Výprodej evropských akcií v úterý pokračoval, index STOXX Europe 600 ztratil zhruba 1,8 %

Evropské akciové trhy v úterý prohloubily ztráty z pondělní seance, když byly pod tlakem obav z celosvětového rozšíření čínského koronaviru poté, co se v posledních dnech prudce zvýšil počet nakažených v Itálii, Íránu a Jižní Koreji.
Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 1,76 % na 404,6 bodu, což je jeho nejnižší závěrečnou hodnotu v letošním roce. Britský FTSE 100 ztratil 1,94 % na 7 017,88 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,94 % na 5 679,68 bodu a německý DAX si pohoršil o 1,88 % na 12 790,49 bodu. Index italských akcií FTSE MIB po pondělním propadu o více než 5 % v úterý odevzdal 1,44 %.
Hodnota podniků v indexu STOXX Europe 600 od začátku týdne klesla téměř o 700 miliard dolarů. V pondělí se index propadl o téměř čtyři procenta. Zažil tak nejprudší pokles od června 2016, kdy se Britové v referendu vyslovili pro odchod své země z Evropské unie.
Výrazný pokles v úterý zaznamenaly akcie finančních společností, na které mají negativní dopad klesající výnosy státních dluhopisů.
"Když se výnosy snižují, obvykle se zhoršují i vyhlídky ziskovosti bank," upozornila podle agentury Reuters analytička Andrea Cicioneová ze společnosti TS Lombard.
Například akcie německého finančního ústavu Commerzbank se v úterý propadly téměř o šest procent. V poklesu pokračovaly také akcie leteckých společností, včetně největších německých aerolinek Lufthansa a nízkonákladových přepravců EasyJet a Ryanair.
Agentura Reuters v úterý napsala, že nakažených koronavirem v Itálií je evidováno již více než 280. Italský premiér Giuseppe Conte navzdory tomu uvedl, že cestovat do Itálie je bezpečné. Světová zdravotnická organizace zároveň v úterý do Itálie vyslala misi, která má místním úřadům pomoci s řešením situace.
První případy nákazy koronavirem se v úterý vyskytly také v Rakousku a Švýcarsku.
Z makrodat se trh v úterý soustředil zejména na německé údaje o vývoji ekonomiky. Ty potvrdily, že hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí po růstu o 0,1 procenta v předchozím kvartálu stagnoval.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí po růstu o 0,2 procenta v předchozím kvartálu podle očekávání stagnoval. Ve své konečné zprávě to v úterý uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Hlavní podíl měl na výsledku pokles vývozu.
- Největší britský maloobchodní řetězec Tesco dokončil stahování z Číny. Za 275 milionů liber prodal dvacetiprocentní podíl ve firmě vlastněné s čínským partnerem China Resources Holdings (CRH). Firma to uvedla ve svém úterním sdělení a dodala, že krok jí umožní soustředit se na její hlavní podnikání.
Růst české ekonomiky v letošním a příštím roce zpomalí asi na dvě procenta. Ve své výroční zprávě o České republice to v úterý předpověděla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Vloni růst podle Českého statistického úřadu zvolnil na 2,4 procenta z 2,8 procenta o rok dříve. Moody's ve zprávě také oceňuje nízký dluh vlády, který už z tak nízkých úrovní dál klesá.
- Osobní automobily v Česku by mohly zdražit o desítky tisíc korun, aby výrobci pokryli náklady na pokuty za nesplnění emisních cílů EU. Pokuty budou tvořit 95 eur za každé prodané auto a gram emisí nad limit 95 gramů na km. Vyplývá to z analýzy České spořitelny prezentované na úterní tiskové konferenci.
Zdroj: CNBC, ČTK