Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson, index technologických firem Nasdaq Composite ale uzavřel na novém rekordu.
Index Dow klesl o 0,31 % na 21 513,17 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,11 % na 2 469,91 bodu a index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 0,36 % na nové zavírací maximum 6 410,81 bodu (historické maximum posunul na 6 417,70 bodu). Index volatility VIX se zvýšil o 0,75 % na 9,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 2,255 %.
Dařilo se finančnímu odvětví a technologickému sektoru, ostatní odvětví skončila pod nulou, nejvýrazněji klesl sektor veřejných služeb.
Akcie Johnson & Johnson v pondělí klesly o 1,7 %. Výrazně zlevnily i cenné papíry průmyslového konglomerátu General Electric (-1,85 %) nebo výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,67 %).
Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zatím zveřejnila zhruba pětina společností zahrnutá do indexu S&P 500. Analytici odhadují, že se zisky podniků ve druhém kvartálu zvýšily o 8,8 %.
Minulý týden reportovala příznivé výsledky internetová videopůjčovna a televize Netflix, tento týden se s napětím očekávají čísla Facebooku a Amazonu.
Dolar smazal úvodní ztráty, ropa zdražila
Americký dolar se nejprve propadl na nejnižší hodnotu od června, poté se ale vzpamatoval. Pomohly mu dobré zprávy z americké ekonomiky. Euro ráno dosáhlo svého maxima od srpna 2015, když se prodávalo za 1,1684 USD, později pod vlivem čísel, která signalizovala zpomalení růstu HDP eurozóny, začalo k dolaru slábnout.
Expanze podnikatelské aktivity v měnové unii v červenci podle průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery po svižném růstu v prvním pololetí zpomalila, tempo růstu bylo nejnižší od začátku roku. Stahuje ho zejména vývoj ve Francii a Německu.
Ceny ropy na světových trzích po počátečním poklesu zamířily vzhůru. Podpořilo je oznámení Saúdské Arábie, že v srpnu sníží export suroviny, aby pomohla urychlit obnovování rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.
Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid al-Fálih uvedl, že jeho země v srpnu sníží vývoz ropy na 6,6 milionu barelů denně, export by tak měl být o téměř milion barelů nižší než ve stejném období loňského roku.
Analytik Bjarne Schieldrop ze společnosti SEB upozornil, že ministrova slova ukazují ochotu Saúdské Arábie učinit něco dodatečného k obnovení rovnováhy na trhu. Saúdská Arábie je klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která se již loni spolu s několika nečlenskými zeměmi dohodla na omezení produkce s cílem odstranit nadbytečné dodávky na trh a podpořit ceny suroviny.
V Petrohradu se v pondělí sešel výbor pro monitorování této dohody. Podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka výbor doporučil, aby v případě nutnosti byla platnost dohody prodloužena. O možnosti výraznějšího omezení produkce se na schůzce nediskutovalo, napsala agentura Reuters.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a příští rok poroste ještě mírně rychleji. Uvedl to Mezinárodní měnový fond v pondělní aktualizaci Světového ekonomického výhledu, a potvrdil tak globální předpovědi své jarní prognózy. Fond ale proti dubnu zhoršil odhady pro Spojené státy a zlepšil výhledy růstu v zemích eurozóny.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl na 53,2 bodu z červnových 52 bodů (odhad: 52,1 bodu). Index nákupních manažerů v sektoru služeb zopakoval červnovou hodnotu 54,2 bodu. Analytici očekávali pokles na 54 bodů. Kompozitní PMI stoupl na 54,2 bodu z 53,9 bodu.
- Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo ve světě učiněno více kroků k uvolnění mezinárodního obchodu než opatření k jeho omezení. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zprávy Světové obchodní organizace (WTO), a to navzdory obavám z protekcionistické obchodní politiky Trumpovy administrativy.
- UBS snížila doporučení na akcie Goldman Sachs na "neutral" z "buy", jejich cílovou cenu snížila na 230 z 255 USD.
- BMO Capital Markets zvýšila doporučení na akcie Caterpillaru na "outperform" z "market perform", jejich cílovou cenu zvýšila na 125 ze 110 USD.
výsledková sezóna
- Americká společnost Halliburton, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro ropné firmy na světě, překonala očekávání, když se v letošním druhém čtvrtletí přehoupla do zisku 28 milionů dolarů ze ztráty 3,21 miliardy v předchozích třech měsících. Informoval o tom list Financial Times.
- Americký výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk díky silné poptávce po robotech Transformers a dětských zbraních Nerf. Firma v pondělí oznámila, že její čistý zisk ve druhém čtvrtletí meziročně stoupl o 30 procent na 67,7 milionu dolarů.
- Výsledky Stanley Black & Decker ve 2Q: Upravený zisk na akcii 2,01 USD (odhad: 1,96 USD), tržby 3,23 miliardy USD (odhad: 3,17 miliardy USD).
- Výsledky ManpowerGroup v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,72 USD (odhad: 1,73 USD), tržby 5,2 miliardy USD (odhad: 5,06 miliardy USD).
- Výsledky Anadarko Petroleum v 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,77 USD (odhad: -0,36 USD), tržby 2,7 miliardy USD (odhad: 2,2 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu -4 %.
- Výsledky Alphabet v 2Q: Zisk na akcii 5,01 USD (odhad: 4,44 USD, loni: 7,00 USD), tržby 26 miliard USA (odhad: 20,8 miliardy USD, loni: 21,5 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu -3 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
