Pfizer a BioNTech hlásí úspěch s vakcínou na covid-19, akcie letí raketově vzhůru. Preparát vnímají pozitivně i další týmy vyvíjející vakcíny

Americká farmaceutická společnost Pfizer a německá biotechnologická firma BioNTech hlásí úspěch s vakcínou na covid-19. Experimentální preparát ve studii zabránil 90 % nákazy. Evropské akciové indexy v reakci na zprávu rostly v pondělí ve 13.30 SEČ až o 7,5 %, futures na americké akcie přidávaly až 5,5 %.

Vakcína vyvíjená společnostmi Pfizer a BioNTech se aplikuje ve dvou dávkách a účinná je po 28 dnech od podání první. Koronavirus si zatím celosvětově vyžádal kolem 1,25 milionu lidských životů.

Pfizer a BioNTech v rámci třetí fáze testování přípravku pracovaly s pacienty ve dvou skupinách. V jedné dostávali lidé placebo, ve druhé vakcínu s označením BNT162b2. U skutečně vakcinovaných efektivita přípravku přesahovala 90 %. Společnosti pracovaly s lidmi s rozličným rasovým a etnickým pozadím a dosud podle nich nebyly zaznamenány žádné znepokojivé skutečnosti ohledně bezpečnosti vakcíny.

Futures na americký akciový index Dow po zveřejnění zprávy rostl o téměř 1 500 bodů, panevropský index STOXX Europe 600 zpevňoval o více než 4 %. Futures na index amerického technologického trhu Nasdaq naopak sklouzly pod nulu, protože návrat života k normálu by zbrzdil růst využívání technologií pro práci z domova a podobně.

Akcie společnosti Pfizer v pondělní předobchodní fázi přidávaly kolem 15 %, americké ADR německého podniku BioNTech pak zpevňovaly o více než 20 %.

Futures na index Dow

Předseda představenstva a výkonný ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla prohlásil, že je tento den obrovským dnem pro vědu a humanitu. "Myslím si, že můžeme vidět světlo na konci tunelu," dodal.

Pfizer a BioNTech by podle současných predikcí měly být schopny vyrobit až 50 milionů dávek vakcíny v tomto roce a až 1,3 miliardy v roce příštím. Předpokládají přitom, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) požádají o schválení vakcíny k nouzovému použití nedlouho poté, co se jim podaří splnit všechny bezpečnostní požadavky. K tomu by mělo podle současných predikcí dojít během třetího listopadového týdne.

Americké úřady a vědci věří, že se úspěšnou vakcínu podaří získat nejpozději v první polovině příštího roku, tedy do 18 měsíců od identifikace a genetického zmapování koronaviru SARS-CoV-2 v Číně. Běžně přitom vývoj a schvalování vakcín trvá několikanásobně déle.

Zprávu ocenili i experti vyvíjející konkurenční vakcíny

"Je velice důležité vědět, že existuje účinná vakcína, která navíc bude schválená možná již koncem listopadu," uvedl Lucio Rovati, šéf italské firmy, která rovněž vyvíjí vakcínu proti covidu-19. Dodal ale, že zatím není jasné, jak dlouho bude vakcína před nákazou chránit.

"Zdá se, že je účinná již po pouhých čtyřech týdnech," ocenil vakcínu německý epidemiolog Clemens Wendtner. "Je to velice povzbuzující, i proto, že vědci dokážou vyvinout vakcínu v relativně krátké době," řekl Walid Gellad z Pittsburgské univerzity o vakcíně na virus, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně.

Společnost Pfizer uvedla, že plánuje požádat o schválení vakcíny k nouzovému použití v USA již tento měsíc. Míra účinnosti preparátu výrazně převyšuje 50% účinnost, kterou pro vakcínu proti covidu-19 požaduje americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

"Pfizer musí nyní dát dohromady veškerá potřebná data a předložit je FDA, který je nezávisle zhodnotí," řekl americký ministr zdravotnictví Alex Azar. "Je potřeba uvažovat v horizontu několika týdnů, jak pro předložení, tak poté pro zhodnocení," dodal. "Doufám, ale jistý si nejsem, že budeme moci vidět vakcínu před Vánocemi," prohlásil přední poradce britské vlády Jonathan Van-Tam.

Za "povzbuzují zprávu" označil sdělení Pfizeru i šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jeho poradce Bruce Aylward dodal, že "zbývá ještě hodně práce" a zatím jde jen o "předběžné výsledky", které jsou ovšem podle něj "velmi pozitivní". Odhadl, že radikální změnu současné pandemie lze očekávat v březnu příštího roku.

Vakcína společností Pfizer a BioNTech byla testována na 43 500 lidech v šesti zemích (USA, Německu, Brazílii, Argentině, JAR a Turecku), jimž byly aplikovány dvě dávky s odstupem tří týdnů. Pokusy ukázaly, že 90% ochrany bylo dosaženo sedm dní po aplikaci druhé dávky. Část dobrovolníků dostala vakcínu a část neutrální látku (placebo), přičemž ani dobrovolníci, ani jejich lékaři nevěděli, kdo dostal vakcínu a kdo ne.

Vakcínu proti koronaviru SARS-CoV-2 testují v řadě zemí. V závěrečné, tedy třetí fázi testování, je nyní na světě asi tucet takových přípravků. Podle deníku The Guardian jsou již tento měsíc očekávány předběžné výsledky dalšího nadějného výrobku, který vyvinula firma AstraZeneca spolu s Oxfordskou univerzitou. Vakcína společností Pfizer a BioNTech využívá na rozdíl od té oxfordské způsob, při němž se člověku zavede do těla část genetického kódu viru, který pak "trénuje" imunitní systém.

Zprávu o americko-německé vakcíně přivítalo i Rusko, které již očkuje zdravotníky svou vakcínou, ač ještě nedokončilo její testování. "Vítáme pokrok našich zahraničních kolegů. Čím více vakcín, tím lépe budou lidé chráněni," uvedl Alexandr Gincburg z moskevského institutu, který vakcínu Sputnik V vyvinul. "Brzy zveřejníme předběžné výsledky z postregistračního testování Sputniku V, takzvané fáze 3. Jsem si jistý, že účinnost bude též vysoká," dodal. Oxana Drapkinovová z ruského ústavu pro preventivní medicínu uvedla, že účinnost této vakcíny je rovněž více než 90%.

Server BBC upozornil na komplikace s americko-německou vakcínou, která musí být uchovávána v prostředí o teplotě -80 stupňů Celsia. "To může způsobit velké logistické problémy pro masové očkování, zejména mimo větší města a v nízko- a středněpříjmových zemích," uvedl Andrew Hill, farmaceutický expert z Liverpoolské univerzity. "Nicméně je to obrovský pokrok v boji proti covidu-19," dodal.

"Gratuluji skvělým ženám a mužům, kteří k tomuto průlomu přispěli," komentoval zprávu vítěz amerických prezidentských voleb Joe Biden. Dodal ale, že boj s nemocí covid-19 bude trvat ještě měsíce. "Roušky zůstávají silnější zbraní proti viru než vakcína," dodal. I britský premiér Boris Johnson řekl, že je brzy spoléhat se na vakcínu jako na řešení pandemie. Prezident Donald Trump označil zprávu o vakcíně za "skvělou". "Akciové trhy jdou hodně nahoru, vakcína bude brzy," uvedl Trump na Twitteru.

Pfizer a BioNTech uzavřely již dříve s americkou vládou smlouvu v hodnotě 1,95 miliardy dolarů na dodávku 100 milionů dávek vakcíny. Rovněž se již dohodly na dodávkách s Evropskou unií, Británií, Kanadou a Japonskem. Letos plánují vyrobit dostatek vakcíny pro 25 milionů lidí. Pfizer očekává, že příští rok vyprodukuje až 1,3 miliardy dávek vakcíny.

Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Evropské akcie
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Futures
Přestat sledovat
Farmacie
Přestat sledovat
Biotechnologie
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
3. 12. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Michal Semotan, J&T Banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat