Co musíte ráno vědět (8. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká je důvěra investorů v ekonomiku eurozóny a za kolik se dá s trochou štěstí letět přes půl světa první třídou? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí pokračovaly v posilování, investoři chovají naděje na vyřešení obchodních sporů USA a Číny

Americké akcie během pondělního obchodování zpevnily. Významně se na tom podílely internetový obchod Amazon a internetová televize Netflix. K růstu akciového trhu přispěly naděje na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,42 % na 23 531,35 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,70 % na 2 549,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,26 % na 6 823,47 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,09 % na 21,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o tři bazické body na 2,70 %. Akcie společnosti Amazon (+3,44 %) posílily o více než tři procenta, což zvýšilo tržní hodnotu podniku na 797 miliard USD. Amazon tak vystřídal softwarovou firmu Microsoft (+0,13 %) na pozici nejhodnotnější veřejně obchodované společnosti v USA.

Blackstone: Na trhu je nákupní příležitost, americké akcie letos přidají 15 %
Investiční společnost Blackstone apeluje na investory, aby nezanevřeli na (americké) akcie. Stratég Joseph Zidle věří, že se trh letos odrazí ode dna, protože současné propady jsou způsobeny neopodstatněně negativní náladou.

2. Evropské burzy v pondělí neudržely zisky z úvodu obchodování a uzavřely v mínusu

Evropské akciové trhy zakončily první seanci týdne v negativním pásmu, když se investoři soustředili zejména na jednání zástupců USA a Číny, která by mohla přinést posun v obchodním sporu dvou největších světových ekonomik. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,15 % na 342,88 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,39 % na 6 810,88 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,38 % na 4 719,17 bodu a německý DAX odevzdal 0,18 % na 10 747,81 bodu. Zhruba o 2 % zlevnily akcie francouzské společnosti Alstom, které dolů poslala zpráva francouzského tisku, že Evropská komise pravděpodobně neschválí dohodnuté spojení železničních operací Alstomu a německé průmyslové skupiny Siemens (-1,31 %).

KONTEXT: Vystřízlivění v roce 2019 bude bolet, kolapsu se ale (snad) vyhneme
Na konci roku 2018 se trhy vykoupaly v krvi, výhled na ten letošní přitom neslibuje žádný dramatický obrat k lepšímu. Potvrdily to i více než dvě desítky předních domácích a zahraničních expertů, kteří nabídli své vize a tipy na Investičním fóru. Výběr toho nejlepšího z konference ukazuje, že doba hojnosti na trzích končí, a je tedy na jednu stranu potřeba zaujmout defenzivnější postoj, a na stranu druhou číhat na příležitosti.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Philip Morris ČR zdražily o 2,7 %

Pražská burza začala týden pozitivně, index PX stoupl o 0,43 % na 1 008,56 bodu. Dařilo se zejména Philip Morris ČR, jejíž akcie stouply o 2,69 % na 14 500 Kč. Proti trendu šly naopak cenné papíry VIG (-1,87 % na 524 Kč). Objem obchodů byl s 403 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které uzavřely beze změny na 860 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly (Erste Group Bank +0,38 % na 790,20 Kč, MONETA Money Bank -0,34 % na 72,40 Kč).

Sazby v Česku: Nástrahy a příležitosti cyklu ve středních letech
Poklesy akciových indexů a obavy z recese poslaly sazby IRS na úrovně z jara 2018, tedy před sérií 4 zvýšení sazeb ČNB. Nedojde-li letos k hlubšímu poklesu ekonomiky, cyklus se asi projeví v plné síle středního věku, tedy růstem inflace a utažením měnových podmínek. Nechat si otevřené úrokové riziko, a sázet tak na brzkou krizi, může nejen bolet, ale i mrzet.

4. Očekávané události

V noci na úterý Austrálie zveřejní obchodní bilanci a Japonsko odtajní index spotřebitelské důvěry. V Evropě dopoledne vyjde německá průmyslová výroba, britský index cen domů od banky Halifax, francouzská obchodní bilance a indexy důvěry v ekonomiku eurozóny. Data o obchodování se zahraničím na trh pošlou také Spojené státy a Kanada. V USA rovněž vyjde statistika otevřených pracovních pozic (JOLTS) a index optimismu malých firem od NFIB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejslabší za čtyři roky

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny začátkem ledna pokračovala v poklesu a je na nejnižší úrovni za čtyři roky. Hlavní podíl na tom mají obavy, že Británie odejde z Evropské unie bez dohody, dopady protestů hnutí žlutých vest ve Francii a také obavy z oslabení světové ekonomiky. Uvedla to v pondělí výzkumná společnost Sentix. Její index důvěry klesl už pátým měsícem, v lednu na -1,5 bodu z -0,3 bodu v prosinci.

6. Devizové rezervy Číny loni klesly, potřetí za čtyři roky

Čínské devizové rezervy, největší na světě, loni potřetí za poslední čtyři roky klesly. Jüan se totiž dostal pod silný prodejní tlak způsobený poklesem tempa růstu ekonomiky a eskalací obchodních sporů Číny se Spojenými státy. Podle údajů centrální banky rezervy klesly o 67,24 miliardy dolarů a dosáhly 3,07 bilionu dolarů.

7. EY: Do finančních center v EU se z Británie přesune 800 miliard GBP

Před odchodem Británie z Evropské unie se přesune do nových finančních center v Evropské unii majetek za téměř 800 miliard liber. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu konzultační společnosti EY. To je však pouze zlomek celkového bankovního sektoru v Británii, jehož hodnota dosahuje osmi bilionů liber.

8. Čínská Huawei představila nový čip pro datová centra

Čínská telekomunikační společnost Huawei Technologies v pondělí představila nový procesorový čip pro datová centra a cloudové služby. Novinka jí má pomoci expandovat v tomto segmentu na světovém trhu navzdory varování západu, že by společnost mohla představovat bezpečnostní hrozbu. Většinu příjmů má firma z prodeje telekomunikačních zařízení a chytrých telefonů.

9. Tesla zahájila stavbu továrny v Číně, první mimo USA

Americký výrobce elektrických aut Tesla v pondělí oficiálně zahájil výstavbu továrny v Šanghaji. Ta bude prvním závodem Tesly mimo Spojené státy a první továrnou na výrobu aut v Číně, která bude mít výhradně zahraničního vlastníka. Generální ředitel automobilky Elon Musk, který se ceremoniálu osobně zúčastnil, na Twitteru napsal, že firma zahájí výrobu v Číně ještě letos.

10. V Česku bylo loni vyhlášeno 649 bankrotů firem, nejméně za 11 let

V roce 2018 bylo v Česku vyhlášeno 649 bankrotů obchodních společností, což bylo nejméně za posledních 11 let, tedy za dobu účinnosti nynějšího insolvenčního zákona. Rovněž bylo vyhlášeno 5 418 bankrotů podnikatelů, nejméně za posledních šest let. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Aerolinky omylem prodaly letenky do vyšší třídy za zlomek ceny

Letecká společnost z Hongkongu Cathay Pacific uvedla, že uzná platnost letenek do první a business třídy, které prodala několika šťastlivcům za zlomek skutečné ceny.

Aerolinky omylem prodaly místa v business třídě na srpnové lety z Vietnamu do New Yorku a zpět za 675 dolarů. V červenci a září přitom stejné letenky stojí 16 000 dolarů. Společnost uznala, že "udělala chybu", ale sdělila, že letenky ponechá v platnosti.

Na ceny letenek upozornili blogeři 31. prosince, později je aerolinky stáhly. Není dosud jasné, kolik letenek Cathay Pacific tímto způsobem prodaly.

Mac Jaehnert z Milwaukee v americkém státě Wisconsin využil šance a zarezervoval si lístek v první třídě z Bostonu do Hongkongu a navazující let do Hanoje v business třídě za 1 220 dolarů. Vždy prý snil o tom, že se proletí první třídou, řekl televizi BBC.

Coby bloger o cestování a manažer sociálních médií v technologické společnosti obvykle cestoval turistickou třídou. "Jednosměrná letenka s Cathay v první třídě stojí zhruba 18 000 dolarů, což je tak trochu mimo mé možnosti," řekl. "Když jsem si to vypočítal, dostal jsem 95% slevu. Myslel jsem, že to musí být buď akce, na kterou člověk narazí jednou za život, nebo chybný tarif, možná obojí," dodal. Oddechl si, když se doslechl, že aerolinky ponechají letenky v platnosti.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat