Evropské akcie v úterý nedokázaly navázat na pondělní růst

Akcie na západoevropských trzích v úterý většinou ztrácely. S výjimkou francouzského trhu si všechny hlavní indexy připsaly ztrátu, investoři opět negativně reagovali na restriktivní opatření související s šířením koronaviru.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,24, % na 388,82 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,87 % na 6 365,33 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,21 % na 5 483 bodů a německý DAX uzavřel se ztrátou 0,04 % na 13 133,47 bodu.
Rally, kterou nastartovaly informace o slibné nové vakcíně na nemoc covid-19, se v úterý opět zastavila. Důvodem byly především špatné zprávy týkající se nekončícího růstu počtu nových případů koronaviru po celé Evropě. "I když je vývoj vakcín neuvěřitelně pozitivní informací, trhy stále hledí na logickou stránku věci," míní stratég Deutsche Bank Jim Reid.
Největší ztráty si připsaly akcie ze sektoru cestovního ruchu nebo aerolinky, mezi nimiž firma easyJet klesla o více než 3 % poté, co zaznamenala první celoroční ztrátu ve své historii. Po strmém růstu v předchozích dnech ztráceli také banky nebo těžaři ropy a plynu. Dařilo se naopak defenzivním titulům z oborů zdravotní péče nebo veřejných služeb.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Polsko očekává, že Brusel přijde s návrhem, jak vyřešit patovou situaci ohledně unijního rozpočtu. Mluvčí polské vlády to řekl polskému veřejnoprávnímu rádiu. Velvyslanci Varšavy a Budapešti v pondělí zablokovali přijetí rozpočtu EU na období 2021-2027 i plánovaný fond koronavirové pomoci. Dvojice zemí nesouhlasí s tím, aby vyplácení peněz z evropských fondů bylo podmíněno dodržováním principů právního státu.
- Angela Merkelová očekává v nadcházejícím roce rychlou obnovu ekonomiky, pokud se nyní podaří dostat pandemii nemoci covid-19 pod kontrolu. V úterý to německá kancléřka prohlásila na hospodářském fóru pořádaném listem Süddeutsche Zeitung a zdůraznila, že bez karanténních opatření není zatím možné koronavirus porazit.
- Evropská unie musí více pečovat o vztahy se Spojenými státy, toto partnerství je pro Evropu strategické. Na okraj hospodářského fóra pořádaném deníkem Süddeutsche Zeitung to v úterý prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová.
- Evropské aktivity zkrachovalé německé finanční společnosti Wirecard převezme španělská banka Santander. Přejde k ní i 500 pracovníků německé firmy. V pondělí to oznámil insolvenční správce Wirecardu Michael Jaffé. Nadějný hráč na rychle rostoucím trhu finančních služeb vyhlásil insolvenci v červnu poté, co vyšel najevo rozsáhlý účetní skandál.
- Evropská unie nehodlá měnit podmínku, která spojuje vyplácení peněz z unijních fondů s dodržováním principů právního státu. Shodují se na tom v úterý zástupci vlád unijních zemí a europoslanci v reakci na pondělní rozhodnutí Maďarska a Polska zablokovat sedmiletý rozpočet a fond koronavirové pomoci ekonomikám. Politici největších států EU jsou přesvědčeni, že v nejbližších týdnech se podaří najít řešení, které by Budapešť a Varšavu přimělo změnit názor.
Výsledková sezóna
- Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet se kvůli koronaviru letos poprvé ve své 25leté historii propadla podle očekávání do celoroční ztráty. Čistá ztráta za finanční rok do konce září činí kvůli méně než polovičním tržbám téměř 1,1 miliardy liber - loni firma vykázala zisk 349 milionů liber. Šéf aerolinek Johan Lundgren v úterý uvedl, že v aktuálním čtvrtletí počítá jen s pětinou obvykle plánovaných letů, dříve ještě hovořil o čtvrtině.
Zdroj: CNBC, Reuters