Co musíte ráno vědět (6. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a za oceánem, jak extrémní počasí ovlivnilo hospodaření Buffettovy Berkshire Hathaway a co muži chtějí slyšet při sexu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie týden zakončily stylově na nových maximech, dařilo se Applu

Všechny tři hlavní americké akciové indexy v pátek uzavřely na nových maximech. Smíšený dojem ze zprávy o říjnové situaci na trhu práce USA nakonec zastínily akcie Applu, které podporovala jak silná kvartální čísla, tak obrovský zájem o nový telefon iPhone X. Index Dow v závěru týdne zpevnil o 0,1 % na nové zavírací maximum 23 539,19 bodu, širší benchmark S&P 500 posílil o 0,31 % na 2 587,84 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,74 % na 6 764,44 bodu. Všechny tři hlavní indexy v pátek navýšily i svá rekordní maxima - Dow na 23 557,06 bodu, S&P 500 na 2 588,42 bodu a Nasdaq Composite na 6 765,14 bodu. Index volatility VIX v pátek spadl o 7,96 % na 9,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o přibližně jeden a půl bazického bodu na 2,329 %. Dařilo se většině hlavních sektorů, pod nulou skončily jen finanční odvětví, průmyslový sektor a odvětví základních materiálů. Nejvýrazněji zpevnily sektor zdravotní péče a technologické odvětví. V týdenním horizontu zpevnily indexy Dow a S&P 500 poosmé v řadě, Dow se zvýšil o 0,45 % a S&P 500 přidal 0,26 %. Nasdaq Composite se za celý týden zvýšil o 0,94 % a stoupl v týdenním horizontu pošesté v řadě.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 se blíží hladině 2 600

Americké akcie stále hrají o rekordní rok. Listopad a prosinec by nemusely býky zklamat

2. Evropské trhy v pátek zpevnily, za celý týden vzrostly zhruba o 1,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely týden v zelených číslech. Investoři se vraceli ke čtvrtečnímu zasedání britské centrální banky, které přineslo první zvýšení sazeb po více než deseti letech, a vyhodnocovali také řadu hospodářských výsledků firem z regionu. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,28 % na 396,06 bodu, za celý týden pak stoupl o 1,52 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,07 % na 7 560,35 bodu (za celý týden +0,74 %), francouzský CAC 40 získal 0,14 % na 5 517, 97 bodu (za celý týden +0,43 %) a německý DAX přidal 0,28 % na 13 478,86 bodu (za celý týden +3,75 %).

Čína: Co čekat od globálního obra po komunistickém sjezdu?

3. Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden přišla o procento

Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrteční seance, index PX odepsal 1,37 % na 1 051,60 bodu. Dolů burzu táhly Erste Group Bank, Komerční banka a energetická skupina ČEZ, dařilo se naopak likérce Stock Spirits a nápojářské Kofole ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 801 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek akcie Erste Group Bank, které po zveřejnění hospodářských výsledků banky spadly o 3,17 % na 925,20 Kč. Rakouská finanční skupina v prvních třech čtvrtletích letošního roku vydělala 987,6 milionu eur, meziročně jí tak čistý zisk klesl o 16,2 % z 1,18 miliardy eur. Nedařilo se ani dalším finančním titulům. Komerční banka, která oznámila, že za první tři čtvrtletí letošního roku dosáhla čistého zisku 11,23 miliardy korun, přišla o 1,43 % na 930 Kč, MONETA Money Bank odevzdala 0,26 % na 75,30 Kč a pojišťovna VIG klesla o 0,25 % na 645,20 Kč.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

