svým čínských protějškem Si Ťin-pchingem, protože je prý velice zklamaný počínáním Číny v raných fázích šíření koronaviru na jejím území. V pátek USA ohlásily sérii opatření, která mají odstřihnout čínskou firmu Huawei Technologies od globálních dodavatelů čipů.
Za celý týden index Dow klesl o 2,7 %, S&P 500 ztratil 2,3 % a Nasdaq Composite se snížil o 1,2 %.
Dolar v pátek posílil k libře, oslabil k euru
Na devizovém trhu v pátek britská libra k americkému dolaru sestoupila na nejnižší úroveň od března. Za jejím poklesem stojí nejistota ohledně budoucích vztahů mezi Británií a Evropskou unií. Kolem 22.00 SELČ vykazovala libra vůči dolaru pokles o zhruba 0,9 % na 1,2115 USD. Euro si vůči dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,1 % na 1,0815 USD.
Další kolo rozhovorů o budoucích vztazích mezi EU a Británií podle vyjednavačů nepřineslo téměř žádný pokrok. Zásadním sporným tématem zůstává sjednocení pravidel pro hospodářskou soutěž, které Brusel požaduje a Londýn odmítá.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Tchajwanský výrobce polovodičů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) plánuje postavit ve Spojených státech továrnu na čipy za zhruba 12 miliard USD. Výstavba má začít v příštím roce, výroba pak v roce 2024, uvedla v pátek firma. Jde o jednu z největších zahraničních investic v USA.
- Maloobchodních tržby v USA se v dubnu propadly o 21,6 %. V březnu pokles činil 5,7 % (revidováno z 5,8 %). Meziměsíčně tržby maloobchodních prodejců spadly o 16,4 % (odhad: -12 %, březen -8,3 %, revidováno z -8,4 %). Po očištění o prodeje aut a pohonných hmot se tržby v dubnu meziměsíčně snížily o 16,2 % (březen: -2,6 %).
- Spojené státy zavádějí sérii opatření, která mají odstřihnout čínskou firmu Huawei Technologies od globálních dodavatelů čipů. V pátek to oznámila vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa. Krok by podle agentury Reuters mohl ještě více zhoršit vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. Washington považuje tuto telekomunikační firmu za hrozbu pro národní bezpečnost, což Huawei odmítá.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v dubnu kvůli šíření koronaviru klesla o rekordních 11,2 %, což je nejvýraznější pokles za 101 let měření. Analytici nicméně očekávali ještě výraznější pokles o 11,5 %.
- Koronavirus a s ním spojená paralýza ekonomické aktivity by globální ekonomiku mohla přijít na 5,8 až 8,8 bilionu dolarů, odhaduje asijská rozvojová banka. To představuje 6,4 až 9,7 % globálního hrubého domácího produktu. Na svém webu o tom informoval zpravodajský server BBC.
- Americká internetová společnost Facebook se dohodla na převzetí služby pro tvorbu a sdílení animovaných obrázků Giphy. Oznámila to v pátek firma. Finanční podmínky transakce nezveřejnila, podle serveru Axios by se nicméně hodnota dohody měla pohybovat kolem 400 milionů dolarů.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Přímé investice Číny ve Spojených státech loni klesly nejníže od recese v roce 2009. Pokles odráží napětí mezi oběma největšími ekonomikami a omezení zahraničních investic, k němuž přistoupila čínská vláda. Celkem investice klesly na pět miliard dolarů z 5,4 miliardy USD v roce 2018. Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Rhodium Group a Národního výboru pro vztahy mezi USA a Čínou.
- Čeští investoři v čele s Danielem Křetínským koupili pětiprocentní podíl v americkém řetězci obchodních domů Macy's (v pondělí -1,86 %). Informovala o tom v pondělí agentura Bloomberg. Křetínský akcie koupil prostřednictvím společnosti Vesa Equity Investment, přes kterou investuje spolu se slovenským obchodním partnerem Patrikem Tkáčem. Vesa je teď podle Bloombergu mezi pěti největšími akcionáři Macy's.
- Kosmetická společnost Coty (v pondělí -8,08 %) se dohodla na prodeji většinového podílu v divizi, která zahrnuje značky produktů pro péči o vlasy a nehty pro profesionály. Podíl získá investiční fond KKR a hodnota transakce včetně dluhu činí 4,3 miliardy USD, uvedla v pondělí agentura Reuters. Divize zahrnuje značky jako Wella, Clairol či OPI.
- Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie Lyft (v pondělí -4,19 %) na "hold" z "buy".
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Target (v pondělí +3,76 %) na 129 ze 120 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Lowe's (v pondělí -0,74 %) na 103 z 90 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Home Depot (v pondělí +0,93 %) na 220 z 200 USD.
- Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií FedEx (v pondělí -2,35 %) na 128 ze 142 USD.
- Susquehanna snížila cílovou cenu akcií Booking Holdings (v pondělí -1,39 %) na 1 700 z 2 250 USD.
- Šéf firmy Boeing (v úterý -2,06 %) předpověděl, že v důsledku pandemie způsobené šířením koronaviru množství cestujících přepravených v září aerolinkami nedosáhne ani čtvrtiny dřívější úrovně.
- Rozpočtový deficit Spojených států v dubnu činil rekordních 738 miliard dolarů, protože koronavirová krize vedla k prudkému růstu výdajů a poklesu příjmů. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva financí.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu meziročně vzrostly o 0,3 % po růstu o 1,5 % v předchozím měsíci. Jde o nejnižší roční míru inflace od října 2015, přičemž analytici očekávali pokles míry inflace na 0,4 %. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny klesly o 0,8 % po poklesu o 0,4 % v předchozím měsíci. Tento pokles je v souladu s očekáváním, ale jde o nejvýraznější sesun cen od prosince 2008.
