Italská politika jako (další) blikající kontrolka na monitorech investorů

V parlamentních volbách loni v březnu umožnili italští voliči vytvořit kontroverzní koalici levicového Hnutí pěti hvězd a pravicové Ligy, dvou odlišných stran, v jejichž programu není jednoduché najít shodu. Rozložení sil na italské politické scéně se ale mění.
Obě vládní strany si přitakávají akorát v nechuti uskutečnit strukturální reformy, které přitom italská ekonomika potřebuje stále naléhavěji. Brzdí ji i nestabilní situace v bankovním sektoru, který nemůže poskytovat dostatek úvěrů, tolik potřebných pro nastartování hospodářství. Jejich objem již déle než dva roky klesá.
Třetí největší ekonomice eurozóny nepomáhají ani nejistota plynoucí z geopolitického vývoje a růst nákladů spojených s obsluhou vládního dluhu. V rámci koalice je těžké něco smysluplného prosadit či obhájit.
Je ale důležité, že od posledních voleb vzrostla obliba Ligy na úkor Hnutí pěti hvězd, a to na dvojnásobek. Je tedy pravděpodobné, že současná koalice veřejně po květnových volbách do Evropského parlamentu přizná problémy.
To by mohlo vyústit i v nové parlamentní volby. Průzkumy naznačují, že jejich vítězem by s téměř 30 % mohla být Liga. Případná nová pravicová vláda by mohla být stabilnější. Ani tato nová koalice by ale nedržela rozpočet zkrátka. Liga samotná chce snížení všech daní na 15 % a zvyšovat vládní výdaje.
Autorkou textu pro Hospodářské noviny z 13. března 2019 je ekonomka Monika Junicke z Komerční banky.
Zdroj: Hospodářské noviny