Co musíte ráno vědět (18. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě a USA, do čeho aktuálně investuje Warren Buffett a které výročí kromě sametové revoluce a Mezinárodního dne studentstva jsme si v úterý připomněli? I to musíte ve středu ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý sestoupily z rekordů kvůli obavám z pandemie, hvězdou dne se stala Tesla

Americké akcie oslabily po pondělním výstupu na nová rekordní maxima. Obavy z rostoucího počtu případů nákazy koronavirem totiž převážily nad nadějemi na brzké uvedení vakcín(y) na trh. Akcie výrobce elektromobilů Tesla nicméně prudce posilovaly v reakci na zprávu o zařazení podniku do indexu S&P 500. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,56 % na 29 783,35 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,48 % na 3 609,53 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 0,21 % na 11 899,34 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,16 % na 22,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři a půl bazického bodu na 0,862 %. Ceny ropy prakticky stagnovaly, zlato i stříbro odepsaly do procenta a bitcoin pokračoval v raketovém růstu, prolomil hladinu 17 000 USD obchodoval se za den silnější o více než čtyři procenta.  

Goldman Sachs: Toto jsou (nejen) hodnotové akcie, které mohou výrazně těžit z potlačení pandemie covidu-19
Americká investiční banka Goldman Sachs je ohledně vývoje cen akcií v dalších letech naladěna velice optimisticky. Za dva roky čeká index S&P 500 na úrovni 4 600 bodů, tedy zhruba o tisícovku výše, než se benchmark pohybuje v současnosti. Jedním z podstatných faktorů má být oživení ekonomiky a ruku v ruce s tím zisků firem, a to díky potlačení pandemie covidu-19, mimo jiné díky účinným vakcínám.

2. Evropské akcie v úterý nedokázaly navázat na pondělní růst

Akcie na západoevropských trzích v úterý většinou ztrácely. S výjimkou francouzského trhu si všechny hlavní indexy připsaly ztrátu, investoři opět negativně reagovali na restriktivní opatření související se šířením koronaviru. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,24, % na 388,82 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,87 % na 6 365,33 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,21 % na 5 483 bodů a německý DAX uzavřel se ztrátou 0,04 % na 13 133,47 bodu.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ): Krátkodobě ještě čekám tlak na riziková aktiva, v příštím roce mohou být zajímavé komoditní měny, koruna nebo zlotý
V rámci současné vlny pandemie nemoci covid-19 očekávám podobný vývoj jako na jaře, ovšem pozvolnější. Krátkodobě proto považuji za atraktivní klasické "bezpečné" měny jako švýcarský frank nebo japonský jen, napřesrok společně s oživením ekonomiky a předpokládaným vyřešením pandemie očekávám dobrou výkonnost například od australského nebo novozélandského dolaru, ale také od české koruny nebo polského zlotého, uvedl hlavní ekonom společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák během listopadové debaty z cyklu ABCD investora, jehož autorem je Roman Chlupatý, partner Save & Capital.
Technická analýza: Cena zlata se stabilizuje, býci ale ještě vyhráno nemají
Po divokém začátku minulého týdne se zlatu podařilo stabilizovat nad kritickou podporou 1 850 USD za trojskou unci. Jednodenní stodolarový propad ceny vytvořil z pohledu technické analýzy vnější medvědí svíčku, neboť zlato utvořilo v jeden obchodní den několikatýdenní nejvyšší i nejnižší cenu zároveň a zavřelo v daný den poblíž minima.

3. Očekávané události

V noci na středu Japonsko na trh pošle výsledek obchodní bilance, ráno přidá Německo index velkoobchodních cen a Británie i eurozóna zprávy o inflaci. Odpoledne ve Spojených státech vyjde zpráva o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Target, NVIDIA nebo A.P. Møller-Mærsk. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Tesla se stane součástí indexu S&P 500, její akcie zpevnily

Americký výrobce elektromobilů Tesla se stane součástí akciového indexu S&P 500. Oznámil to provozovatel indexu, společnost S&P Dow Jones Indices.

5. ADP: Letecká doprava v roce 2021 bude na 45-55 % stavu z roku 2019

Letecká doprava bude příští rok dosahovat 45-55 % úrovně z roku 2019. Ožívat začne v dubnu, odhaduje francouzský provozovatel letišť ADP. Skupina, která mimo jiné provozuje dvě hlavní pařížská letiště, pociťuje propad poptávky po cestování kvůli pandemii covidu-19.

6. Merkelová očekává v roce 2021 rychlou obnovu hospodářství

Angela Merkelová očekává v nadcházejícím roce rychlou obnovu ekonomiky, pokud se nyní podaří dostat pandemii nemoci covid-19 pod kontrolu. V úterý to německá kancléřka prohlásila na hospodářském fóru pořádaném listem Süddeutsche Zeitung a zdůraznila, že bez karanténních opatření není zatím možné koronavirus porazit.

7. Buffett prodal část akcií Applu a investoval do farmacie

Společnost Berkshire Hathaway patřící miliardáři Warrenu Buffettovi prodala ve třetím čtvrtletí 36,3 milionu akcií společnosti Apple a investovala miliardy dolarů do několika výrobců léků včetně firem Merck a Pfizer. Zvýšila také podíl v některých již vlastněných společnostech, jako jsou Bank of America, síť maloobchodů Kroger nebo automobilka General Motors, a nakoupila akcie mobilního operátora T-Mobile US.

8. Bitcoin posunul téměř tříleté maximum nad 17 000 dolarů

Kurz bitcoinu poprvé od ledna 2018 vystoupil nad 17 000 dolarů. Od začátku letošního roku se kurz nejpopulárnější kryptoměny více než zdvojnásobil a od začátku čtvrtého čtvrtletí stoupl o více než polovinu. Někteří experti vývoj přirovnávají k roku 2017, kdy se kurz bitcoinu vyšplhal až na 20 000 dolarů.

9. EU chce rychlé řešení rozpočtového sporu, podmínky měnit nehodlá

Evropská unie nehodlá měnit podmínku, která spojuje vyplácení peněz z unijních fondů s dodržováním principů právního státu. Shodují se na tom v úterý zástupci vlád unijních zemí a europoslanci v reakci na pondělní rozhodnutí Maďarska a Polska zablokovat sedmiletý rozpočet a fond koronavirové pomoci ekonomikám. Politici největších států EU jsou přesvědčeni, že v nejbližších týdnech se podaří najít řešení, které by Budapešť a Varšavu přimělo změnit názor.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Smutné výročí

17. listopad byl u nás i ve světě do roku 1989 známý jako Mezinárodní den studentstva (vyhlášen na základě událostí z roku 1939). Po roce 1989 je znám také jako výročí začátku sametové revoluce a od roku 2019 je tento svátek oficiálně veden jako Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. A letos to bylo také první výročí od nakažení prvního člověka koronavirem SARS-CoV-2.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat