Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak nahlíží Mario Draghi na ekonomiku eurozóny a jak chtěl jeden ze šéfů indické pobočky Goldman Sachs vyřešit své finanční potíže? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy zahájily týden nevýrazně, závěr seance byl slabý. Obavy o vývoj ekonomiky trvají

Akcie v USA v pondělí uzavřely téměř beze změny. Vzhůru táhla trh firma Apple. Negativně však na náladu zapůsobila smíšená makroekonomická statistika v době, kdy hospodářství čelí problémům souvisejícím s americko-čínskou obchodní válkou. Index Dow stoupl o 0,06 % na 26 949,99 bodu, S&P 500 klesl o 0,01 % na 2 991,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,06 % na 8 112,46 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,68 % na 14,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 1,72 %. Ceny ropy vzrostly zhruba o půl procenta, o celé procento zpevnilo zlato a stříbro vystřelilo o pět procent výše, naopak mírně ztrácely nejpopulárnější kryptoměny.

Nízké výnosy dluhopisů jako zabiják klasického portfolia 60/40?
Portfolio, v němž jsou akcie zastoupeny z 60 % a dluhopisy ze 40 %, je dlouhodobě považováno za nejběžněji a často i optimálně diverzifikované. Nízké výnosy dluhopisů však podle mnoha investorů mohou tuto jednoduchou cestu k diverzifikaci zahradit.
KONTEXT: Nerovnost jako hrozba (č)i příležitost pro vaše portfolio
Sázka na bohaté se přestane vyplácet, hlásí autor této úspěšné investiční strategie. Narůstající nerovnost totiž ve stále větší míře vede ke snaze o státem diktované přerozdělování majetku, respektive přiškrcení finančních toků končících u těch nejbohatších, tvrdí Ajay Kapur, stratég z Bank of America Merrill Lynch. Nakolik to ovlivní případný růst trhu poháněný opětovným uvolňováním měnové politiky, zůstává otázkou.

2. Evropské akcie v pondělí skončily v červených číslech, nedařilo se automobilkám, těžařům a bankám

Akcie na západoevropských akciových trzích zakončily pondělní seanci v mínusu. Výrazně klesly akcie automobilek, těžařů a bank. V reakci na krach cestovní kanceláře Thomas Cook posílily cenné papíry některých konkurenčních firem v oboru. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,78 % na 389,90 bodu. Britský FTSE 100 se snížil o 0,26 %, francouzský CAC 40 oslabil o 1,06 % a německý DAX odepsal 1,01 %.

Snížení sazeb podle Járy Cimrmana
Když centrální banka sníží úrokovou sazbu, měnové kurzy, akciové indexy a výnosy dluhopisů s dlouhou splatností se často hýbou nevyzpytatelně. Velkou roli hraje to, jak se do poslední chvíle před oznámením změny měnové politiky měnila očekávání a pozice investorů a spekulantů.

3. Pražská burza v pondělí klesla téměř o 1,5 %, akcie Avastu zlevnily o 3,4 %

Pražská burza v pondělí po třech posíleních v řadě oslabila, index PX klesl o 1,44 % na 1 045,03 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové společnosti Avast. Ztráta postihla většinu hlavních emisí včetně akcií Monety Money Bank a energetické firmy ČEZ, které dosáhly největších objemů obchodů. Akcie Monety zlevnily o 0,41 % na 73 Kč a akcie ČEZ klesly o 1,15 na 514 .

Investorský magazín: Podzimní výhled pro české akcie a nízké sazby jako nový normál
Investujete do českých akcií? Investorský magazín zanořil sondu do aktuálního kurzového lístku pražské burzy. Prozradí také, kdo pije krev evropským střadatelům, a poradí, jak se po letní dovolené s co nejmenšími problémy vrátit do práce. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
České nemovitosti: Korekce ano, ale ceny klesnou jen mírně
V Česku lze očekávat mírnou korekci cen na realitním trhu, a to zdaleka ne ve všech regionech. Platí to za předpokladu, že nedojde ke zhoršení vnějších ekonomických podmínek. Vyplývá to ze studie České bankovní asociace.

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit indexům Ifo pro Německo a francouzskému indexu podnikatelského klimatu. Odpoledne Spojené státy přidají indexy cen domů S&P/Case-Shiller a FHFA, index spotřebitelské důvěry od Conference Board a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnosti NIKE, Cintas, AutoZone, CarMax a IHS Markit. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Draghi: Oživení ekonomiky eurozóny je v nedohlednu

Ekonomika eurozóny nevykazuje žádné přesvědčivé důkazy oživení a přetrvávající pokles zpracovatelského průmyslu by mohl ohrozit zbytek ekonomiky. Na jednání výboru pro hospodářské záležitosti Evropského parlamentu to v pondělí prohlásil odcházející šéf Evropské centrální banky Mario Draghi.

6. Markit: Podnikatelská aktivita v Německu po šesti letech klesla

Podnikatelská aktivita v Německu v září poprvé za více než šest let klesla, v celé eurozóně se pak její růst téměř zastavil. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost IHS Markit.

7. Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala, problém mohou mít i Češi na zájezdu koupeném v zahraničí

Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook, kvůli finančním potížím zkrachovala. Společnost patřila mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Na dovolené v zahraničí je nyní s touto firmou asi 600 000 lidí, a bude tak proto nutná velká společná operace vlád i pojišťoven.

8. Britské domácnosti se obávají o svou budoucí finanční situaci

Britské domácnosti mají v současnosti ohledně svých finančních vyhlídek největší obavy od roku 2013, zčásti kvůli ekonomické a politické nejistotě spojené s připravovaným odchodem země z Evropské unie. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit.

9. Krádeží obchodních tajemství v Číně přibývá, tvrdí Američané

Případů krádeží obchodních tajemství v posledních letech přibývá a jejich původcem je většinou Čína, uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti. Od roku 2012 podle něj stála Čína za 80 % nahlášených případů ekonomické špionáže.

10. Slovenská továrna PSA ukončila produkci nejvíce vyráběného modelu

Slovenský závod francouzské automobilky PSA o uplynulém víkendu po téměř osmi letech ukončil výrobu první generace modelu Peugeot 208, kterou nahradila nová verze. Z výrobních linek závodu u Trnavy sjelo od listopadu 2011 celkem 1,27 milionu vozidel první generace Peugeot 208. Ta se tak dostala na špici z hlediska počtu vyrobených vozidel ve slovenské divizi PSA.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jeden ze šéfů Goldman Sachs v Indii chtěl banku okrást

Indická policie před dvěma týdny zatkla zástupce šéfa pobočky americké investiční banky Goldman Sachs v Béngalúru. Podezírá ho z toho, že chtěl finančnímu ústavu ukrást 380 milionů rupií (124 milionu Kč).

Ašvani Džhundžhunvala se podle sdělení společnosti přihlásil do jejího počítačového systému jménem svých třech níže postavených kolegů a převedl si na svůj účet 380 milionů rupií, které patřily bance.

Podle trestního oznámení, které na Džhundžhunvalu banka podala, si k sobě trojici kolegů zavolal pod záminkou, že je bude školit. Na několik minut je ale prý poslal na pochůzku a během této chvíle si peníze převedl na svůj účet v Číně. Podle indických médií měl finanční problémy, peníze údajně prohrál v on-line pokeru. Bance se nicméně podařilo peníze téměř okamžitě získat zpět, uvedl zdroj obeznámený s případem.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat