Drazí Američané, zvykněte si na nezaměstnanost mezi 6 a 7 %

Míra nezaměstnanosti v USA se už nikdy nevrátí tam, kde byla před světovou finanční krizí a Američané by si měli začít rychle zvykat na "nový normál". I kdyby začala ekonomika výrazněji oživovat, níže než na 6 až 7 % nezaměstnanost neklesne.
Z pátečních dat z trhu práce sice vyplývá, že bylo vytvořeno více pracovních míst, než se očekávalo, ale míra nezaměstnanosti stoupla na 8,3 %. Pozitivní čísla z pracovního trhu ovlivňují v těchto měsících hlavně sezónní práce a brigády. Někteří ekonomové navíc upozorňují na to, že vyšší strukturální nezaměstnanost přetrvává.
Americká nezaměstnanost v červenci vzrostla na 8,3 %, ale nových míst přibývá rychleji
"Pozorujeme fundamentální změnu na pracovním trhu," tvrdí Michael Yoshikami, zakladatel a manažer Destination Wealth Management. "Měli bychom si uvědomit, že míra nezaměstnanosti už neklesne někam ke 4 %. Ve světě nového normálu je přirozená nezaměstnanost minimálně 6 až 7 %, a to i kdyby bylo oživení v plném proudu."
Růst počtu pracovních míst by měl být nadále velmi pozvolný, brzdit jej budou hlavně úspory a s nimi spojená redukce pracovních míst ve veřejném sektoru.
S ohledem na trend ekonomického růstu a míry nezaměstnanosti bychom měli sledovat pomalejší tempo celkové produkce a vyšší přirozenou míru nezaměstnanosti. Pokud se podíváme na indikátory poptávky, produkce a příjmů v USA, vidíme, že ekonomika zpomaluje a zaměstnavatelé jsou značně neochotní najímat nové zaměstnance.
Fed zareaguje, až když budou čísla katastrofální
Fed minulý týden připustil, že ekonomika zpomalila, ale další stimul jí zatím dodat nehodlá. Centrální bankéři jsou však připraveni churavějící ekonomiku v případě naléhavé potřeby podpořit. Americký ekonomický růst zpomalil ve druhém čtvrtletí na 1,5 % - spotřebitelské výdaje zaostávají a nezaměstnanost zůstává vysoká. I přes optimistických červencových 163 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství to stále není žádná sláva.
Zatímco Fed by už nejraději ekonomice další injekce likvidity nedodával, musí zvažovat, zda dělá skutečně vše pro to, aby nastartoval slabý pracovní trh. V současnosti je jeho stanovisko takové, že když budou čísla jen lehce pod očekáváním (ale ne katastrofální), zásadní stimul ekonomice neposkytne.
Sečteno a podtrženo, katastrofické číslo z trhu práce rovná se zelená pro akci Fedu. Otázkou zůstává, co znamená pro Fed katastrofu - je to 75, 70, nebo 65 tisíc nových míst? I kdyby bylo některé z následujících čísel pouhých 65 tisíc, nejspíš to okamžitou akci Fedu nespustí. Na pracovním trhu se 133 miliony lidí je rozdíl mezi 65 a 100 tisíci zanedbatelný. Data by se musela zhoršit daleko více.
Fed už nemůže vytáhnout dalšího "králíka z klobouku"
Fed už od pádu Lehman Brothers svou rozvahu zdvojnásobil. Poprvé 600 miliardami USD odkupu dluhopisů v roce 2008 a podruhé ve druhém kole kvantitativního uvolňování (v roce 2010), když nakupoval za 1,25 bilionu USD.
Někteří ekonomové mají vážné obavy, že Fed už nemá žádný "monetární arzenál", který by ekonomice a pracovnímu trhu mohl pomoci. Rozvaha je nafouklá do rekordních rozměrů a úrokové míry jsou na minimu. V krátkodobém horizontu tak ekonomický růst nemá jak popohnat.
Zdroj: CNBC
Aktuality
