Co musíte ráno vědět (5. října)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým trhům na obou březích Atlantského oceánu, co se (ne)stalo Applu a Amazonu a jak dopadl Robin Hood italského bankovnictví? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabily, index Dow klesl o 200 bodů

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně zlevnily kvůli rostoucím výnosům u dluhopisů. Na poklesu akciového trhu se velkou měrou podílely technologické společnosti, například firmy Apple, Alphabet či Facebook. Index Dow spadl o 200,91 bodu na 26 627,48 bodu, což představuje pokles o 0,75 %. Přerušil tak sérii pěti růstových seancí v řadě, během které se vyšplhal na nová rekordní maxima. Širší index S&P 500 přišel o 0,82 % na 2 901,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odevzdal 1,81 % na 7 879,51 bodu, u obou benchmarků se jedná o nejvyšší pokles za zhruba tři měsíce. Index volatility VIX vyletěl vzhůru o 22,48 % na 14,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 3,19 %. V negativním pásmu zakončily čtvrteční obchodování všechny sektory s výjimkou finančního odvětví a utilit. Největší ztrátu zaznamenal technologický sektor, který odepsal zhruba 1,8 %. Výrazně klesly také komunikační služby a cyklické spotřební zboží.

Americké akcie: Investoři hrají all-in, ukazují grafy. V nepravý čas?
Statistiky z trhu s ETF i některé další ukazují na to, že drobní investoři výrazně věří americkým akciím. V éře zpřísňování měnové politiky v USA může být přitom podobná oddanost myšlence na růst cen akcií poněkud bláhová.

2. Evropské akcie ve čtvrtek prudce klesaly kvůli rostoucím úrokovým sazbám

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy zakončily čtvrteční seanci hluboko v červených číslech. Jedním z důvodů byly středeční výroky šéfa Fedu Jeroma Powella, jenž naznačil, že bude chtít dále zvyšovat úrokové sazby. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 odepsal 1,08 procenta, přičemž nejhůře si vedl sektor spotřeby domácností, jenž oslabil o přibližně tři procenta. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 poklesl o 1,22 procenta, zatímco německý DAX odepsal 0,35 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 1,47 procenta. Proti trendu šly cenné papíry bank.

Střední a východní Evropa: V tomto žebříčku Česko již několik let ztrácí
Společnost Coface každoročně zveřejňuje žebříček 500 největších firem na 12 středoevropských a východoevropských trzích. Česko je pro letošní rok na třetí pozici za Polskem a Maďarskem.

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř třetinu procenta, vystoupala nejvýše od května

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,29 procenta, když zakončil seanci na hodnotě 1 110,47 bodu při zobchodovaném objemu těsně nad 500 milionů korun. Nejúspěšnějším titulem byla Erste Group Bank, jejíž akcie podražily o 1,77 procenta. Nejobchodovanější byly cenné papíry energetické skupiny ČEZ. Nedařilo se naopak akciím textilky PFNonwovens a Kofoly ČeskoSlovensko, jež odepsaly více než půl procenta.

Investorský magazín: Průvodce světem akcií
Pokud máte rádi akcie, aktuální Investorský magazín je přesně pro vás. Svět akcií přibližuje začátečníkům, ale také obohacuje profíkům, kteří nespouštějí oči z vývoje na Wall Street. Své k investování řekne mimo jiné i šéf Amazonu Jeff Bezos a prostor dostanou také demografické trendy a jejich dopady na osobní finance. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.

4. Očekávané události

Investoři se v pátek zaměří zejména na statistiku z amerického trhu práce, která bude zahrnovat údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém i veřejném sektoru. Data z pracovního trhu za září zveřejní také Kanada. V Evropě vyjdou italské maloobchodní tržby, francouzská obchodní bilance, britský index cen domů od banky Halifax a německý index výrobních cen. S výsledky hospodaření se pochlubí například firmy Jimmy Choo Group, Lloyd's of London nebo McLaren Automotive. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Apple a Amazon popírají zprávy o čínském hardwarovém útoku

Společnosti Apple a Amazon popřely čtvrteční zprávu agentury Bloomberg, podle které jejich systémy obsahovaly zákeřné počítačové čipy. Ty tam měla umístit čínská tajná služba. Vyplývá to z prohlášení obou společností.

