Americké akcie ve čtvrtek stouply, dařilo se technologickému sektoru

Akcie ve Spojených státech uzavřely čtvrteční obchodování se ziskem. Středeční varování americké centrální banky před zpomalením americké ekonomiky totiž přebily nejnovější ekonomické statistiky. Investoři soustředili svou pozornost také na začátek summitu EU.
Index Dow stoupl o 0,84 % na 25 962,51 bodu, širší index S&P 500 zpevnil o 1,09 % na 2 854,88 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,42 % na 7 838,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,01 % na 13,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,54 %.
Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou finančního odvětví, které odepsalo zhruba 0,3 %. Nejvyšší zisk si připsal technologický sektor, jenž vzrostl zhruba o 2,5 %, a výrazně zpevnily také reality, komunikační služby a odvětví cyklického spotřebního zboží.
V negativním pásmu se ve čtvrtek naopak pohybovaly digitální měny. Bitcoin kolem 21.00 SEČ podle serveru coinmarketcap.com oslaboval o 1,1 % na 4 020,3 USD, ethereum ve stejný čas odepisovalo 2,2 % na 136,4 USD a ripple klesal o 2,1 % na 0,3117 USD.
Fed ve středu překvapil investory prohlášením, že letos nechystá žádné zvýšení základní úrokové sazby kvůli signálům o zpomalování ekonomiky. Varování centrální banky ale pomohly rozptýlit ve čtvrtek zveřejněné ekonomické statistiky. Například počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se minulý týden snížil více, než se očekávalo.
Na burze se dařilo akciím technologických společností v čele s Applem. Před chystaným spuštěním jeho streamingové služby, plánovaným na příští týden, si jeho akcie ve čtvrtek polepšily o 3,68 procenta. 0 9,62 procenta posílily akcie výrobce čipů Micron Technology, který oznámil nad očekávání dobré kvartální hospodářské výsledky.
S téměř 32 procenty navíc uzavřely čtvrteční návrat na burzu akcie amerického výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. Firma se na burzu vrátila po více než třech desetiletích.
Dolar ve čtvrtek obnovil růst, ceny ropy naopak klesaly
Americký dolar po středečním zasedání americké centrální banky obnovil růst. Obava z brexitu bez dohody zároveň ve čtvrtek tlačila dolů britskou libru, která kolem 21.00 na dolar ztrácela 0,75 procenta na 1,3094 USD. Euro na dolar ztrácelo 0,49 procenta na 1,137 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu přidával 0,7 procenta na 96,41 bodu.
Fed ve středu naznačil, že vzhledem ke zpomalování ekonomiky pro letošek nepočítá se zvyšováním základní úrokové sazby. Zároveň oznámil, že v září zastaví prodej aktiv, které má ve svém portfoliu.
V Bruselu ve čtvrtek začal dvoudenní summit Evropské unie, kde se v úvodní části veškerá pozornost soustředila na brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová totiž ve středu požádala o odklad termínu odchodu Británie z EU, který by se podle původních plánů měl uskutečnit již za osm dní.
Obavy z brexitu bez dohody oslabují libru. Ve čtvrtek před takovým scénářem varovala i britská centrální banka Bank of England, jejíž měnový výbor ponechal na čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny.
K opačném kroku se ve čtvrtek odhodlala norská centrální banka. Hlavní úrokovou sazbu zvedla o 0,25 procentního bodu na jedno procento. Banka zároveň naznačila, že další zvýšení úroků by mohlo přijít dříve, než zamýšlela původně. Norská koruna vzápětí posílila k euru i k dolaru.
Ceny ropy ve čtvrtek klesaly. Náladu na trhu v těchto dnech ovlivňují obavy o další vývoj jednání o obchodu mezi USA a Čínou. I přes pokles se však ceny drží blízko letošních maxim díky údajům o globálních zásobách a nižším dodávkám od ropného kartelu OPEC.
Kolem 21.00 cena severomořské ropy Brent klesala o 1.27 procenta na 67,65 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevňovala o 0,63 procenta na 59,85 dolaru za barel.
Podle analytiků ceny ve čtvrtek klesaly také kvůli absenci nových událostí, které by určily směr trhu. Pozorně sledované tak zřejmě budou páteční údaje o počtu vrtných souprav v USA, které by mohly naznačit další vývoj těžby. Minulý týden počet vrtných souprav v USA v provozu již čtvrtý týden za sebou klesl a těžba byla nejnižší za téměř rok.
Ceny ropy od počátku letošního roku stouply o téměř třetinu díky rozhodnutí o koordinovaném snížení ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem a sankcím USA vůči Íránu a Venezuele. Konzultační firma JC Energy upozorňuje, že pokles těžby způsobil i snížení zásob. Podle jejích odhadů se od poloviny ledna globální zásoby snížily o 40 milionů barelů, napsala agentura Reuters.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americký výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co., který se po 34 letech vrací na akciovou burzu, prodal institucionálním investorům akcie za 623 milionů dolarů při ceně 17 dolarů za akcii, těsně nad původně plánovaným rozpětím 14 až 16 dolarů za kus. Hodnota firmy tak dosahuje 6,6 miliardy dolarů. Veřejnosti budou akcie 166 let staré firmy nabídnuty během čtvrtka. Do prodeje dá 36,7 milionu akcií po 17 dolarech.
- Americký výrobce letadel Boeing umístí do svých strojů 737 MAX v reakci na dvě nedávné nehody nové bezpečnostní zařízení. Napsal to ve čtvrtek list Financial Times, podle něhož půjde o varovné světlo upozorňující piloty na nefunkčnost klíčových senzorů. Řada států minulý týden zakázala přelety těchto strojů nad svým územím a firma čelí podezření, že za nehodami jsou vadná čidla a chyby softwaru.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 15. března zmenšil o 47 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal úbytek 204 miliard kubických stop, očekával trh, že ubude dalších 48 miliard krychlových stop.
- Index americké průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v březnu vyšvihl na 13,7 bodu z -4,1 bodu v únoru; trh odhadoval mírnější vzestup na 9 bodů.
- Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, žeúřady práce zaregistrovaly v týdnu do 16. března 221 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to relativně razantní pokles ze 230 tisíc z předcházejícího týdne (revidováno z původního odhadu 229 tisíc); trh očekával 225 tisíc čerstvě podaných žádostí.
Výsledková sezóna
- VýsledkyG-III Apparel ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 766,8 milionu USD (loni: 714,9 milionu USD, odhad: 768 milionů USD).
- VýsledkyDarden Restaurants ve 3QFY2019: Čistý zisk na akcii 1,79 USD (loni: 1,73 USD, odhad: 1,75 USD), tržby 2,25 miliardy USD (loni: 2,13 miliardy USD, odhad: 2,24 miliardy USD).
- Výsledky Nike ve 3QFY2019: Zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,65 USD), tržby 9,6 miliardy USD (odhad: 9,65 miliardy USD). Akcie v after-marketu -0,64 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK