Co musíte ráno vědět (8. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v prvním pololetí dařilo energetické skupině ČEZ, čím na Twitteru šokoval Elon Musk a jak přední světové banky cílí na mladé boháče? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý posílily, cenné papíry Tesly po slovech Muska o možném převzetí firmy poskočily o 11 %

Americké akcie v úterý pokračovaly v růstu a index S&P 500 se přiblížil ke svému rekordnímu maximu. Vzhůru zamířily například akcie výrobce elektromobilů Tesla po slovech jeho zakladatele a šéfa Elona Muska o možném převzetí podniku. Index Dow si připsal 0,5 % na 25 628,91 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,28 % na 2 858,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,31 %  na 7 883,66 bodu. S&P 500 se nachází jen necelých 15 bodů od rekordního maxima 2 872,87 bodu z letošního ledna. Index volatility VIX v úterý klesl o 3,02 % na 10,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,98 %.

Americké akcie a investorské brýle natřené narůžovo výsledkovou sezónou
Výsledková sezóna v USA se blíží ke konci a zdá se, že firmy z indexu S&P 500 zaznamenají druhé čtvrtletí v řadě růst zisků o více než 20 %. Velká část společností překonává očekávání investorů, což vypadá skvěle, realisté se ovšem obávají již tak vysokých cen akcií a také konce růstové fáze hospodářského (i tržního) cyklu.

2. Evropské burzy v úterý zpevnily, akcie Pandory se propadly o zhruba 24 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v plusových číslech, když investoři zaměřili svou pozornost zejména na výsledkovou sezónu. Nadále však sledovali i globální obchodní napětí. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,47 % na 390,49 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,71 % na 7 718,48 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,81 % na 5 521,31 bodu a německý DAX si připsal 0,4 % na  12 648,19 bodu. Dařilo se automobilovému sektoru, jenž si díky pozitivním hospodářským výsledkům některých firem z odvětví polepšil zhruba o procento. Největší propad zaznamenaly cenné papíry dánského výrobce šperků Pandora, které zlevnily o více než 24 % poté, co firma snížila celoroční výhled tržeb.

TOP 15 měst budoucnosti
Více než polovina světové populace žije ve městech, do roku 2050 to budou dvě třetiny. Městská centra se na tento vývoj musejí připravit. Poradenská společnost A.T. Kearney již několik let monitoruje, které metropole si v tomto ohledu vedou nejlépe. Při sestavování žebříčku se soustředí na čtyři kritéria – osobní spokojenost, ekonomiku, inovace a řízení. Která města mají nejlépe našlápnuto?

3. Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, akcie ČEZ po výsledcích zlevnily o necelá 2 %

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělní seance, index PX přišel o 0,28 % na 1 087,50 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie polostátní společnosti ČEZ, která ráno odtajnila výsledky hospodaření, dařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s necelými 451 miliony korun podprůměrný. Akcie energetického gigantu ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 1,81 % na 569 Kč. Nejvyšší ztrátu zaznamenaly cenné papíry mediální CME, které odepsaly 2,2 % na 84,50 Kč. Proti trendu naopak šly akcie antivirové firmy Avast (+1,49 % na 68 Kč) či Erste Group Bank (+1,2 % na 958 Kč).

Štěpánek & Zamrazilová: 60 % HDP není cíl zadlužení, deficitní rozpočet v době expanze je nebezpečný
Maastrichtské kritérium, tedy veřejný dluh na úrovni maximálně 60 % HDP, nemá být cílem či metou, do které je nárůst zadlužení v pořádku. Otevřená ekonomika se specifickými starostmi, jako je ta česká, by naopak měla držet dluh spíše pod 40 % HDP, řekl ekonom Pavel Štěpánek předsedkyni Národní rozpočtové rady Evě Zamrazilové v rámci projektu Alter Eko. Kompletní rozhovor si můžete poslechnout vždy ve středu v 15.33 na Českém rozhlasu Plus, který je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.

4. Očekávané události

V noci na středu Čína zveřejní obchodní bilanci a za řečnický pultík se postaví guvernér australské centrální banky Philip Lowe. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR v polovině pracovního týdne odtajní míru nezaměstnanosti, Kanada na trh pošle údaje o počtu vydaných stavebních povolení a Spojené státy se pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Mylan, Michael Kors Holdings, 21st Century Fox, Yelp, Monster Beverage, E.ON či Glencore. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ v pololetí vydělal 7,7 miliardy Kč, potvrdil výhled celoročního zisku

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním pololetí dosáhl 7,7 miliardy korun (meziročně -54 %) a provozní zisk před odpisy (EBITDA) 26,9 miliardy korun (meziročně -14 %). Meziroční srovnání zisku je významně ovlivněno jednorázovými příjmy z loňského roku ve výši téměř 7 miliard korun, zejména z prodeje akcií firmy MOL. Provozní výnosy společnosti klesly o 14 % na 86,3 miliardy korun. ČEZ současně potvrdil očekávanou výši očištěného čistého zisku za celý rok 2018 na úrovni 12-14 miliard Kč a také očekávanou výši provozního zisku před odpisy (EBITDA) na úrovni 51-53 miliard Kč.

6. Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu klesl na 15,8 miliardy Kč

Přebytek zahraničního obchodu Česka v červnu meziročně klesl o 3,5 miliardy Kč na 15,8 miliardy Kč. Bilanci negativně ovlivnilo obchodování s dopravními prostředky, včetně motorových vozidel, a s rafinovanými ropnými produkty. Naopak pozitivně se na celkovém výsledku podepsal obchod s počítači a chemickými látkami.

7. Trump: Kdo bude obchodovat s Íránem, nebude obchodovat s USA

Americký prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu označil nové americké sankce vůči Íránu za nejsilnější, které byly zatím uloženy. Důvodem jejich zavedení je podle něj světový mír. Varoval také, že každý, kdo bude obchodovat s Íránem, nebude obchodovat se Spojenými státy. První vlna amerických sankcí začala platit v úterý v 6.00 SELČ a Trump také upozornil, že v listopadu se sankce dostanou na další úroveň.

8. Devizové rezervy ČNB v červenci klesly na 123,2 miliardy eur

Devizové rezervy České národní banky se v červenci snížily proti předchozímu měsíci o 483 milionů eur na 123,2 miliardy eur. Meziročně byly nižší o 1,2 miliardy eur. Vyplývá to z informací, které v úterý zveřejnila ČNB. Také v korunách devizové rezervy meziměsíčně i meziročně klesly. V dolarech byly proti červnu vyšší a proti loňskému červenci naopak nižší.

9. Německo plánuje další omezení zahraničních investic

Německá vláda se chystá zvýšit své pravomoci nad zahraničními investicemi, zásadně chce snížit minimální hodnotu obchodů, které mohou být předmětem ministerského veta. V rozhovoru pro list Die Welt to uvedl ministr hospodářství Peter Altmaier.

10. Hongkong se chystá na největší nabídku akcií za dva roky

Akciová burza v Hongkongu se chystá na největší primární nabídku akcií za dva roky. Ve středu se začne obchodovat s akciemi největšího světového provozovatele mobilních telekomunikačních věží China Tower. Firma z nabídky získá 6,9 miliardy USD. Analytici však upozorňují, že v poslední době se firmám při vstupu na hongkongskou burzu nepodařilo udržet cenu určenou pro primární nabídku a klesly.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Letní kempy pro ratolesti slavných učí mladé milionáře, jak zůstat bohatými

Čím dál více předních světových bank se v posledních letech zapojuje do takzvaných Next Gen programů, v jejichž rámci se na několikadenních kempech schází potomci těch nejbohatších lidí na planetě. Pod patronací bank UBS, Morgan Stanley či Credit Suisse se tak potkávají například syn slavného rockera Jona Bon Joviho Jesse s bývalým závodníkem Formule 1 Nico Rosbergem.

Podobné akce, kde se průměrný věk účastníků pohybuje okolo 27 let, mají za úkol naučit mladé boháče hospodařit s miliony či miliardami, které jim při narození spadly do klína, a zároveň ukázat přední světové banky v tom nejlepším světle tak, aby se v ideálním případě nastupující generace superbohatých v budoucnu stala jejich klienty.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat