Co musíte ráno vědět (26. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem letos podle agentury Moody's poroste česká ekonomika a jaké výročí slaví německá Commerzbank? To vše musíte ráno vědět.

1. Akcie v USA v úterý kvůli koronaviru znovu výrazně ztrácely, index Dow přišel o více než 800 bodů

Akcie ve Spojených státech v úterý pokračovaly v prudkém propadu. Onemocnění způsobené novým typem koronaviru se šíří po světě, což investory nutí přesouvat své peníze do bezpečnějších investic. Index Dow spadl o 3,14 % na 27 081,97 bodu, benchmark S&P 500 klesl o 3,03 % na 3 128,27 bodu a index Nasdaq Composite oslabil o 2,77 % na 8 965,61 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 11,27 % na 27,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,35 %. Hluboko v červených číslech zakončilo úterní obchodování všech jedenáct sektorů indexu S&P 500. Nejvýraznější pokles zaznamenalo energetické odvětví, jež odevzdalo zhruba 4,5 %. O více než 4 % si pohoršily také sektory průmyslu a základních materiálů.

Překoná bitcoin hranici 40 000 dříve než Dow?
Podle jednoho z největších bitcoinových býků může kryptoměna dosáhnout hodnoty 40 000 dolarů dříve, než index Dow Jones Industrial Average překoná hranici 40 000 bodů. To je slovo do pranice.
Ocenění: Nadvýkonnost amerických akcií nemůže vydržet dlouho
Americké akcie máme ve svých portfoliích silně podvážené vůči srovnávacím indexům. Domníváme se, že ve střednědobém horizontu budou za dalšími globálními trhy výrazně zaostávat, píše investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

2. Výprodej evropských akcií v úterý pokračoval, index STOXX 600 ztratil zhruba 1,8 %

Evropské akciové trhy v úterý prohloubily ztráty z pondělní seance, když byly pod tlakem obav z celosvětového rozšíření čínského koronaviru poté, co se v posledních dnech prudce zvýšil počet nakažených v Itálii, Íránu a Jižní Koreji. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 1,76 % na 404,6 bodu, britský FTSE 100 ztratil 1,94 % na 7 017,88 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,94 % na 5 679,68 bodu a německý DAX si pohoršil o 1,88 % na 12 790,49 bodu. Index italských akcií FTSE MIB po pondělním propadu o více než 5 % v úterý odevzdal 1,44 %.

Investorský magazín: Zlato v roce 2020 a spekulace s librou
Cena zlata v únoru vystoupala nad 1 600 USD za trojskou unci, a žlutý kov tak pokračuje ve spanilé jízdě z druhé poloviny loňského roku. Zlato, tradiční bezpečný investiční přístav, je hlavním tématem aktuálního Investorského magazínu. Prostor ale dostávají také spekulace s britskou librou nebo pár dobře míněných rad na cestě k úspěchu a spokojenosti. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

3. Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila, ČEZ klesl o více než 3 %

Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila. Index PX klesl o 1,63 procenta na 1 041,44 bodu, což je nejslabší úroveň od poloviny loňského října. Téměř všechny hlavní emise pražské burzy uzavřely v červených číslech, výjimkou byla mediální skupina CME, jejíž cenné papíry stouply o 0,19 % na 104,20 Kč. Největší objem obchodů a zároveň nejvýraznější propad zaznamenaly akcie energetické firmy ČEZ. Zlevnily o 3,27 % na 473 korun.

Otázka, která přivádí investiční experty k šílenství
Je lepší se zeptat špatně než se nezeptat vůbec. To platí i na finančních trzích. Existuje ovšem jedna otázka, na kterou začínají být investiční experti alergičtí a jejíž položení je spojeno s rizikem veřejného lynče.

4. Očekávané události

Středa na makrodata bohatá nebude. Odpoledne se investoři zaměří na údaje o prodejích nových domů ve Spojených státech a na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku. Hospodářská čísla odtajní v Evropě mimo jiné společnosti Rio Tinto a Danone a ve Spojených státech například Booking Holdings, Lowe's a JM Smucker. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Moody's: Růst české ekonomiky letos zpomalí asi na dvě procenta

Růst české ekonomiky v letošním a příštím roce zpomalí asi na dvě procenta. Ve své výroční zprávě o České republice to v úterý předpověděla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Vloni růst podle Českého statistického úřadu zvolnil na 2,4 procenta z 2,8 procenta o rok dříve. Moody's ve zprávě také oceňuje nízký dluh vlády, který už z tak nízkých úrovní dál klesá.

6. Boeing dostal první letošní objednávku - od japonské firmy ANA

Americký výrobce letadel Boeing obdržel svou první letošní zakázku. Japonské aerolinky ANA si u něj podle svého úterního sdělení objednaly dalších 15 letadel typu 787 Dreamliner v katalogové ceně pět miliard dolarů. Boeing v lednu nedostal poprvé od roku 1962 žádnou novou objednávku, protože se potýká s problémy kolem menších strojů 737 MAX.

7. Trump varoval před propadem akcií, pokud nebude opět zvolen

Donald Trump v úterý varoval, že americké akcie zažijí prudký propad, pokud nebude v listopadu znovu zvolen prezidentem Spojených států. Uvedl rovněž, že jeho administrativa v dohledné době oznámí snížení daní pro střední třídu.

8. Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala, potvrdili statistici

Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí po růstu o 0,1 procenta v předchozím kvartálu podle očekávání stagnoval. Ve své konečné zprávě to v úterý uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Hlavní podíl měl na výsledku pokles vývozu.

9. Další nabídku akcií na burze Aramco zatím neplánuje

Saúdskoarabský státní ropný gigant Saudi Aramco sekundární nabídku akcií do konce letošního roku neplánuje. Oznámil to v úterý generální ředitel Amín Násir a dodal, že o nabídce akcií v zahraničí by se mělo jednat později. Informovala o tom agentura Reuters. Primární nabídka akcií firmy na domácím trhu, která se uskutečnila loni v prosinci, byla největší na světě. Aramco je také první firmou na světě, jejíž tržní kapitalizace překonala dva biliony USD.

10. Tesco se stáhlo z Číny, prodalo podíl v partnerské firmě

Největší britský maloobchodní řetězec Tesco dokončil stahování z Číny. Za 275 milionů liber prodal dvacetiprocentní podíl ve firmě vlastněné s čínským partnerem China Resources Holdings (CRH). Firma to uvedla ve svém úterním sdělení a dodala, že krok jí umožní soustředit se na její hlavní podnikání.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 150 lety vznikla německá banka Commerzbank

Druhá největší německá banka Commerzbank byla založena 26. února 1870 v Hamburku. Finanční ústav vznikl z podnětu obchodníka Theodora Willeho, jenž svoje obchodní zájmy orientoval zejména na Jižní Ameriku. Commerzbank v současnosti financuje přes 30 procent německého zahraničního obchodu, pobočky má ve více než 50 státech světa, kde poskytuje své služby přes 18 milionům klientů.

Commerzbank, která od 70. let 20. století přesídlila do Frankfurtu nad Mohanem, postupně nabírala na významu a expandovala do všech koutů světa. V roce 1997 banka svoje aktivity zaměřila na střední a východní Evropu. Po převzetí hypoteční banky Eurohypo v roce 2005 se Commerzbank stala druhým největším bankovním domem v Německu.

Nejvýznamnějším akcionářem Commerzbank je německý stát, který v bance vlastní podíl 15,5 procenta. Německá vláda také pomohla bance částkou více než 18 miliard eur v roce 2009 po problémech souvisejících se světovou finanční krizí a s převzetím konkurenta Dresdner Bank. V loňském roce jednala o spojení s Commerzbank největší německá bankovní společnost Deutsche Bank, firmy ale později uvedly, že rozhovory ukončily bez uzavření dohody. Po krachu jednání o fúzi ohlásila Commerzbank radikální restrukturalizaci, aby tak s úspěchem čelila ostré konkurenci a nízkým úrokovým sazbám.

Hrubé výnosy firmy v roce 2018 činily 8,6 miliardy eur. Čistý zisk za rok 2018 byl ve výši 865 milionů eur, což je téměř sedmkrát více než v předchozím roce. K prosinci 2018 měla banka celosvětově přes 49 000 zaměstnanců.

Banka od roku 1992 působí i na českém trhu, kde se zaměřuje hlavně na velké a střední podniky. V roce 2007 zahájila v České republice provoz její nízkonákladová pobočka mBank.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat