Jižní Korea: Asijská investiční perla, která sluší každému portfoliu

David Hurwitz ze společnosti SC Fundamental na dubnovém kongresu o hodnotovém investování v Las Vegas představil investiční příležitost, která se mezi investory v posledních letech těší velké oblibě. Jihokorejská aktiva podle něj již nyní tvoří až 20 % portfolií aktivistických investorů a do budoucna lze očekávat, že toto číslo dále poroste. Jaká jsou specifika jihokorejského trhu a které konkrétní společnosti stojí za pozornost?

Jižní Korea je podle údajů Mezinárodního měnového fondu z roku 2012 z pohledu hrubého domácího produktu patnáctou největší ekonomikou světa. A ne ledajakou. V devíti z posledních deseti let země hospodařila s přebytkovým rozpočtem, o čemž si mohou například evropské státy nechat jen zdát. Taktéž jihokorejský veřejný dluh je velmi příznivý – dosahuje pouze 34 % HDP, čímž zemi řadí k nejméně zadluženým rozvinutým ekonomikám.

Tržní kapitalizace jihokorejských firem aktuálně podle údajů MMF dosahuje 1,2 bilionu dolarů, díky čemuž země z jihu Korejského poloostrova velikostí svého trhu zastiňuje i takové investiční evergreeny, jakými jsou Švýcarsko nebo Hongkong, jejichž tržní kapitalizace se pohybuje jen kolem 1,1 bilionu dolarů.

Zázrak z Omahy zavětřil příležitost

Pro investice do akcií jihokorejských společností podle Hurwitze hovoří hned několik přesvědčivých argumentů. "Většina firem je přístupná dialogu se všemi akcionáři, tedy i těmi, kteří v nich drží pouze minoritní podíly. Práva menšinových podílníků jsou navíc v Jižní Koreji velmi dobře chráněná, což přispívá ke stabilitě a transparentnosti tamního trhu," uvedl během svého vystoupení v Las Vegas. "Nákupním signálem je také důvěra vrcholných manažerů ve vlastní firmy, o čemž svědčí poměrně masivní nákupy jejich vlastních cenných papírů."

Neméně příznivá je podle Hurwitze situace z pohledu valuace veřejně obchodovaných společností. Forward P/E firem zastoupených v jihokorejském benchmarkovém indexu KOSPI se pohybuje kolem 9,3. V případě indexu S&P 500 tento ukazatel dosahuje hodnoty 15,9.

"Kdybych se mohl zcela bez omezení rozhodnout, do čeho investovat, hledal bych nejlepší příležitosti jednoznačně v Jižní Koreji," připomněl Hurwitz šest let stará slova legendárního hodnotového investora Warrena Buffetta. "Líbí se mi uvažování jihokorejských investorů, a ještě více se mi líbí tamní firmy, které si vedou skutečně skvěle," pokračoval v Buffettových slovech z roku 2008. Nezvratným důkazem toho, že je Zázrak z Omahy myslel vážně, je podle Hurwitze skutečnost, že se již v říjnu 2007 stala strojírenská společnost TaeguTec prvním stoprocentně vlastněným jihokorejským podnikem holdingu Berkshire Hathaway.

Dva akciové tipy s růstovým potenciálem

Zajímavou investiční příležitostí mohou podle Hurwitze v současnosti být například akcie jihokorejské společnosti Samho Development, jejímž hlavním předmětem činnosti je stavba dálnic, tunelů a dalších dopravních staveb. Více než 90 % příjmů společnosti pochází z vládních zakázek a nelze opomenout skutečnost, že velké množství konkurenčních podniků v nedávné době ukončilo svoji činnost, čímž se na trhu pro Samho Development vytvořil další prostor k růstu. Firma navíc v posledních více než 15 letech dosahovala stabilního zisku, což by v kombinaci s ukazatelem P/E na nízké úrovni 6,3 mohlo přispět k dalšímu růstu ceny jejích akcií.

"Samho Development disponuje velkým množstvím volné hotovosti, s jejíž pomocí nedávno začala expandovat i mimo svůj jádrový byznys. Investovala do biotechnologických firem a několika startupů a lze taktéž očekávat, že by její další část v blízké budoucnosti mohla využít například na program zpětného odkupu svých akcií," uvedl Hurwitz.

Druhou společností, které by podle něj investoři na jihokorejském trhu měli věnovat zvýšenou pozornost, je provozovatel call center a přeprodejce telekomunikačních služeb KTcs. Ukazatel P/E v tomto případě dosahuje 7,3 a tržní kapitalizace společnosti se pohybuje kolem 96 % její účetní hodnoty.

I KTcs disponuje velkým množstvím volné hotovosti, kterou by na návrh akcionářů mohla využít například na zvýšení vyplácené dividendy nebo zpětný odkup akcií. Pozitivním signálem jsou také pokračující nákupy akcií společnosti jejím šéfem, který navíc nedávno slíbil, že bude dále pracovat na zlepšování transparentnosti hospodaření podniku.

Zdroj:
Marketfolly
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Jižní Korea
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat