US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Trump navrhl zrušit cla v rámci G7, obchodní partnery kritizoval

Summit skupiny sedmi nejvyspělejších zemí světa G7, který se konal v Kanadě, podle očekávání poznamenaly rozpory mezi Spojenými státy a zbylými členskými zeměmi. Jablkem sváru byl vzájemný obchod v situaci, kdy USA začaly uplatňovat cla na dovoz oceli a hliníku ze spojeneckých zemí. Prezident Donald Trump své partnery kritizoval, ale na závěr schůzky navrhl, aby se v rámci G7 obchodovalo bez cel, bez subvencí a bez dalších obchodních bariér.

Trump zdůraznil, že Spojené státy potřebují spravedlivý přístup na trhy a nejsou ochotny dále tolerovat jednání zemí, které vůči USA spravedlivé nejsou. Schůzku přitom americký prezident označil celkově za úspěšnou. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron následně uvedli, že společné prohlášení týkající se obchodu je jen prvním krokem v náročných jednáních.

Americký prezident řekl, že Spojené státy na summitu bojovaly za volný obchod a za konec dotací a cel. Jak toho hodlá docílit, ale neupřesnil. Pokud některé země začnou proti Spojeným státům uplatňovat reciproční cla na dovoz hliníku, bude to podle něj velká chyba.

"Spojené státy byly po desítky a desítky let jen využívány," prohlásil Trump s tím, že už nastal čas, aby se Evropská unie, Kanada a další obchodní partneři chovali ke Spojeným státům lépe. "Jsme jako prasátko, ze kterého si všichni berou. Buď to okamžitě skončí, nebo s nimi přestaneme obchodovat," řekl Trump na adresu zbylých členů G7. K těm vedle USA patří i Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie a Francie.

Spojené státy podle Trumpa také chtějí s Mexikem a Kanadou vyjednat nové podmínky Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), trvají ale na dodatku, podle něhož by byla nová dohoda sjednána vždy na pět let a pak se rozhodlo o jejím případném prodloužení. Agentura AP uvedla, že se zmíněným dodatkem nesouhlasí Kanada.

Americký prezident rovněž podotkl, že znovupřijetí Ruska do G7 by bylo přínosem. Podobně se vyjádřil také nový italský premiér Giuseppe Conte, který však zdůraznil, že sankce proti Rusku nelze okamžitě zrušit. Německá kancléřka Merkelová naopak uvedla, že se lídři evropských států G7 na summitu shodli, že pro znovupřijetí Ruska zatím nenastaly ty správné podmínky. Rusko a země G7 společně tvořily seskupení G8. Rusko ale bylo na jaře 2014 vyřazeno za okupaci a následnou anexi ukrajinského Krymu a za podporu proruských separatistů na Ukrajině.

Summit americký prezident opustil dříve, což zdůvodnil nutností připravit se na schůzku se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Z Kanady odletěl přímo do Singapuru, kde se má schůzka v úterý konat.

Merkelová později při tiskové konferenci oznámila, že se lídři zemí G7 shodli na nutnosti snížit cla a další obchodní bariéry. Podobně se vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého se na summitu projevila snaha situaci stabilizovat. Zdůraznil však, že samotné společné komuniké situaci nevyřeší a že členy G7 čeká v nadcházejících týdnech a měsících důležitá práce.

Summit provázela mimořádně tvrdá bezpečnostní opatření, díky kterým se v ulicích sešlo méně demonstrantů. Zadrženo bylo kvůli výtržnostem asi deset lidí.

Zdroj: ČTK

Donald TrumpEkonomické a politické hrozbyMezinárodní obchodSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár