Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u kterých se opět vynořil strašák obcházení emisních regulací.
V uplynulém týdnu zahájila německá automobilka Daimler stahování tří milionů dieselových vozidel za účelem snížení jejich emisí a v pátek oznámila Audi dobrovolné stažení 850 tisíc vozidel, aby aktualizovala software regulující emise, což podporuje spekulace, že emisní regulace neobcházel pouze Volkswagen.
Podle pátečního vydání německého týdeníku Der Spiegel se navíc německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a cenách řady dodávaných komponentů, včetně systémů kontroly emisí u naftových vozů.
Akcie zmíněných společností proto pod tíhou těchto zpráv v pondělí výrazně ztratily. Volkswagen odepsal zhruba 2 %, Daimler ztratil 2,65 % a BMW odevzdalo necelá 3 %.
Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,24 % na 379,23 bodu, francouzský CAC 40 naopak zpevnil, a to o 0,2 % na 5 127,70 bodu, britský FTSE 100 spadl o 1,01 % na 7 377,73 bodu a německý DAX odevzdal 0,25 % na 12 208,95 bodu.
V pondělí se nedařilo ani evropským aerolinkám, které dolů stáhl irský nízkonákladový přepravce Ryanair Holdings, jenž zveřejnil výsledky hospodaření za první čtvrtletí fiskálního roku 2018. Společnost v tomto období zvýšila zisk o 55 procent na 397 milionů eur, čímž výrazně překonala odhady analytiků. Ve svém pondělním sdělení firma také uvedla, že v reakci na silnou konkurenci na krátkých trasách v Evropě by ve zbytku léta mohla snížit ceny letenek až o devět procent. Investory však slova o rostoucí konkurenci nepotěšila a akcie společnosti se propadly o více než 2 %.
Evropské akcie (24. července 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a příští rok poroste ještě mírně rychleji. Uvedl to Mezinárodní měnový fond v pondělní aktualizaci Světového ekonomického výhledu, a potvrdil tak globální předpovědi své jarní prognózy. Fond ale proti dubnu zhoršil odhady pro Spojené státy a zlepšil výhledy růstu v zemích eurozóny.
- Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,6 bodu na 97,7 bodu. Mezi podnikateli se očekávání zvýšilo o 0,9 bodu na 96,1 bodu. Naopak u spotřebitelů kleslo o 0,5 bodu na 105,7 bodu. Meziročně je celková důvěra v hospodářství u podnikatelů i spotřebitelů vyšší. Vyplývá to z pondělních údajů Českého statistického úřadu.
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských aerolinek Alitalia. V rozhovoru s agenturou Reuters to v pondělí uvedl finanční ředitel Ryanairu Neil Sorahan. Žádné další podrobnosti k tomu ale neřekl.
- Finanční situace britských domácností se v červenci zhoršila nejrychlejším tempem za tři roky. Domácnosti si nemohou dovolit velké nákupy, jako je osobní automobil, dovolená či domácí přístroje. Ukázaly to údaje konzultační společnosti IHS Markit, o kterých v pondělí informovala agentura Reuters.
Výsledková sezóna
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings v prvním fiskálním čtvrtletí zvýšila zisk o 55 procent na 397 milionů eur. To je vysoko nad odhady analytiků. Firma ve svém pondělním sdělení také uvedla, že v reakci na silnou konkurenci na krátkých trasách v Evropě by ve zbytku léta mohla snížit ceny letenek až o devět procent.
- Nizozemský výrobce elektroniky Philips ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním o 15 procent na 439 milionů eur. Pomohl zejména vysoký odbyt produktů osobní péče, uvedla v pondělí firma. Výsledek mírně překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru počítali se ziskem před úroky, zdaněním a odpisy 438 milionů eur.
Zdroj: CNBC
Aktuality