- Sociální síť Twitter (v úterý -1,82 %) oznámila nové kroky ve snaze bránit šíření "potenciálně nebezpečných" tvrzení o nemoci covid-19. Vedení platformy v pondělí na firemním blogu představilo dvě nová upozornění, která se od začátku týdne mohou objevit u příspěvků s nepravdivými nebo spornými informacemi. Prý jimi opatří i sdělení od amerického prezidenta Donalda Trumpa, budou-li splňovat podmínky zahrnuté v nové politice.
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies (v úterý +2,40 %) jedná o převzetí internetové služby pro rozvoz jídla GrubHub (+29,07 %). Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Tržní hodnota firmy GrubHub při pondělním závěru na burze činila zhruba 4,3 miliardy dolarů.
-
Americká centrální banka ještě v pondělí oznámila, že v úterý začne v rámci svého rozšířeného programu nákupu aktiv a podpory ekonomiky nakupovat ETF zaměřené na firemní dluhopisy.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v úterý -0,23 %) začal v pondělí obnovovat produkci ve své kalifornské továrně, a to v rozporu s nařízením místních úřadů, které se snaží bojovat proti šíření koronaviru.
-
Donald Trump v úterý večer na sociální síti Twitter napsal, že by USA měly následovat příklad ostatních zemí a zavést záporné úrokové sazby. Americká centrální banka v březnu opět snížila sazby k nule aby zmírnila dopady pandemie nemoci covid-19, Trump ji ale dlouhodobě tlačí k tomu, aby svou monetární politiku uvolnila ještě více.
- Šéf americké centrální banky Jerome Powell ve středu varoval, že Spojené státy by v důsledku koronavirové krize mohly čelit dlouhodobějšímu hospodářskému útlumu. Vyzval Kongres a Bílý dům k dalším rozpočtovým výdajům ke zmírnění dlouhodobých ekonomických škod. Zároveň slíbil, že také Fed bude pokračovat v podpoře ekonomiky.
- Facebook slíbil vyplatit až 52 milionů dolarů bývalým i současným moderátorům obsahu na jeho sociální síti ve snaze odškodnit je za psychické problémy způsobené výkonem práce. Zjistil to web The Verge, podle kterého jde ze strany kalifornské společnosti o průlomové uznání těžkostí spojených s monitorováním problematických příspěvků. Návrh urovnání údajně kromě finanční kompenzace zahrnuje i zajištění lepší péče o mentální zdraví aktivních moderátorů.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 0,745 milionu barelů (odhad: +4,147 milionu barelů, předchozí týden: +4,590 milionu barelů).
- Wedbush zvýšila cílovou cenu akcií NVIDIA na 340 z 311 USD.
- Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií Abercrombie & Fitch na 12 z 15 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Walmart na 134 ze 131 USD.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 9. května 2,981 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 3,176 milionu lidí (revidováno z 3,169 milionu), je ale opět horší, než čekali analytici (2,5 milionu). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 22,833 milionu z 22,377 milionu (revidováno z 22,647 milionu) v předcházejícím týdnu. Zde analytici očekávali růst na 25,1 milionu.
- Americký prezident Donald Trump si v tuto chvíli nepřeje jednat se svým čínských protějškem Si Ťin-pchingem, protože je prý velice zklamaný počínáním Číny v raných fázích šíření koronaviru na jejím území. Šéf Bílého domu to prohlásil v rozhovoru s televizí Fox Business. USA podle něj uvažují vůči Pekingu různé kroky, mezi nimi by údajně mohlo být i úplné přerušení vztahů.
- Americká automobilka Tesla hodlá koncem letošního či začátkem příštího roku začít ve svých elektromobilech Model 3 používat novou levnou baterii s dlouhou životností. Ta by měla snížit ceny elektromobilů zhruba na úroveň benzinových vozů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s plány podniku.
- Republikánského senátora Richarda Burra vyšetřuje americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) kvůli podezření, že na základě neveřejných informací prodal podíl ve vybraných firmách těsně předtím, než se v důsledku pandemie covidu-19 začaly strmě propadat americké akciové trhy. Burr se ve čtvrtek v reakci na kauzu dočasně vzdal předsednictví vlivného senátního výboru pro zpravodajské služby. Oznámil to šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Coty (v pondělí -8,08 %) ve 3QFY2019: Upravená ztráta na akcii 0,08 USD (odhad: 0,01 USD), tržby 1,53 miliardy USD (loni: 1,99 miliardy USD, odhad: 1,56 miliardy USD).
- Výsledky Under Armour (v pondělí -9,72 %) v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,34 USD (odhad: 0,17 USD), tržby 930,2 milionu USD (loni: 1,20 miliardy USD, odhad: 973,2 milionu USD).
- Výsledky Cardinal Health (v pondělí +6,74 %) ve 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,62 USD (loni: 1,59 USD, odhad: 1,43 USD), tržby 39,16 miliardy USD (loni: 35,23 miliardy USD, odhad: 36,99 miliardy USD).
- Čistý zisk amerického hotelového řetězce Marriott International (v pondělí -5,58 %) se v letošním prvním čtvrtletí propadl o 92 % na 31 milionů dolarů z 375 milionů dolarů před rokem. Důvodem je prudký pokles rezervací v důsledku koronavirové krize.
- Výsledky Cisco Systems v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 12 miliard USD (odhad: 11,9 miliardy USD).
- Výsledky Applied Materials v 1Q: Čistý zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,93 USD), tržby 3,96 miliardy USD (odhad: 4,09 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK