Recese v USA přichází a je úžasné, jak to všichni ignorují

Signály, že s americkou není něco v pořádku, jsou patrné již delší dobu. Nyní už je nelze přehlížet, recese se blíží. Amerika již dlouho zpomalení světové ekonomiky vzdorovat nevydrží.
Samá špatná čísla
Ukazatele, které se vyvíjejí pozitivně, nenajdete široko daleko. Maloobchodní tržby klesají už tři měsíce v řadě. To se stalo od roku 1967 jen pětkrát (čtyřikrát v roce 2008 a jednou v současnosti). U prodejů aut byly květen a červen dva nejslabší měsíce. Spotřebitelská důvěra je na nejnižších úrovních od začátku roku.
Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti vyskočily na 386 tisíc. Ve dvou posledních měsících tak byly výše než na začátku roku. Index aktivity richmondského Fedu na -17 bodech, to je taky hodně na pováženou.
Index nákupních manažerů (Markit Flash PMI) ve výrobě za červenec je nejslabší za posledních 19 měsíců. Klesl na 51,8 z červnových 52,5.
To znamená, že podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zlepšují nejpomaleji od doby finanční krize z let 2008-09. Stejně tak byl v červenci nejpomalejší i růst produkce a nových objednávek.
Situace v Evropě je ještě mnohem horší - o 50 bodech, které oddělují očekávání dalšího zpomalení od toho růstového, si eurozóna může nechat zdát.
Důvěra menších podniků klesala ve třech z posledních čtyř měsíců, v červnu se dostala na nejnižší úroveň od října. Plány na kapitálové investice a najímání nových zaměstnanců mnoho firem odkládá.
Navzdory všeobecnému optimismu, že se trh bydlení již odrazil ode dna, v červnu prodeje domů zaznamenaly pokles o 5,4 % na nejnižší úroveň od propadu v minulém roce.
Většina ukazatelů naznačuje, že recese už je tady, případně přijde v nejbližších měsících, a zpomalení bude výraznější než během "přestávek" v oživení z poloviny roku 2010 a 2011.
Brzda růstu ze zámoří
Brzdit americkou ekonomiku bude i nepříznivý vývoj mimo USA. Mnoho evropských států je v recesi a jiným bezprostředně hrozí.
V eurozóně se dostal ukazatel Markit Flash PMI ve zpracovatelském sektoru za červenec na 37měsíční minimum, když klesl oproti červnu o 1 bod na 44,1. Eurozóna se tak už půl roku nachází pod 50bodovou hranicí. Poklesy trápí i zatím silnou německou ekonomiku, PMI zde klesá již šest měsíců v řadě (47,3 vs. červnových 48,1).
Obavy o osud eurozóny se stupňují a reflektuje to i negativní vývoj hlavních akciových indexů. Zadlužení, deficity a problémy s rozvahami periferních ekonomik mají ještě daleko k vyřešení. Výnosy španělských bondů jsou nad 7,5 %, u těch italských se blíží 7% hranici.
Čína: měkké, nebo tvrdé přistání?
Čína má co dělat s dosud největší nemovitostní a úvěrovou bublinou. Stále tak není jisté, zda se jí podaří vyhnout se tvrdému přistání. HSBC Flash PMI za červenec zaznamenal sice vzrůstající trend (49,5 vs. červnových 48,1) a dosáhl nejvyšší hodnoty za pět měsíců, ale i přesto zůstává jeho hodnota pod 50, což signalizuje zpomalení.
Akciový index Shanghai Composite je v silném sestupném trendu - od dubna 2011 ztrácí už skoro 30 %. Názory některých ekonomů, že Čína je vůči nepříznivým ekonomickým podmínkám imunní, protože má jedinečný ekonomický systém, silně připomínají to, co se říkalo o Japonsku v roce 1989.
Mnozí věří, že až bude zle, Fed vytáhne "dalšího králíka z klobouku". Trhy nezachránil ani v roce 2000 ani 2007, a to měl mnohem větší manévrovací prostor. Nyní už jsou jeho možnosti omezené.
Zdroj: Comstock Partners