Evropské akcie v pátek výrazně ztrácely a za celý týden klesly nejvíce od srpna 2011

Akcie na hlavních evropských trzích v pátek zlevnily o více než dvě a půl procenta a v týdenním horizontu dopadly nejhůře za zhruba tři a půl roku. Burzy starého kontinentu v týdnu výrazně oslabilo nečekané rozhodnutí Řecka posunout termín prezidentských voleb. Investoři se obávají, že se v Řecku k moci dostanou radikálové, kteří zcela pohřbí všechny dosavadní snahy o rekonstrukci tamní ekonomiky. Negativně se na obchodování podepsal také pokračující pokles cen ropy.

Britský FTSE 100 v pátek klesl o 2,49 %, německý DAX odepsal 2,72 %, francouzský CAC 40 oslabil o 2,77 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 2,91 % na 3 067,32 bodu. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory. Přes tři procenta odevzdala odvětví základních materiálů, telekomunikací a ropy a zemního plynu. Nejméně klesly realitní sektor a odvětví dopravy a cestovního ruchu, i v jejich případě však propad překročil procento.

Burzy dolů v pátek opět stahovaly klesající ceny ropy, když barel severomořského Brentu poprvé za pět a půl roku zlevnil pod 63 dolarů. Obavy, které má trh z přebytku nabídky nad poptávkou, v pátek ještě zvýšila prognóza Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která pro příští rok snížila výhled růstu poptávky po ropě o 230 tisíc barelů denně.

V pátek odpoledne zlevňovaly ropa Brent i WTI o více než jeden a půl dolaru. Barel Brentu se krátce po 18.00 SEČ prodával za 62,17 USD a ropa WTI se obchodovala za 57,98 USD za barel. Od začátku týdne ztrácí severomořská ropa Brent zhruba deset procent a je asi 45 % pod svým letošním červnovým maximem.

Příčinou stupňujícího se propadu cen ropy jsou rostoucí obavy z přebytku suroviny na světovém trhu, zvláště poté, co ropný kartel OPEC v listopadu odmítl zasáhnout proti poklesu cen omezením produkce.

Podle některých analytiků mohou ceny Brentu dál klesat, protože zásobníky se naplňují a tankerů s ropou bude na mořích stále více. Analytik Abhishek Deshpande ze společnosti Nataxis podle agentury Reuters předpovídá, že by se cena ropy mohla dočasně dostat až ke 40 dolarům za barel.

Investoři ale před víkendem prodávali také kvůli pokračující nejistotě ohledně politického směřování Řecka. Země z periferie eurozóny v úterý nečekaně ohlásila, že se prezidentské volby nebudou konat za dva měsíce, ale již za necelé dva týdny. Pokud přitom z voleb prezident nevzejde, budou svolány i předčasné parlamentní volby, ve kterých by mohli nadpoloviční většinu hlasů získat protievropské radikální strany odmítající tvrdá úsporná opatření.

Nejhorší týden za tři a půl roku

Za celý uplynulý týden britský akciový index FTSE 100 klesl o 6,6 % na 6 300,63 bodu, německý DAX odepsal 4,88 % na 9 594,73 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 7,15 % na 4 108,93 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 za pět obchodních dní klesl o 6,41 %.

Široký západoevropský index STOXX Europe 600 za týden ztratil 5,82 %, což byl jeho nejprudší pokles od poloviny roku 2011. Hodnota šesti stovek firem tohoto indexu klesla o zhruba 524 miliard dolarů, což představuje více než dvojnásobek ročního výkonu řecké ekonomiky, uvedla agentura Reuters.

Hlavní páteční události na evropských trzích

 • Průmyslová výroba v eurozóně v říjnu vzrostla o 0,7 % meziročně a o 0,1 % meziměsíčně. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Čekal se růst o 0,6 % meziročně a 0,2 % meziměsíčně. V září průmyslová výroba stoupla meziročně i meziměsíčně o 0,5 % (revidováno z +0,6 %).
 • Počet zaměstnaných lidí se v eurozóně ve třetím čtvrtletí zvýšil oproti předchozímu kvartálu o 0,2 %. Ve srovnání s třetím čtvrtletím minulého roku pak počet zaměstnaných vzrostl o 0,6 %. V celé Evropské unii se zaměstnanost zvýšila o 0,3 % mezičtvrtletně a o 0,9 % meziročně. Vyplývá to ze statistiky, kterou v pátek zveřejnil statistický úřad Eurostat.
 • Německo: Index velkoobchodních cen v listopadu klesl o 0,7 % meziměsíčně a o 1,1 % meziročně.
 • Spotřebitelské ceny na Slovensku se v listopadu v meziročním srovnání stejně jako v říjnu nezměnily. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil tamní statistický úřad. Slovensko letos bylo i v deflaci, když ceny zboží a služeb mírně klesly.
 • Meziroční tempo inflace v Itálii v listopadu vzrostlo na 0,3 % z 0,2 % v říjnu. Meziměsíčně nicméně spotřebitelské ceny v Itálii klesly o 0,2 % po růstu o 0,3 % v říjnu. Podle údajů neharmonizovaných s metodikou výpočtů EU se ceny v Itálii v listopadu meziročně zvýšily o 0,2 % a meziměsíčně o 0,2 % klesly.
 • Francie: Běžný účet v říjnu skončil se schodkem 0,9 miliardy eur (září: -1,2 miliardy eur).
 • Index spotřebitelských cen ve Španělsku v listopadu meziročně klesl o 0,4 % po poklesu o 0,1 % v říjnu. Španělsko se tak ponořilo hlouběji do deflace. Čekal se pokles indexu o 0,1 %. Meziměsíčně se ve Španělsku spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu o 0,5 % v říjnu.
 • Pokračující pokles cen ropy srazil ruský rubl k americkému dolaru v pátek na nové historické minimum. Krátce po začátku obchodování na moskevské burze se kurz ruské měny k dolaru dostal na 57,362 USD/RUB. Odpoledne ztráty rublu ještě vzrostly a kurz ruské měny se dostal až na 57,88 USD/RUB.
 • Německá automobilka Volkswagen Group v listopadu zvýšila prodeje o 0,7 % na 834 800 vozů. Firma v pátek také uvedla, že od ledna do listopadu prodejcům poprvé dodala více než devět milionů vozidel. Volkswagen je tak podle svých představitelů na cestě k tomu, aby za celý rok dosáhl rekordního odbytu.
 • Německý finanční ústav Commerzbank zaplatí více než miliardu dolarů, aby ukončil vyšetřování ve Spojených státech. Druhá největší banka v Německu tam čelí podezření z porušování amerických ekonomických sankcí a zákonů proti praní špinavých peněz. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává několik finančních médií. Jednání jsou podle nich v závěrečné fázi a dohoda by mohla být oznámena v lednu.
 • Italský módní dům Gucci po osmi letech opouští jeho umělecká ředitelka Frida Gianniniová. Odchod oznámil i její manžel, dosavadní obchodní ředitel značky Patrizio Di Marco. Návrhářka svou spolupráci s firmou ukončí v únoru příštího roku, o jejím nástupci se rozhodne později, oznámil vlastník módního domu, francouzská společnost Kering.
 • V pátek odpoledne musel být kvůli počítačové chybě v britském celostátním středisku řízení letového provozu zcela uzavřen vzdušný prostor nad Londýnem. Všechna letadla mířící na londýnská letiště postupně přistávala, žádné stroje však nesměly odletět. Vzdušný prostor nad Londýnem měl zůstat zavřený minimálně do 19.00 (20.00 SEČ) místního času, opětovné otevření vzdušného prostoru ale nakonec bylo oznámeno již krátce po 17.00 SEČ.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj:
ČTK, CNBC
Evropské akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v Evropě
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat