Co musíte ráno vědět (19. října)

Jak se ve středu obchodovalo na akciových trzích v Evropě a Americe, jaké klíčové rozhodnutí má před sebou Evropský soudní dvůr a jak to vypadalo na Wall Street před třiceti lety? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie pokračují ve spanilé jízdě, ve středu Dow poprvé uzavřel nad 23 000 bodů

Americké akciové indexy ve středu opět vzrostly. Dow díky tomu poprvé uzavřel obchodování nad hranicí 23 000 bodů. K růstu akciového trhu velkou měrou přispěla technologická společnost IBM, jejíž čtvrtletní tržby překonaly očekávání analytiků. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,70 % a obchodování uzavřel na 23 157,60 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,07 % na 2 561,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,01 % na 6 624,22 bodu. Ve všech případech jde o nová zavírací historická maxima. Dařilo se například odvětvím průmyslu, financí nebo technologií, ztrácely naopak sektory jako energetika, základní suroviny nebo veřejné služby. Index volatility VIX klesl o 2,33 % na 10,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o více než čtyři bazické body na 2,343 %. Bitcoin a ethereum odepsaly 3-4 %.

Americké akcie: Zlepšování hospodářských výsledků se týká stále více firem

2. Evropské akcie ve středu stoupaly navzdory politickému napětí

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy směřovaly ve středu převážně vzhůru, když investory povzbuzovaly čerstvá makroekonomická čísla a firemní výsledky. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,36 %, německý DAX stoupl o 0,37 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,42 %. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ziskem 0,29 % a většina jeho sektorů skončila v černých číslech.

Světové recese, jak je často neuvidíte

3. Pražskou burzu ve středu stáhly pod nulu akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX ztratil během středečního obchodování pětinu procenta, když zakončil seanci na 1 053,83 bodu při zobchodovaném objemu těsně pod 600 miliony korun. Dva ze tří nejobchodovanějších titulů, ČEZ a Komerční banka, skončily ve ztrátě. Nejvíce se naopak dařilo ostatním bankovním emisím v čele s Erste Group Bank. Oslabila většina titulů, akcie CME či Stock Spirits se propadly o více než tři procenta.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

KONTEXT (volební speciál – 3. díl): Právo, pořádek a politici aneb Komu (ne)vadí ústava

4. Očekávané události

Ve čtvrtek zveřejní výsledky hospodaření za třetí kvartál polská společnost PKN Orlen i její dceřiná společnost Unipetrol. "Očekáváme opět silná čísla. Zisk EBITDA by měl vrůst meziročně o 70 % na 2,4 miliardy Kč. Výhled nepočítá s jakýmikoli platbami od pojišťoven v důsledku havárií v provozech firmy. Silná data by mohla dále podpořit kladný sentiment na trhu s akciemi Unipetrolu," napsal analytik z J&T banky Milan Vaníček. "Přívětivé prostředí v rafinérském segmentu hlavní měrou napomůže číslům za třetí čtvrtletí, kdy se projeví silné rafinérské marže," očekávají analytici z České spořitelny. I ve světě ale bude živo - ráno Čína zveřejní údaje o vývoji HDP ve třetím kvartálu a také měsíční statistiky z průmyslu a maloobchodu a v Británii vyjdou maloobchodní tržby. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. O účasti Bundesbank v programu ECB má rozhodnout soud EU

Německý ústavní soud ve středu zamítl novou žádost o zrušení účasti německé centrální banky v programu nákupů dluhopisů a dalších aktiv za celkem 2,3 bilionu eur, který uplatňuje Evropská centrální banka. Rozhodnutí tak je na Evropském soudním dvoru, informovala ve středu agentura Reuters. ECB se nákupem dluhopisů snaží podpořit ekonomiku a zvýšit inflaci.

6. Fed: Ekonomika USA navzdory hurikánům pokračuje v mírném růstu

Ekonomika Spojených států na začátku podzimu pokračovala v mírném růstu, ačkoli některé části země zasáhly hurikány. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha.

7. Gazprom zvýší letošní objem investic o téměř 24 %

Ruský plynárenský koncern Gazprom zvýší objem svého investičního programu na letošní rok o 217,3 miliardy rublů (téměř 83 miliard Kč) na 1,13 bilionu. Proti původnímu plánu schválenému koncem loňského roku jde o nárůst o bezmála 24 %. Důvodem je potřeba zvýšit objem peněz na financování velkých projektů.

8. Mnuchin: Neschválení nižších daní v USA by vedlo k poklesu cen akcií

Americký ministr financí Steven Mnuchin varoval před výrazným poklesem akciového trhu v případě, že Kongres neschválí snížení daní prosazované prezidentem Donaldem Trumpem.

9. RIA: Italská banka Intesa Sanpaolo má zájem o projekty v Rusku

Italská banka Intesa Sanpaolo má zájem zúčastnit se privatizace ruských podniků, uvažuje také například o financování některého z rozsáhlých energetických projektů. Informovala o tom ve středu ruská agentura RIA, která se odvolává na ředitele ruské součásti banky Antonia Fallica.

10. Rozdíl v platech mužů a žen je v EU největší v Estonsku a Česku

Ženy v Evropské unii vydělávají na hodinu méně než muži, rozdíl činí v průměru 16,3 % a týká se všech členských států osmadvacítky. Češky jsou na tom s platem nižším o 22,5 % kromě Estonek nejhůře. Naopak nejmenším rozdílem v ohodnocení práce mužů a žen se může pochlubit Itálie, kde ženy pobírají jen o 5,5 % menší mzdu než muži. Vyplývá to ze studie evropského statistického úřadu Eurostat.

11. George Soros převedl na svou nadaci 18 miliard dolarů

Americký investor a filantrop George Soros převedl na svou Nadaci pro otevřenou společnost (Open Society Fund, OSF) přibližně 18 miliard dolarů. Ve Spojených státech se tak nadace stala druhou nejbohatší po nadaci manželů Gatesových. Soros přesuny prováděl i s cílem minimalizovat svou daňovou povinnost, napsala agentura Bloomberg. OSF, jež působí také v České republice, uvádí jako svůj cíl podporu demokracie, kritici ji ale viní z destabilizace neprozápadních režimů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Černému pondělí je 30 let

19. října 1987 se na Newyorské burze cenných papírů (NYSE) odehrál propad známý jako "černé pondělí". Jednalo se o největší otřes na světových burzách po druhé světové válce. V osudný den oslabil hlavní index newyorské burzy Dow Jones Industrial Average o 508 bodů (22,3 %) a příští dny následoval propad také na evropských burzách. Důvodem byly vysoké ceny akcií, vysoká likvidita a krize v Perském zálivu.

Federálnímu rezervnímu systému se podařilo uhasit krizi poskytnutím krátkodobých půjček. Během roku a půl byly ztráty vyrovnány a akciové indexy v USA a v Evropě opět stoupaly. Ke všeobecné panice přispělo hlavně propojení burz pomocí počítačů, které na základě negativních informací zahájily hromadné prodeje akcií.

K dalším krizovým okamžikům v dějinách NYSE patří "černý pátek" z října 1929 nebo období po teroristických útocích v září 2001, kdy burza dokonce na několik dní uzavřela obchodování.

A jak takové černé pondělí vypadá? Stačí říct, že graf běžného rozsahu by nestačil.

Musíte vědět
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat