Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co si Apple myslí o nařízení Evropské komise týkajícím se doplacení daní v Irsku a jakou novinku má ve svém herním portfoliu společnost Hasbro? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý díky silnému závěru mírně posílily, čeká se na snížení úroků

Akcie ve Spojených státech mírně zpevnily. Investoři čekají na středeční rozhodnutí americké centrální banky o nastavení úrokových sazeb. Předpokládá se, že Fed úroky sníží o další čtvrtinu procentního bodu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,13 % a obchodování uzavřel na 27 110,80 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,26 % na 3 005,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,40 % na 8 168,02 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,57 % na 14,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba čtyři bazické body na 1,80 %. Ceny ropy klesly po pondělním zhruba 13% nárůstu o zhruba 6 % a cena zlata mírně klesla, ovšem udržela se nad 1 500 USD za trojskou unci. Nejsledovanější kryptoměny zpevnily (bitcoin +0,4 %, ethereum +7 %).

KONTEXT: O smrti (tržního) fundamentu aneb Když je tweet nad zdravý rozum
Twitterové výlevy Donalda Trumpa hýbou trhem, potvrdilo v posledních dnech hned několik analýz od respektovaných institucí. Čím aktivnější prezident na své oblíbené sociální síti je, tím více jsou americká aktiva pod tlakem, a to paradoxně často v době, kdy data velí k růstu. Pokrizový tržní normál je i proto doslova abnormální.
Akcie amerických bank: Blýská se na lepší časy?
Ziskovost amerických bank souvisí s úrovní výnosů amerických vládních dluhopisů. Ty jsou přitom aktuálně nízké. Po krizi navíc akcie silněji regulovaných finančních domů nedokázaly napravit ztráty a vystoupat na nová maxima. Sestupný trend z uplynulých čtvrtletí by ale mohl být u konce.

2. Evropské akcie v úterý mírně zlevnily, ceny ropy klesly o 6 %

Evropské akcie v úterý dále oslabily, z jednotlivých hlavních indexů skončil v plusu jen francouzský CAC 40. Napětí související se sobotním útokem na rafinérie v Saúdské Arábii mírně polevilo, investoři ale dále zvažovali všechny možné scénáře. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,05 % na 389,33 bodu. Britský FTSE 100 se snížil o 1,01 % a německý DAX oslabil o 0,06 %, zatímco francouzský CAC 40 posílil o 0,24 %.

Koblic (BCPP) & Vácha (Conseq IM): Centrální banky v případě krize mohou přijít s inovacemi v měnové politice. Má ale jejich dohled nad růstem vůbec smysl?
Centrální banky před deseti lety, když se ekonomika hrabala z hluboké krize, přišly s neortodoxními opatřeními typu kvantitativního uvolňování. Napříště mohou nepochybně opět zasáhnout s nějakou novinkou. Je ale otázka, zda jejich dozor nad hospodářským růstem dává smysl, obzvlášť v případě zpomalení ekonomiky v rámci běžného cyklu. Nejen o tom v rámci cyklu ABCD investora diskutovali Lukáš Vácha (Conseq Investment Management) a Petr Koblic (BCPP).
Nízké sazby jsou novým normálem západního světa, shodují se experti
Nízké (nikoli záporné) sazby jsou novým normálem, na kterém se ani v nekrizových dobách nejspíše nebude mnoho měnit. Pro investory to znamená nutnost hledání kladného výnosu většinou jinde než na trhu se státními dluhopisy. Česko je v tomto směru v současnosti jednou z výjimek. I o tom debatovali v rámci premiérového dílu nového cyklu ABCD investora Petr Koblic, generální ředitel BCPP, a Lukáš Vácha, člen představenstva Conseq Investment Management.

3. Pražská burza v úterý oslabila o více než procento, nedařilo se většině titulů

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v červených číslech, index PX klesl o 1,26 % na 1 047,51 bodu. Trh dolů stáhly zejména akcie Erste Group Bank, Komerční banky a O2 Czech Republic, v mínusu skončila většina titulů.

ČS: Zářijová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh v polovině září?
Rathouský (Svaz průmyslu a dopravy ČR): Rušení maturity z matematiky je nebezpečné, na pracovním trhu může chybět logické myšlení
Bez solidní znalosti matematiky člověk přichází o schopnost logického myšlení a obecně mu v potřebné výbavě do života něco důležitého chybí. I proto nejsou spekulace o zrušení zamýšlené povinné maturity z tohoto předmětu příliš šťastné, shodli se na platformě Alter Eko gestor oblasti vzdělávání ve Svazu průmyslu a dopravy Miloš Rathouský a proděkan pro pedagogiku Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze Pavel Hnát.
Investorský magazín: Na dividendové vlně aneb Hledá se dojná kráva
Jak se postavit riziku recese a poklesu ziskovosti firem? Odpovědí jsou dividendové akcie, kterým je věnován aktuální Investorský magazín. Tržní mozaiku doplňují alternativní investice a lehce ironický jízdní řád pro budoucí miliardáře. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve středu dopoledne vyjde série britských dat (inflace, výrobní inflace, index cen domů DCLG). Inflační statistiku na trh pošle i eurozóna a ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na údaje o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Večer pak skončí zasedání americké centrální banky, na kterém by měl měnový výbor rozhodnout o úpravě pásma pro základní úrokovou sazbu z 2,00-2,25 % na 1,75-2,00 %. Výsledky hospodaření odtajní na Wall Street společnost General Mills a v Evropě společnost Kingfisher. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Apple i Irsko u soudu zpochybnily rozhodnutí Evropské komise o daních

