Evropské akcie v úterý mírně zlevnily, ceny ropy klesly o 6 %

Evropské akcie v úterý dále oslabily, z jednotlivých indexů ale francouzský CAC 40 skončil v plusu. Napětí související se sobotním útokem na rafinerie v Saúdské Arábii mírně polevilo, investoři ale dále zvažovali všechny možné scénáře.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,05 % na 389,33 bodu. Britský FTSE 100 se snížil o 1,01 % a německý DAX oslabil o 0,06 %, zatímco francouzský CAC 40 posílil o 0,24 %.
Cena ropy Brent v úterý klesla asi o 6 % po pondělním 10% růstu. Zdroje ze Saúdské Arábie totiž informovaly, že by se mělo podařit obnovit produkci v rafineriích zasažených útoky v plném rozsahu dříve, než se dosud předpokládalo.
Americký prezident Donald Trump v pondělí na Twitteru napsal, že USA mají připravené zbraně, avšak čekají na informace od Rijádu o tom, kdo za útokem na zařízení na západě země stojí. Washington z útoku viní Írán, k akci se ale přihlásili Teheránem podporovaní šíitští Húsiové z Jemenu.
Z jednotlivých titulů v úterý mírně zdražily akcie německého výrobce osvětlení Osram Licht (+0,29 %), který svým akcionářům doporučil přijmout nabídku na převzetí podniku za 4,3 miliardy eur od rakouského výrobce čipů AMS (+0,02 %).
Investoři věnovali pozornost také zprávě, že důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku a ekonomiku eurozóny se v září zvýšila. Index ekonomického sentimentu v Německu vzrostl na -22,5 bodu z -44,1 bodu v srpnu. Analytici odhadovali, že se zvýší na -37 bodů. Index pro celou eurozónu stoupl na -22,4 bodu z -43,6 bodu v srpnu, čekalo se zvýšení na -32,2 bodu.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Zhruba 38 % investorů podle průzkumu společnosti Bank of America Merrill Lynch (BAML) očekává, že světová ekonomika se během příštích 12 měsíců dostane do recese. Podíl respondentů předpovídajících globální recesi je tak nejvyšší za deset let. Zhruba 59 % respondentů však považuje recesi za nepravděpodobnou.
- Pivovar Anheuser-Busch InBev doufá, že při středečním vstupu své asijské divize na burzu v Hongkongu získá až 6,6 miliardy dolarů. Byla by to letos druhá největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) na světě po burzovním vstupu Uberu. Chystaná nabídka bude podle agentury Reuters testem, nakolik se již téměř čtyři měsíce trvající hongkongské protivládní protesty promítnou do chuti akciových investorů nakupovat.
- Energetická společnost E.ON smí převzít část majetku firmy innogy, pokud splní určité podmínky, mezi které patří i prodej plynárenských a elektrárenských aktivit innogy v České republice. Rozhodla o tom v úterý Evropská komise (EK). Schválila tak návrh, který jí E.ON sám předložil. Chystaný prodej aktivit innogy v Česku považuje E.ON za svůj největší ústupek Evropské komisi. Kdyby to bylo možné, rád by si je ponechal, řekl šéf podniku.
- Zatímco europoslanci z řad lidovců, liberálů nebo sociálních demokratů kandidaturu Christine Lagardeové na post prezidentky Evropské centrální banky vítají, zástupci levice (GUE/NGL) či euroskeptické pravice (ECR) k ní mají výhrady. ECR na úterním plenární debatě Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku kritizovala hlavně to, že budoucí šéfka ECB bude pokračovat v politice nízkých úrokových sazeb, zatímco levici se nelíbilo, že Lagardeová se rozpravy nezúčastnila. Po debatě bude následovat hlasování o nominaci Lagardeové.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku a ekonomiku eurozóny se v září zvýšila. Výhled pro největší evropskou ekonomiku ale zůstává negativní kvůli obchodním sporům a nejistotě související s odchodem Británie z Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu institutu ZEW.
- Evropský parlament (EP) na úterním plenárním zasedání ve Štrasburku souhlasil s kandidaturou někdejší šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové na post prezidentky Evropské centrální banky (ECB). Lagardeovou začátkem července nominovali šéfové států a vlád zemí Evropské unie.
- Evropská komise byla podle americké technologické společnosti Apple "mimo realitu i zdravý rozum", když nařídila, že firma má v Irsku doplatit na daních 13 miliard eur. Zástupci jedné z nejziskovějších firem světa to uvedli během prvního dne slyšení před unijním soudem, k němuž společnost se odvolala. Ve sporu, jehož výsledek může ovlivnit další osud tažení komise proti daňovým výhodám pro velké firmy, se proti komisi postavilo také Irsko.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality

