Co musíte ráno vědět (22. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v loňském roce dařilo pojišťovně VIG a proč mluvila největší podvodnice technologické éry Elizabeth Holmesová nepřirozeně hlubokým hlasem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek stouply, dařilo se technologickému sektoru

Akcie ve Spojených státech uzavřely čtvrteční obchodování se ziskem. Středeční varování americké centrální banky před zpomalením americké ekonomiky totiž přebily nejnovější ekonomické statistiky. Investoři soustředili svou pozornost také na začátek summitu EU. Index Dow stoupl o 0,84 % na 25 962,51 bodu, širší index S&P 500 zpevnil o 1,09 % na 2 854,88 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,42 % na 7 838,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,01 % na 13,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,54 %. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou finančního odvětví, které odepsalo zhruba 0,3 %. Nejvyšší zisk si připsal technologický sektor, jenž vzrostl zhruba o 2,5 %, a výrazně zpevnily také reality, komunikační služby a odvětví cyklického spotřebního zboží.

Fidelity: Nálada firem klesá, ale recese bezprostředně nehrozí
Nálada firem klesla na nejnižší úroveň od roku 2016. V Číně se nyní také obrací do záporu. Rostou obavy z dalších opatření americké administrativy, optimismus panuje pouze ve zdravotnickém sektoru. Společnosti se potýkají se slabší spotřebou a rostoucími náklady.

2. Evropské burzy ve čtvrtek uzavřely smíšeně, v centru pozornosti byla zasedání centrálních bank

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy nenašly během čtvrtečního obchodování společný směr. Investory vybízely k opatrnosti nejistota před rozhodnutím Evropské unie o odložení brexitu i rozhodnutí Fedu (ve středu) i Bank of England (ve čtvrtek) ponechat úrokové sazby beze změn. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,9 procenta, ale německý DAX o 0,46 procenta poklesl. Mírnou ztrátu 0,07 procenta zaznamenal i francouzský CAC 40. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování na červené nule, když jednotlivé sektory zakončily seanci smíšeně.

Italská politika jako (další) blikající kontrolka na monitorech investorů
V parlamentních volbách loni v březnu umožnili italští voliči vytvořit kontroverzní koalici levicového Hnutí pěti hvězd a pravicové Ligy, dvou odlišných stran, v jejichž programu není jednoduché najít shodu. Rozložení sil na italské politické scéně se ale mění.

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, ČEZ i banky stoupaly

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,47 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1 078,39 bodu. Většina velkých emisí skončila v černých číslech, přičemž nejlépe se vedlo akciím rakouské pojišťovny Vienna Insurance Group, jež ve čtvrtek odtajnila výsledky hospodaření. Ztrácely pouze akcie textilky PFNonwovens, likérky Stock Spirits a tabákového výrobce Philip Morris ČR. Zobchodovaný objem čítal podprůměrných 410 milionů korun; nejobchodovanějším titulem byl ČEZ.

Investice do vinylových desek: Příležitosti se najít dají, jde ale o specifický segment
Vinylové desky jsou investice v mnohém podobná například umění nebo dalším sběratelským artefaktům. Můžete narazit na mimořádně zajímavou desku, ceny mohou jít do statisíců, uvedl na lednovém Investičním fóru novinář a spisovatel Daniel Tácha, který sám propadl vášni pro černé kotouče.

4. Očekávané události 

Pátek bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů, které vyjdou pro Japonsko, Francii, Německo, eurozónu a Spojené státy. Evropská centrální banka zveřejní bilanci běžného účtu eurozóny, Kanada se pochlubí inflační statistikou a maloobchodními tržbami a USA na trh pošlou odhad velkoobchodních skladových zásob a údaje o prodejích starších domů. Výsledky hospodaření bude reportovat společnost Tiffany & Co. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. VIG loni vzrostl zisk před zdaněním o 9,7 % na 485,4 milionu eur, společnost navrhne dividendu jedno euro na akcii

Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group (VIG) vzrostl v loňském roce zisk před zdaněním o 9,7 % na 485,4 milionu eur. Přispěly k tomu zejména výsledky v pobaltských státech, Bulharsku, Česku a Maďarsku. VIG navrhne zvýšit dividendu za loňský rok o 11 % na jedno euro na akcii.

6. BoE potvrdila nastavení měnové politiky, varovala před nejistotou kolem brexitu

Britská centrální banka na březnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. Bank of England také varovala, že nejistoty kolem odchodu Británie z Evropské unie nadále ohrožují podnikatelskou důvěru, krátkodobou ekonomickou aktivitu a firemní investice.

7. FT: Boeing umístí do strojů 737 MAX nový alarm pro piloty

Americký výrobce letadel Boeing umístí do svých strojů 737 MAX v reakci na dvě nedávné nehody nové bezpečnostní zařízení. Napsal to ve čtvrtek list Financial Times, podle něhož půjde o varovné světlo upozorňující piloty na nefunkčnost klíčových senzorů. Řada států minulý týden zakázala přelety těchto strojů nad svým územím a firma čelí podezření, že za nehodami jsou vadná čidla a chyby softwaru.

8. VW a Northvolt zakládají Evropskou unii pro baterie

Konsorcium evropských společností v čele s německou automobilkou Volkswagen a švédským výrobcem baterií Northvolt zakládají Evropskou unii pro baterie pro spolupráci na výzkumu a vývoji bateriových článků. Uvádí to čtvrteční prohlášení Volkswagenu.

9. Facebook léta ukládal přístupová hesla v nezašifrované podobě

Facebook léta ukládal miliony přístupových hesel svých uživatelů na interních serverech v nezašifrované podobě. Provozovatel sociální sítě ve čtvrtek přiznal, že přístup k nim měli jeho zaměstnanci, ale že nic neukazuje na to, že by tato hesla byla zneužita. Firma dotčené uživatele přesto podle svého čtvrtečního vyjádření preventivně vyrozumí.

10. Do Říma přiletěl čínský prezident, Itálie se otevírá Číně

Do Říma ve čtvrtek večer přiletěl na třídenní návštěvu Itálie čínský prezident Si-Ťin-pching. Řím s Pekingem navzdory varování Evropské unie a Spojených států podepíše smlouvu o spolupráci. Jako první stát skupiny G7 se tak připojí ke globální iniciativě One Belt One Road (nová Hedvábná stezka), která pomocí miliardových investic hospodářsky propojuje Čínu s Evropou a posiluje čínský vliv.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Hlasové cvičení slečny Holmesové

Když vám leze z úst podfuk, uděláte dobře, když to bude hlubokým hlasem. Tak si to řekla Elizabeth Holmesová, zakladatelka biotechnologické firmy Theranos, dnes již proslulé miliardovými podvody s krevními testy. Kromě všeho dalšího na ni vyšlo najevo, že záměrně mluvila nepřirozeně hlubokým hlasem, aby zněl autoritativněji. (Rozuměj "více jako muž". Nebude dlouho trvat a z megalomanské podvodnice se stane oběť patriarchální tyranie.) Posuďte však sami: možná je lepší mluvit hlasem přirozeně vysokým a naučit se dělat krevní testy...?

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat