Nejděsivější graf současnosti ukazuje extrémní zranitelnost akciového trhu

Americké akcie se po březnovém propadu odrazily a index S&P 500 již smazal přes polovinu ztrát. Firmy ale mezitím hlásí prudký propad ziskovosti. A analytici očekávají, že první čtvrtletí bylo z pohledu zisků jen drobným sklouznutím ve srovnání s tím, co teprve přijde.
Společnosti, jejichž akcie jsou zahrnuté v indexu S&P 500, vykázaly za první čtvrtletí meziroční propad zisků o více než 12 %. Za druhý kvartál podle analytiků oznámí propad zisků o více než 40 %, za třetí čtvrtletí o 24 % a za čtvrtý kvartál o 12,5 %.
S&P 500 od 23. března, kdy se dostal na lokální dno, posílil zhruba o 30 %. Důsledkem je další růst forwardového P/E, které se tak dostalo na nejvyšší hodnoty od dob internetové bubliny.
Koronavirová krize je ale jen jedním faktorem, který v tomto kontextu zvyšuje nervozitu řady investorů. Faktem totiž je, že růst ziskovosti firem zpomaloval již před příchodem pandemie. A to poměrně dramaticky.
Stratég ze Société Générale Albert Edwards upozorňuje, že jsme poprvé v historii svědky toho, že PEG (poměr P/E k dlouhodobému růstu ziskovosti firem) vystoupil nad 2. Právě to podle něj dokazuje, že je americký akciový trh extrémně zranitelný.
"Když se v době internetové bubliny ukazatel P/E šplhal nad 20, byl tento jeho růst doprovázen růstem ziskovosti firem. Teď se nůžky mezi těmito dvěma křivkami rozevírají, a do toho navíc přišla koronavirová krize, jež tento nepoměr dále umocňuje a PEG posouvá nad 2. A to je podle mě doslova šokující," uzavírá Edwards.
Zdroj: Société Générale