Globální poznámka k lithiovému šílenství

4. Očekávané události

Pondělí bude v Evropě dnem indexů nákupních manažerů v sektoru služeb. V noci na pondělí navíc japonská centrální banka vydá zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání, dopoledne Německo zveřejní ještě zprávu o továrních objednávkách, v ČR vyjdou statistiky maloobchodních tržeb a průmyslové a stavební výroby, Švýcarsko se pochlubí inflační statistikou a eurozóna ještě indexem výrobních cen. Odpoledne se za řečnický pultík postaví šéfka Fedu Janet Yellenová a prezident newyorského Fedu William Dudley. Konat se bude i setkání takzvané euroskupiny. Hospodářské výsledky v pondělí představí v Evropě Pirelli, v USA Michael Kors Holdings, CVS Health, Mylan, Priceline Group nebo TripAdvisor a Tenet Healthcare, v Japonsku SoftBank Group a na pražské burze Kofola ČeskoSlovensko a Photon Energy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Hospodaření Buffettovy Berkshire Hathaway poznamenaly hurikány

Kvůli hurikánům Harvey, Irma a Maria a zemětřesení v Mexiku se zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway v třetím čtvrtletí meziročně snížil o 43 % na 4,07 miliardy USD. Kvůli přírodním katastrofám její ztráty ve sféře pojišťovnictví dosáhly před zdaněním tří miliard dolarů. Společnost Warrena Buffetta vlastní několik pojišťoven - Geico, General Reinsurance a Berkshire Hathaway Reinsurance.

6. V Dukovanech skončila odstávka třetího bloku, všechny čtyři jsou nyní v provozu

V Jaderné elektrárně Dukovany skončila odstávka třetího reaktorového bloku. Po několika měsících odstávek jsou tak v provozu všechny čtyři bloky. Generátory byly připojeny k síti v pátek večer. Kromě výměny paliva a kontrol provedli energetici 69 modernizačních akcí. V sobotu to oznámil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

7. Trump zve Saudi Aramco na newyorskou burzu

Žádost o vstup saúdskoarabského podniku Saudi Aramco na newyorskou burzu NYSE vyslovil v sobotu americký prezident Donald Trump. "Kdyby se Saudi Aramco rozhodla učinit primární veřejnou nabídku svých akcií na newyorské burze, velice bych si toho vážil, pro USA je to důležité," uvedl Trump na svém twitterovém účtu. Saúdská Arábie chce menší podíl akcií podniku, který ovládá jedny z největších zásob ropy na světě, uvést na veřejný trh příští rok.

8. Američtí operátoři Sprint a T-Mobile US odvolali rozhovory o fúzi

Americké firmy Sprint a T-Mobile US odvolaly rozhovory o fúzi, ze které by vzešel telekomunikační obr s více než 130 miliony klientů. Společnosti ve společném prohlášení v sobotu uvedly, že se nedokázaly dohodnout na vzájemně přijatelných podmínkách, o svůj vliv ale nechtějí přijít ani mateřské podniky obou společností. T-Mobile US se tak nyní bude na americkém trhu dál rozvíjet sám.

9. Hodnota všech kryptoměn překročila hranici 200 miliard dolarů

Souhrnná hodnota všech kryptoměn v pátek stoupla na nový rekord, když překročila hranici 200 miliard dolarů. Zásluhu na tom má především nejznámější bitcoin, který se vyšplhal na rekordních 7 500 USD, uvedl portál Coinmarketcap.

10. Americká ekonomika v říjnu vytvořila 261 tisíc pracovních míst, údaj za říjen byl revidován z -33 tisíc do plusu

Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 261 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že v USA vzniklo asi 310 tisíc míst po zhruba 18 tisících v září (revidováno z -33 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla z 4,2 % na 4,1 %, očekávala se stagnace na zářijové hodnotě. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy kleslo na 2,4 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Co uděláš, taťko, naplácáš mi na holou?

Na každého muže platí v posteli něco jiného a každé ženě chvíli trvá, než přijde na to, co se líbí zrovna tomu jejímu. Začínající páry to mají těžké, nový průzkum australské společnosti Forktip jim však nabízí pomocnou ruku.

Anketa, které se zúčastnilo přes pět tisíc mužů a žen, hovoří jasně: Ženy, chcete-li partnera v posteli rozpálit a zažít nezapomenutelné sexuální rodeo, zkuste to, co ve Vlkovi z Wall Street předvedla Margot Robbie. Oslovení "taťko" je prý pro většinu mužů hotovým afrodiziakem.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat