Za prací do Británie: Jak si založit bankovní účet

Chystáte se do Spojeného království dlouhodobě pracovat? Ať jste finančník mířící přímo do City, nebo jedete sbírat jahody někam za město, bankovní účet se vám bude hodit.
V Británii funguje spousta bank, HSBC, Barclays, Lloyds, NatWest, Royal Bank of Scotland a další. Je to i proto, že zde sídlí nejvýznamnější bankovní domy světa. Londýn je městem, které žije financemi.
Nejprve je potřeba si promyslet, u které z bank si chcete založit účet. Záleží především na vašich osobních preferencích a aktuální nabídce bankovních produktů. Za vedení běžného bankovního účtu se v Británii neplatí žádné poplatky, a to ani za výběry z bankomatů vlastněných bankou, u níž máte účet zřízený. Zpoplatněny jsou pouze výběry z cizích bankomatů, kde se vám před výběrem zobrazí informace o účtované částce za výběr a některé speciální druhy bankovních účtů a služeb (například výběry v zahraničí).
Účet v Británii: Bez některých poplatků, ale složitě
Ve Spojeném království se běžně k placení vyšších částek používají šeky. Při výběru bankovního účtu je tedy užitečné podívat se, zda dostanete také šekovou knížku. Výběry hotovosti z bankomatů jsou omezeny na 300 liber, takže šeky slouží jako náhrada za hotovost.
Sám jsem si pro založení běžného bankovního účtu vybral HSBC, takže můj popis vychází ze zkušeností s touto bankou. Pro výběr banky je užitečné zjistit, zda má pobočky i v jiných evropských státech a zda umožňuje zakládat bankovní účty i cizincům. V Británii jsou i pobočky některých bank z ostatních států, například Bank of China, Bank of India a další.
Založení britského bankovního účtu není tak jednoduchou záležitostí jako v České republice. Pro úspěšné založení librového bankovního konta je potřeba osobní návštěva pobočky a následující doklady:
- Proof of identity (potvrzení identity)
- Proof of address (potvrzení britské adresy)
Jako doklad identity stačí předložit pas, český občanský průkaz nebo evropský řidičský průkaz. Já jsem při zakládání bankovního účtu použil pas a český občanský průkaz a neměl jsem žádné problémy.
Proof of address lze dokázat jedním z následujících dokladů:
Doklad o zaplacení nájmu/elektřiny/plynu/vody za byt na vaše jméno,
Bbankovní výpis, který obsahuje pohyby na účtu,
doklad o zaplacení daní,
nájemní smlouva,
dopis od zaměstnavatele bance obsahující datum nástupu, výši výplaty a pozici ve firmě.
Při ověřování britské adresy záleží především na bance a konkrétním úředníkovi, u kterého budete účet otevírat. V některých případech bude pro založení účtu stačit dopis od zaměstnavatele, který se za vás zaručí, že na dané adrese bydlíte.
Já jsem zašel osobně na pobočku, kde jsem použil pro založení účtu nájemní smlouvu na svůj londýnský byt, který mám pronajatý. Myslel jsem si, že bude možné účet založit přímo, ale místo toho jsem si musel dohodnout schůzku na konkrétní datum a hodinu na pobočce přibližně za týden. Ukázal jsem svoji nájemní smlouvu a bylo mi sděleno, že by měla jako doklad adresy být dostačující.
Na co se zeptat
Samotné založení bankovního účtu proběhlo bez problémů. Spolu se zaměstnancem banky jsem prošel několik formulářů, zodpověděl jsem běžné dotazy a asi za půl hodiny byl můj účet založený. Při zakládání účtu je důležité zeptat se především na poplatky, používání platební karty v zahraničí (musí se u účtu povolit), on-line platby do zahraničí (je potřeba IBAN účtu), debetní kartu (lze platit, i pokud na účtu není dostatečný obnos) a cashback. Vklad je u banky pojištěn do 50 tisíc liber.
Po vyplnění všech potřebných údajů jsem z banky odcházel s číslem účtu, který jsem mohl rovnou začít používat. Přibližně po týdne mi přišly poštou postupně platební karta, šeková knížka, přístup do internetového bankovnictví a všechny smlouvy. Platební kartu bylo potřeba aktivovat a vytvořit heslo do internetového bankovnictví, ale vše už šlo vyřídit na internetu.
V Británii jsou platební karty velmi používané. Je běžné, že se platí kartou i částky v řádu liber, například pivo v hospodě nebo drobné nákupy v supermarketech. Jediné místo, kde nelze platit platební kartou, jsou trhy. Bankomaty jsou ale v podstatě na každém rohu, takže ani to není žádný problém.
*Autorem článku je Jakub Škvára. Text je součástí seriálu o pracovní cestě do Londýna.