US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Další vlna řecké krize bude horší než ty předchozí. Proč?

Řecké ekonomice se nedaří. Tamní vláda řeší dilema - její věřitelé volají po hlubších penzijních reformách, občané naopak protestují, že se jejich ekonomická situace s úspornými opatřeními zhorší. I když to zní víceméně jako už mnohokrát v minulosti (naposledy loni v létě), situace může být tentokrát zapeklitější. EU se totiž v současnosti navíc potýká s migrační krizí.

Redakce IW
Redakce IW
20. 2. 2016 | 18:00
Řecko

"Když se uprchlická a řecká finanční krize spojí a srazí s evropskou politikou, výsledkem bude jen další marasmus," napsal nedávno prezident Eurasia Group Ian Bremmer.

Před několika týdny Turecko a EU jednaly o dohodě, která má pomoci limitovat příliv migrantů do Evropy. Turecko má dostat 3 miliardy eur podpory od EU na to, aby se postaralo o zhruba 2,5 milionu syrských migrantů přímo na svém území. Experti se ale obávají, že dohoda zkrachuje.

Pokud k tomu dojde, ukáže Evropa vedená Angelou Merkelovou (jejíž pozice se navíc otřásá) prstem na Řecko, které už bylo obviněno z toho, že se dostatečně nevěnuje bezpečnostním otázkám a pouští příliš mnoho uprchlíků dále na území unie. "Selhání evropsko-turecké dohody není bohužel jen možné, ale jisté. Částka se ani nepřibližuje penězům potřebným pro udržení 2,5 milionu uprchlíků v Turecku. Těch navíc bude přibývat, až se trochu oteplí," vysvětluje Bremmer.

Když turecká dohoda zkrachuje, Řecko bude (jako mnohem slabší "partner") pykat za to, že nezvládlo ochránit vlastní hranice. A pak se začnou zavírat hranice s Makedonií a Bulharskem. Hranice s těmito dvěma zeměmi jsou totiž další potenciální mezí, která by měla uprchlíky udržet v Turecku.

Boj Řecka s krizí

Loni v červnu byly evropské autority v mnohem silnější pozici, když prosazovaly zavádění dalších úsporných opatření v Řecku. Nyní je to ale tak, že politická pozice Merkelové po jejím omílaném "pozvání uprchlíků do Německa" slábne.

Pokud v této situaci bude Řecko z čehokoli obviňováno, jeho vláda se bude bránit. "Tsipras nebude mít náladu tolerovat evropské osočování. Zejména vzhledem k mimořádně tíživé ekonomické situaci země. Dvojnásob to platí ve světle podpory Makedonie ze strany Evropy, která Řecku leží v žaludku."

Evropská politická krize tak hrozí vyhrotit opět i krizi okolo Řecka. Dohoda o úsporných opatřeních je totiž v současném prostředí ještě chatrnější než dosud.

"Největším krátkodobým rizikem zůstává možný konec Schengenu v současné podobě," míní Bremmer. Ten by měl na Evropu negativní dopad v oblasti obchodu nebo cestovního ruchu. "Dlouhodoběji by to bylo vážné narušení hlavních hodnot a principů Evropy," pokračuje Bremmer. "Evropská unie byla nejambicióznějším experimentem vůbec, pokud jde o oblast nadnárodního demokratického uspořádání. Nyní vidíme, jak selhává."

Dluhová krizeEkonomické a politické hrozbyEvropská unieGeopolitikaPIIGSŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie