KONTEXT: O smrti (tržního) fundamentu aneb Když je tweet nad zdravý rozum

Twitterové výlevy Donalda Trumpa hýbou trhem, potvrdilo v posledních dnech hned několik analýz od respektovaných institucí. Čím aktivnější prezident na své oblíbené sociální síti je, tím více jsou americká aktiva pod tlakem, a to paradoxně často v době, kdy data velí k růstu. Pokrizový tržní normál je i proto doslova abnormální.
Tweetování Donalda Trumpa hýbe výnosy z amerických dluhopisů, vyplývá z čerstvé analýzy JPMorgan. Ta i proto přišla s indexem Volfefe, který by měl napříště korelaci elektronických výronů prezidenta a výkonnosti dluhopisů, z nichž nejcitlivější jsou ty s kratší splatností, sledovat.
Citigroup nic podobného (zatím?) nechystá, její prověrka forexu nicméně také potvrdila pojítko mezi pohyby na trhu a prezidentovými výstřely o 280 či méně znacích. V jejich důsledku dolar vůči euru a jenu opakovaně oslabuje, ukazuje banka s tím, že na něčem podobném nedoporučuje stavět investiční strategii.
Totéž platí o nálezu Bank of America, podle které, pokud Trump do světa vyšle jen pět a méně zpráv za den, posilují akcie v průměru o 5 bazických bodů, zatímco pokud Twitter zasype pětatřiceti a více moudry, což není neobvyklé, akcie 9 bazických bodů odepisují.
Pro krátkodobé spekulanty s rychlým prstem na spoušti se aktuální vládce Bílého domu může zdát (po letech mizivé volatility) jako požehnání. Stále více rozvážnějších tržních hráčů nicméně poukazuje na odvrácenou stranu mince. Tu lze dobře sledovat zejména od začátku srpna, kdy Trump přes Twitter oznámil další kolo obchodních válek s Čínou. Od té doby akcie a dluhopisy synchronně tančí v rytmu zpráv a fám ze světa (geo)politiky, často právě z elektronického pera amerického prezidenta.
"To dění na trhu dodává rozměr náhodnosti," kritizuje uznávaný editor Bloombergu John Authers. "Fundamenty již nejsou důležité," dodává. K tomu, aby investor dokázal vychytat příští přepnutí z risk-on do risk-off režimu, by totiž musel vědět, co a kdy Trump odtweetuje, vysvětluje Authers.
V důsledku těkavosti amerického prezidenta a jeho "imploze, kterou prostřednictvím Twitteru sledujeme živě", jak píše Authers, prostě dochází k zneplatnění zaběhlých institucí a postupů. Přicházíme tím o tlumiče turbulencí, jež se opakovaně osvědčily v době historických zlomů, jako je ten současný.
Namísto nich by tak podle mě investoři v ještě větší míře než obvykle měli vyslyšet zlaté pravidlo diverzifikace a využít kupříkladu i nových nástrojů kolektivního investování umožňujících i drobným nebo méně zkušeným investorům doplnit portfolio o originální stabilizátory (ochutnávku nabídne říjnové Investiční fórum). Těm, kteří by si přitom přece jen chtěli zaspekulovat na volatilitu poháněnou twitterovou smrští, pak (ne)vážně nabízím grafiku vystihující podstatu spirály smrti, v níž obchodní války rotují.
Nejen o vlivu tweetování na trhy a ekonomiku budeme mluvit v rámci druhé debaty ABCD investora v pondělí 30. září od 16.30. Opět ji nabídneme živě na YouTube kanálu Investičního webu. Dotazy na stávající a očekávaný vývoj můžete klást již dnes, a to prostřednictvím e-mailu zaslaného na azinvestora@seznam.cz nebo mého twitterového účtu @romanchlupaty. Podrobnosti o debatě čítající i jména hostů a diskutovaná témata najdete v průběhu týdne na stránkách azinvestora.info. Ty zároveň nabízejí záznam první debaty či tipy a triky na stavbu (vítězného) portfolia.
Aktuality
