Evropské akcie po úterním výprodeji ve středu mírně ožily

Evropské akcie po úterní výprodejové vlně mírně ožily, podpořily je především akcie sektoru zdravotní péče a bank.
Britský FTSE 100 připsal 0,41 %, francouzský CAC 40 0,30 % a německý DAX 0,32 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,3 %.
Getinge vedla s více než 6% ziskem nahoru celý sektor zdravotní péče poté, co oznámila, že má v plánu vylepšit svou nákladovou efektivitu. Sanofi přidala 1,4 % a přispívala nejvíce k růstu indexu Stoxx Europe 600. Banky zase vedly vzhůru Banca Popoplare di Milano a Intesa Sanpaolo.
"Akcie dostaly včera na frak a po takovém propadu je jen logické, že vidíme určité oživení," říká Michael Woischneck z Lampe Asset Management. "Myslím, že máme to nejhorší za sebou. Budeme nyní oscilovat kolem těchto hladin a nižší hladiny už testovat nebudeme. Dostaneme další data z Číny a jistě nás čeká zákrok ze strany centrálních bank, protože nemůžou ignorovat situaci na mezinárodních trzích," dodává.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Evropská unie ve středu prodloužila o další půlrok sankce proti Rusku za jeho podíl na ukrajinském konfliktu. Sankcím, jejichž platnost byla prodloužena do půli března příštího roku, je vystaveno 37 firem a 150 jednotlivců z Ruska a Ukrajiny. Sektorové sankce prodloužil Brusel už v červnu, své sankce proti Moskvě ve středu rozšířily i Spojené státy.
- Omezení finanční pomoci těm zemím Evropské unie, které nesouhlasí s rozdělením uprchlíků, je pro ministra financí Andreje Babiše (ANO) absolutně nepřijatelné. "Neumím si to vůbec představit. To by vedlo k rozvrácení celé EU," řekl ve středu novinářům Babiš. Podle něj by měl být okamžitě svolán summit unie.
- Podle ABN Amro existuje 40% možnost, že Mario Draghi a ostatní guvernéři Evropské centrální banky (ECB) ztratí nervy a ještě rozšíří současný program kvantitativního uvolňování (QE). Hlavní stratég ABN Amro Nick Kounis před zářijovým zasedáním ECB ve své analýze uvedl, že nyní vidí "mnohem větší riziko toho, že ECB na tomto zasedání rozšíří QE". "Tuto možnost vnímáme zhruba jako 40%," napsal Kounis s tím, že obnovený pokles cen ropy bude vyvíjet negativní tlak na inflaci, což je klíčový faktor, který stojí za vyšší pravděpodobností navýšení objemu QE.
- Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank uzavřela dohodu, na jejímž základě koupí od americké banky Citigroup její aktivity na poli drobného bankovnictví v Maďarsku. Sdělila to ve středu americká společnost, která v posledních letech rozprodává své operace mimo USA. Šéf Erste Andreas Treichl již dříve uvedl, že se jeho společnost zajímá také o převzetí české retailové divize Citibank, jejíž činnost chce americká firma ukončit.
- Výkonný výbor dozorčí rady německé automobilové skupiny Volkswagen navrhl prodloužit pracovní smlouvu s generálním ředitelem Martinem Winterkornem o dva roky, až do roku 2018. Sdělila to ve středu automobilka, jejíž součástí je i česká Škoda Auto. Winterkorn vyšel letos na jaře vítězně z mocenského souboje v nejvyšším vedení, v němž se střetl s bývalým předsedou dozorčí rady Ferdinandem Piëchem.
- Ruská ekonomika se zřejmě dostala z nejhoršího v první polovině letošního roku, ve střední a východní Evropě je ekonomická situace takřka beze změn. Vyplývá to z pravidelného globálního výzkumu ekonomických podmínek ACCA (Asociace certifikovaných účetních) a IMA (Institut manažerských účetních). Sběr dat se uskutečnil začátkem června mezi 950 respondenty z řad členů ACCA a IMA po celém světě, včetně stovky finančních ředitelů velkých společností.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v srpnu vzrostl na 57,3 bodu (odhad: 57,5 bodu, červenec: 57,1 bodu).
- Dánská společnost Lego v prvním pololetí zvýšila čistý zisk o více než 30 procent na téměř 3,6 miliardy dánských korun (DKK). K lepšímu výsledku jí pomohly kurzové změny a solidní poptávka po jejích stavebnicích z umělohmotných kostiček, které firma vyrábí i v České republice. Podnik ve středu rovněž oznámil, že pokračuje v rozšiřování svých výrobních závodů po celém světě.
- Německý vicekancléř Sigmar Gabriel ve středu znovu kritizoval země Evropské unie, které odmítají uprchlické kvóty. Spor o spravedlivé rozdělení nákladů na přijetí migrantů se však nevede jen mezi jednotlivými státy EU, ale i přímo uvnitř Německa. Spolkové země požadují, aby ústřední vláda poskytla obcím více finančních prostředků na zvládnutí krize, informovala agentura DPA.
- Evropské banky by letos mohly odprodat portfolia špatných či jinak problematických úvěrů v celkovém objemu až 150 miliard eur. Bylo by to asi o 60 % více než loni. Ukázal to průzkum mezinárodní poradenské a auditorské společnosti PwC. Nejvíce transakcí by se v letošním roce mělo uskutečnit v Británii, uvedla firma ve středeční tiskové zprávě.
- U největšího německého leteckého dopravce Lufthansa hrozí další stávky pilotů. Odborový svaz Vereinigung Cockpit (VC) ve středu ohlásil krach rozhovorů s vedením aerolinek o nové kolektivní smlouvě. Spor mezi piloty a vedením dopravce trvá už více než rok, dosavadních 12 stávek způsobilo Lufthanse škody za zhruba 300 milionů eur.
- Ukrajinská vláda se rozhodla upravit zákony tak, aby bylo možné vyvlastnit majetek svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Po schůzi vlády to ve středu v Kyjevě sdělil novinářům premiér Arsenij Jaceňuk. Jen na bankovních účtech má exprezident podle Kyjeva 1,5 miliardy dolarů.
- Mezinárodní ratingová agentura Moody's potvrdila rating Erste Group Bank na stupni Baa2, výhled ale zlepšila ze "stabilní" na "pozitivní". Rozhodnutí je podpořeno zlepšujícími se úvěrovými ukazateli, zvláště růstem ukazatele kapitálové přiměřenosti CET1 na 11,3 % pod Basel 3 a poklesem poměru špatných úvěrů na 7,7 %.
- Počet lidí bez práce ve Španělsku v srpnu vzrostl o 0,54 % na 4,07 milionu.
Zdroj: Bloomberg