6. Saúdská Arábie investuje 20 miliard dolarů do rezervních ropných kapacit

Saúdská Arábie v příštích letech investuje 20 miliard dolarů, aby udržela a případně rozšířila své rezervní kapacity pro těžbu ropy. V Moskvě to ve čtvrtek řekl saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih. Vůdčí člen ropného kartelu OPEC je jedinou producentskou zemí, která takovými kapacitami v současnosti disponuje a v případě potřeby by mohla další ropu na trh dodat, připomněla agentura Reuters.

7. Forbes: Nejbohatším Čechem zůstává Kellner, Babiš zchudl o 13 miliard

Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkem v hodnotě 310 miliard korun. Druhý je stále premiér a předseda ANO Andrej Babiš, jeho jmění se ve srovnání s loňským rokem snížilo o 13 miliard na 75 miliard korun. Na třetím místě je vlastník skupiny KKCG Karel Komárek, který přeskočil realitního magnáta Radovana Vítka. Žebříček nejbohatších Čechů zveřejnil Forbes ve čtvrtek na svém webu.

8. Toyota a SoftBank vytvoří podnik na rozvoj dopravních služeb

Největší japonská automobilka Toyota vytvoří s technologickým gigantem SoftBank Group společný podnik pro vývoj nových dopravních služeb. Nová firma se bude jmenovat MONET a bude pracovat na vývoji služeb jako jsou automobilové služby na vyžádání, dodávky potravin nebo kyvadlové spoje do nemocnice s lékařskými prohlídkami přímo ve voze.

9. Hračkářství Toys "R" Us možná chystá comeback

Americký prodejce hraček Toys "R" Us, který v červnu v rámci konkurzního řízení zavřel všechny své obchody, se možná k podnikání vrátí. Zvažují to majitelé zbývajících aktiv společnosti. Zrušili aukci značek Toys "R" Us a Babies R Us, na které už dostali několik nabídek.

10. Do vyšetřování praní špinavých peněz v Danske Bank se zapojí USA

Do vyšetřování údajného praní špinavých peněz z Ruska a jiných států v estonské pobočce Danske Bank se zapojí i americké úřady. Obavy z amerického vyšetřování už akcie banky letos připravily o třetinu hodnoty. Mohlo by totiž vést k postihům, jako například k udělení značné finanční pokuty, napsala agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Italský Robin Hood dostal podmínku

Na novodobého Robina Hooda překřtila italská média ředitele bankovní pobočky na severu země, který převáděl peníze z kont bohatých klientů chudým, aby dosáhli na úvěr. Od roku 2009 takto za sedm let převedl úhrnem zhruba milion eur. Gilberto Baschiera měl za to, že banka má nejen skýtat ochranu spořitelům, ale také pomáhat klientům v nouzi. Za podvod a zpronevěru byl podmínečně odsouzen na dva roky. K tomu, že dostal pouze podmínečný trest, přispěla skutečnost, že sám z těchto převodů nijak netěžil, napsal server BBC.

Padesátník, který řídil pobočku banky v městečku Forni di Sopra ve Friulských Dolomitech, byl po zjištění, že na kontech chybí téměř milion eur, propuštěn a vedle podmínečného trestu mu soud obstavil dům. "Ředitel místní banky v městečku není jako ostatní obyvatelé. Je to bůh, který slovy "ano" a "ne" může změnit život člověka navždy," popsal jeho postavení list La Stampa.

"Ty peníze bych jim vrátil," tvrdí Baschiera, který svého činu nelituje. Považuje ho za vzpouru proti "systému, který penzistům dává jen nezbytné minimum a mladým zhola nic". Z toho důvodu se rozhodl nastolit "spravedlnost" podle svého.

"Když to prasklo, zatelefonoval jsem všem, které jsem obral, a vysvětlil jim, proč jsem to udělal," vzpomíná podle italských médií svérázný bankéř. "Chtěl tak pomoci těm majitelům účtu, kteří nesplňovali podmínky na úvěr," vysvětluje jeho právní zástupce Roberto Mete.

Když si někdo z města chtěl vzít úvěr a nesplňoval podmínky, Baschiera mu na účet přidal peníze, aby si dotyčný půjčku vzít mohl. Vděční klienti se mu pokaždé zavázali, že peníze vrátí, jakmile to půjde. Někteří ale svůj slib nesplnili. "Vytvořil takový stínový systém financování," konstatuje Mete. "Má za to, že znovu by to neudělal. Byl přesvědčen, že může lidem pomoci. Ale nakonec ztratil práci a dům," shrnuje právní zástupce.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat