Co musíte ráno vědět (19. května)

Jak se v pondělí dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, kdo možná přijde s první vakcínou na koronavirus a jak vlastně vzniklo slovo vakcína? To vše musíte ráno vědět.

1. Silný start týdne na Wall Street: Americké akcie posílily v pondělí nejvíce za šest týdnů

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem a index S&P 500 uzavřel nejvýše za deset týdnů. Náladu na trhu podpořily povzbudivé zprávy o testech možné vakcíny na koronavirus a příslib dalších stimulačních opatření, která by mohla zmírnit ekonomické dopady pandemie. Index Dow stoupl o 3,85 % na 24 597,37 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 3,15 % na 2 953,91 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 2,44 % na 9 234,83 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,12 % na 29,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o devět bazických bodů na 0,727 %. Ceny ropy vzrostly o zhruba 10 %, zlato odepsalo půl procenta a stříbro zpevnilo o více než dvě procenta. Nejsledovanější kryptoměny posilovaly, jedinou výjimkou byl bitcoin se ztrátou okolo půl procenta.

Nejděsivější graf současnosti ukazuje extrémní zranitelnost akciového trhu
Americké akcie se po březnovém propadu odrazily a index S&P 500 již smazal přes polovinu ztrát. Firmy ale mezitím hlásí prudký propad ziskovosti. A analytici očekávají, že první čtvrtletí bylo z pohledu zisků jen drobným sklouznutím ve srovnání s tím, co teprve přijde.
Buffett po aerolinkách zařízl i Goldman Sachs. Co tím vzkazuje investorům?
Zprávu, že se Warren Buffett zbavil akcií amerických aerolinek, vyhodnotil trh jako varování, že leteckou dopravu čekají extrémně složité časy. Teď investoři zjistili, že Věštec z Omahy ve výprodeji portfolia pokračuje a zbavil se i podílu v investiční bance Goldman Sachs, jež dlouho patřila k jeho srdečním záležitostem. Jak číst jeho kroky na burze?

2. Evropské akcie v pondělí přidaly přes 4 %. Mohou za to Merkelová, Macron a Moderna

Akcie v Evropě od rána silně rostly a v průběhu odpoledne své zisky navyšovaly. Kromě postupného otevírání ekonomik jim pomohla zpráva o plánovaném záchranném fondu, který iniciovali německá kancléřka Merkelová s francouzským prezidentem Macronem, a také pozitivní výsledky testů nové vakcíny na koronavirus. Panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 4,05 % na 341,53 bodu, britský index FTSE 100 stoupl o 4,29 % na 6 048,59 bodu, německý DAX se zvýšil o 5,67 % na 11 058,87 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 5,16 % na 4 498,34 bodu.

5 důvodů, proč nevěřit v pokračování jarní akciové rally
Americké akcie se po šoku způsobeném rychlým nástupem koronavirové pandemie odrazily a například index S&P 500 již březnového dna stihl přidat přes 30 %. Sázet na pokračování akciové rally je ale riskantní, a to minimálně z následujících pěti důvodů.
KONTEXT: Protekcionáři všech zemí, spojte se! Firmy vám (ne)budou vděčné
Bezmála čtyři z pěti nadnárodních koncernů působících ve Spojených státech čekají, že Washington stávající pandemii zneužije k vystavění dalších obchodních bariér. Podobně se podle nich zachová většina významných ekonomik, a rozklad obchodního řádu tak nejspíše nabere na obrátkách. Investoři by to měli bedlivě sledovat.

3. Optimismus na světových trzích v pondělí pomohl i pražské burze

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX v pondělí stoupl o 1,29 % na 878,65 bodu. Dařilo se většině hlavních titulů v čele s akciemi výrobce cigaret Philip Morris ČR.

Pětadvacítka (vol. 2) aneb 19 500 Kč pro OSVČ ve hře
Finanční správa již přijímá žádosti o příspěvky pro OSVČ na další období. I pro období od 1. května do 8. června zůstává takzvaný kompenzační bonus na úrovni 500 Kč za den (stejně jako v prvním období programu od 12. března do 30. dubna). K dosavadním až 25 000 Kč tedy mohou OSVČ dostat dalších až 19 500 Kč.
Investorský magazín: Tipy na investice v době (po)koronavirové
Z dramatického březnového pádu se akciové trhy překvapivě rychle oklepaly. Je to znamení brzkého ekonomického oživení, nebo jen dočasný růst v rámci medvědího trendu? Odpověď hledá aktuální Investorský magazín, ve kterém dostávají prostor také spekulativní akciové a měnové tipy. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit datům z britského trhu práce a indexům ZEW pro Německo a eurozónu. V eurozóně vyjde ještě zpráva o stavební výrobě a ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Do výsledkové sezóny přispěje v Japonsku Sharp, v Evropě například firma Kingfisher a na Wall Street Walmart, Home Depot nebo Kohl's. V Kongresu vystoupí šéf Fedu Jerome Powell. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéfka MMF: Plné ekonomické oživení v roce 2021 není pravděpodobné

Globální ekonomice bude trvat mnohem déle, než plně ožije ze šoku způsobeného novým koronavirem. Uvedla to v pondělí v rozhovoru s agenturou Reuters výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová. MMF tak zřejmě reviduje níže své prognózy na letošní a příští rok.

6. Německo a Francie chtějí záchranný fond s 500 miliardami eur

Německo a Francie navrhují vytvoření evropského programu v objemu 500 miliard eur na hospodářskou obnovu po krizi způsobené koronavirem. Podporu z fondu mají dostávat země a sektory nejhůře postižené pandemií. Na tiskových konferencích v Berlíně a v Paříži to po společném jednání řekli německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron.

7. Moderna říká, že první výsledky testů vakcíny na nemoc covid-19 jsou pozitivní

Podle společnosti Moderna vyvolala experimentální vakcína proti koronaviru imunitní reakci u zdravých dobrovolníků, kteří byli očkováni v rámci klinické studie.

8. SoftBank má kvůli svému investičnímu fondu rekordní ztrátu

Japonská technologická a investiční skupina SoftBank Group se v loňském fiskálním roce propadla do rekordní ztráty 961,58 miliardy jenů, o rok dříve měla zisk 1,41 bilionu jenů. Společnost vykázala ztrátu poprvé za 15 let, a to kvůli masivním odpisům hodnoty investic svého hlavního fondu Vision Fund do začínajících firem, takzvaných startupů, v reakci na pandemii koronaviru.

9. USA pracují na omezení závislosti na dodávkách zboží z Číny

Zákonodárci a vládní představitelé ve Spojených státech pracují na opatřeních, která by přiměla americké podniky přesunovat aktivity z Číny a snižovat závislost na čínských dodavatelích. Opatření by mohla zahrnovat daňové úlevy, subvence a nová regulační pravidla.

10. ČNB: Rusnok nevidí důvody pro další oslabení koruny

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že nevidí důvody pro další propad kurzu koruny. Současnou úroveň považuje vzhledem ke kondici ekonomiky za podhodnocenou.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vakcína

Trhům v pondělí pomohla informace o tom, že první vakcína na koronavirus, která se testovala na lidech, má slibné výsledky. Nemusí to vlastně nic znamenat, k zavedení vakcíny vede ještě dlouhá cesta. Jak ale vzniklo samotné slovo vakcína? Podívejte se. A že se občas chybka objeví při hledání vakcíny, tak i v tomto případě je potřeba se podívat do diskuze po tweetem. Nebyly to krávy nakažené kravskými neštovicemi, ale ženy, které dojily krávy nakažené kravskými neštovicemi. Hledání vakcíny zkrátka není jednoduchá věc.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat