4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
"Věříme, že je americká recese ještě roky vzdálená," píší analytici z Goldman Sachs Asset Management, čímž potvrzují širší konsenzus na Wall Street. Možná tedy americká ekonomika nespěje k další recesi, jak varují pesimisté. Klíčové indikátory naznačují, že má stále šanci na další oživení. Brian Belski ve zprávě klientům BMO Capital jmenuje důvody, proč věci nevidět černě.
"Recese zabíjejí býčí trhy, klíčové ukazatele ale indikují ekonomické zlepšení," píše Belski a poukazuje na 6 ekonomických indikátorů, které popírají, že by USA hrozila v blízké době recese.
Dlouhodobé sazby v současnosti převyšují krátkodobé sazby a recese většinou přicházejí ve chvíli, kdy je vztah obrácený. "Každé poválečné americké recesi předcházelo významné zploštění, či dokonce převrácení výnosové křivky," vysvětluje Belski. "Podobně na tom byly i všechny medvědí trhy, které nedoprovázela recese. Sklon výnosové křivky zůstává velmi strmý a v následujících měsících by měl být ještě strmější."
"Ve své analýze hodně spoléháme na trendy ISM vzhledem ke vztahu tohoto indikátoru k výkonnosti akciového trhu," říká Belski. "A zatímco trendy ISM za posledních 12 měsíců oslabily, úrovně zůstávají přes tři roky v pásmu expanze (50 a více bodů). Odhalili jsme, že ISM musel zpravidla spadnout daleko pod hodnotu 50, aby byl příchod recese potvrzen."
"Důležitou roli pro zdraví a stabilitu ekonomického růstu (ale i akciového trhu) hraje důvěra," pokračuje analytik. "To je důvod, proč vnímáme jako povzbudivé, že se během aktuálního býčího trhu důvěra stále zlepšuje a současné úrovně se drží nad historickými průměry."
"Diskuze o pracovním trhu jsou stále v popředí zájmu trhu," doplňuje Belski. "Jeden z nejdůležitějších předstihových indikátorů pracovního trhu - žádosti o podporu v nezaměstnanosti - se nadále zlepšuje a aktuálně je na nejnižší úrovni za posledních 15 let. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti běžně narůstal, když ekonomika v poválečné éře vstupovala do fáze recese."
"Nemovitostní trh hrál v americkém ekonomickém růstu vždy důležitou roli, a proto je uklidňující, že jsou stavební firmy nejoptimističtější od roku 2005," upozorňuje Belski. "Co je však důležitější, každé recesi od doby, kdy se statistiky sledují, předcházelo zhoršení sentimentu ve stavebnictví."
"Nákupy zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou například automobily, jsou další sledovanou oblastí, když si chceme udělat obrázek o síle ekonomiky," napsal Belski. "Spotřebitelé typicky upouštějí od těchto nákupů, když se ekonomické podmínky zhoršují. Aktuální data ale ukazují významné zlepšení prodejů aut, jsou na nejvyšší úrovni za více než desetiletí."