Evropská komise byla podle americké technologické společnosti Apple "mimo realitu i zdravý rozum", když nařídila, že firma má v Irsku doplatit na daních 13 miliard eur. Zástupci jedné z nejziskovějších firem světa to uvedli během prvního dne slyšení před unijním soudem, k němuž se společnost odvolala. Ve sporu, jehož výsledek může ovlivnit další osud tažení komise proti daňovým výhodám pro velké firmy, se proti komisi postavilo také Irsko.

6. Evropský parlament podpořil kandidaturu Lagardeové do čela ECB

Evropský parlament na úterním plenárním zasedání ve Štrasburku souhlasil s kandidaturou někdejší šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové na post prezidentky Evropské centrální banky. Lagardeovou začátkem července nominovali šéfové států a vlád zemí Evropské unie.

7. Evropská komise: E.ON smí koupit část innogy, pokud prodá její aktivity v ČR

Energetická společnost E.ON smí převzít část majetku firmy innogy, pokud splní určité podmínky, mezi které patří i prodej plynárenských a elektrárenských aktivit innogy v České republice. Rozhodla o tom v úterý Evropská komise. Schválila tak návrh, který jí E.ON sám předložil. Chystaný prodej aktivit innogy v Česku považuje E.ON za svůj největší ústupek Evropské komisi. Kdyby to bylo možné, rád by si je ponechal, řekl šéf podniku.

8. Průzkum: Obavy z globální recese jsou nejsilnější za deset let

Zhruba 38 % investorů podle průzkumu společnosti Bank of America Merrill Lynch očekává, že se světová ekonomika během příštích 12 měsíců dostane do recese. Podíl respondentů předpovídajících globální recesi je nejvyšší za deset let. Zhruba 59 % respondentů však považuje recesi za nepravděpodobnou.

9. ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v eurozóně se v září zlepšil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku a hospodářství eurozóny se v září zvýšila. Výhled pro největší evropskou ekonomiku ale zůstává negativní kvůli obchodním sporům a nejistotě související s odchodem Británie z Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu institutu ZEW.

10. ČMKOS doporučuje odborářům vyjednávat o růstu mezd o 6-7 %

Českomoravská konfederace odborových svazů doporučuje odborovým vyjednávačům, aby ve firmách jednali o růstu mezd pro příští rok o šest až sedm procent. Odbory budou usilovat také o zkrácení pracovní doby bez snížení výdělků či o delší dovolenou. Požadavky v úterý na pražském shromáždění odborové centrály, na které dorazilo přes 1 500 odborářů z celé ČR, představil předák Josef Středula. Podle Hospodářské komory se zaměstnavatelé v roce 2020 chystají výdělky zvýšit v průměru o šest procent i bez tlaku odborů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Hasbro má novou verzi hry Monopoly, upřednostňuje ženy

Americký výrobce hraček Hasbro má novou verzi jedné z nejznámějších stolních her Monopoly. Novinkou je nejen upravený název Ms. Monopoly a obrázek dívky na krabici, ale také to, že hra upřednostňuje ženy. "První hra, ve které ženy vydělají více než muži," píše se na krabici.

Hra má upozornit na rozdíly v platech mužů a žen. Někteří kritici jsou však skeptičtí. Podle docentky specializující se na feministická studia z Newhampshirské univerzity Jennifer Bordaové by mnohem vhodnější byla verze, ve které by mužští hráči čelili stejnému znevýhodnění jako ženy na pracovišti. Další kritici upozorňují, že se hra nezabývá příčinami rozdílů v odměňování žen a můžu, a naznačuje tak, že ženy potřebují náskok čistě jen kvůli tomu, že jsou ženy.

Podle CNBC ženy žádají o zvýšení platu stejně často jako muži, ale je méně pravděpodobné, že se jim podaří toho dosáhnout. Muži jsou také častěji povyšováni do manažerských funkcí. Pouze 24 společností ze seznamu 500 největších firem Fortune 500 mělo loni generální ředitelku.

Sama firma Hasbro má v týmu výkonných manažerů sedm mužů a jednu ženu. Mluvčí firmy Kristina Timminsová ale uvedla, že ženy tvoří více než polovinu pracovní síly. "Neustále vyhodnocujeme nové způsoby podpory růstu a rozvoje všech zaměstnanců, včetně žen," řekla Timminsová.

Musíte vědět
Přestat sledovat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat