Co musíte ráno vědět (25. července)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jaká byla v červenci důvěra v českou ekonomiku mezi podnikateli a spotřebiteli a jak vypadá smartphone od KFC? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson, index technologických firem Nasdaq Composite ale uzavřel na novém rekordu. Index Dow klesl o 0,31 % na 21 513,17 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,11 % na 2 469,91 bodu a index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 0,36 % na nové zavírací maximum 6 410,81 bodu (historické maximum posunul na 6 417,70 bodu). Index volatility VIX se zvýšil o 0,75 % na 9,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 2,255 %. Dařilo se finančnímu odvětví a technologickému sektoru, ostatní odvětví skončila pod nulou, nejvýrazněji klesl sektor veřejných služeb.

Stratég: Americké akcie předvádějí výjimečné věci. Nepotrvá to věčně, poklesy ale stále jsou příležitostí nakupovat

2. Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratily automobilky

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u kterých se opět vynořil strašák v podobě obcházení emisních regulací. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,24 % na 379,23 bodu, francouzský CAC 40 naopak zpevnil o 0,2 % na 5 127,70 bodu, britský FTSE 100 spadl o 1,01 % na 7 377,73 bodu a německý DAX odevzdal 0,25 % na 12 208,95 bodu. V minulém týdnu zahájila německá automobilka Daimler stahování tří milionů dieselových vozidel za účelem snížení jejich emisí a v pátek oznámila Audi dobrovolné stažení 850 tisíc vozidel, aby aktualizovala software regulující jejich emise, což podporuje spekulace, že emisní regulace neobcházel jen Volkswagen.

Akciový tip (technická analýza): Volkswagen nezdolal rezistenci a nabízí příležitost na SHORT

3. Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Monety Money Bank, Erste Group Bank a O2 Czech Republic, výrazněji klesly pouze energetická skupina ČEZ, sázkařská Fortuna a tabáková firma Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 393 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry Komerční banky, které zdražily o 0,79 % na 966,50 Kč. V plusu seanci zakončily i další finanční tituly. Erste Group Bank si polepšila o 0,61 % na 899,90 Kč, MONETA Money Bank vzrostla o 1,4 % na 79,75 Kč a pojišťovna VIG si připsala 0,08 % na 656,60 Kč.

Investorský magazín: Zlato nejen jako štít portfolia

4. Očekávané události

V noci na úterý vydá japonská centrální banka zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání, Francie dopoledne přidá index cen výrobců a index podnikatelského klimatu, Itálie zveřejní zprávu o průmyslových objednávkách a institut Ifo na trh pošle sérii ekonomických indexů pro Německo. Odpoledne se pozornost přesune za oceán, Spojené státy na trh pošlou index cen domů S&P/Case-Shiller, index cen domů od FHFA a index aktivity richmondského Fedu. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě Rio Tinto nebo Akzo Nobel a v USA čísla představí McDonald's, United Technologies, 3M, DuPont, Eli Lilly, Caterpillar, General Motors nebo AT&T. Na pražské burze bude výsledková sezóna pokračovat čísly od mediální společnosti CME.  Analytik Richard Miřátský z Komerční banky očekává, že CME vykáže za druhé čtvrtletí tržby zhruba 184 milionů USD (meziročně +5 %). Výnosy vygenerované rumunským trhem by podle Miřátského mohly být poprvé vyšší než tržby dosažené v České republice. "Po výrazném růstu ziskovosti v prvním čtvrtletí, kdy provozní zisk OIBDA vzrostl o 30%, očekáváme, že i druhé čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku přinese další zlepšení, i když mírnější. Především díky růstu ziskovosti v Rumunsku a v České republice odhadujeme, že OIBDA marže vzroste o 17 % a přesáhne 60 milionů USD," říká Miřátský. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Index důvěry v českou ekonomiku v červenci vzrostl na 97,7 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,6 bodu na 97,7 bodu. Mezi podnikateli se očekávání zvýšilo o 0,9 bodu na 96,1 bodu. Naopak u spotřebitelů kleslo o 0,5 bodu na 105,7 bodu. Meziročně je celková důvěra v hospodářství u podnikatelů i spotřebitelů vyšší.

6. MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 % a příští rok poroste ještě mírně rychleji. Uvedl to Mezinárodní měnový fond v pondělní aktualizaci Světového ekonomického výhledu, a potvrdil tak globální předpovědi své jarní prognózy. Fond ale proti dubnu zhoršil odhady pro Spojené státy a zlepšil výhledy růstu v zemích eurozóny.

7. Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje, aby v případě nutnosti byla prodloužena platnost dohody o snížení dodávek suroviny na trh. Po zasedání výboru v Petrohradě to řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

8. Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských aerolinek Alitalia. V rozhovoru s agenturou Reuters to v pondělí uvedl finanční ředitel Ryanairu Neil Sorahan. Žádné další podrobnosti k tomu ale neřekl.

9. Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá investorům nabídnout novou emisi pětiletých dluhopisů, která by se v závislosti na tržních podmínkách mohla uskutečnit již v úterý.

10. Evropská komise se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou mít dopady na evropský energetický sektor. Novinářům to v pondělí řekl mluvčí komise Margaritis Schinas. Unijní exekutiva podle něj hodlá k vyřešení věci využít všechny dostupné diplomatické cesty.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

KFC v Číně prodává vlastní smartphony

Populární fastfoodový řetězec KFC slaví výročí 30 let od otevření první pobočky v Číně. A oslavy pojala společnost netradičně. Ve spolupráci s výrobcem elektroniky Huawei připravilo KFC mobilní telefon s logem Colonela Sanderse.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat