Evropské akcie v pondělí oslabily, technologický sektor přišel o 1,5 %

Evropské akciové trhy zakončily úvodní seanci nového týdne v červených číslech, když investory znervóznilo zveřejnění čínské obchodní bilance. Data za prosinec naznačila zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky. V meziročním srovnání se snížil čínský import i export.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,48 % na 347,51 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,91 % na 6 855,02 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,39 % na 4 762,75 bodu a německý DAX se snížil o 0,29 % na 10 855,91 bodu.
V negativním pásmu pondělní obchodování uzavřely téměř všechny sektory. Technologické odvětví pod tlakem čínských makrodat ztratilo zhruba 1,5 %.
Z konkrétních titulů stojí za zmínku 6% propad akcií dánského výrobce šperků Pandora, jejichž cílovou cenu snížila americká banka Morgan Stanley.
Mírně naopak stouply cenné papíry britského výrobce luxusního zboží Burberry, na které zvýšila doporučení Bank of America Merrill Lynch. Nový rating je na stupni "neutral" oproti dřívějšímu "underperform".
Evropské akcie (14. ledna 2019), zdroj: CNBC
Pozornost trhů se nyní obrací k dění ve Spojeném království, kde bude v úterý britský parlament hlasovat o přijetí dohody o brexitu. Většina analytiků neočekává, že by návrh premiérky Mayové prošel, u britského tisku jsou však šance zhruba padesát na padesát.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Běžný účet platební bilance, tedy souhrn všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v listopadu přebytkem 8,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka. Běžný účet byl v plusu i v říjnu, kdy přebytek činil téměř deset miliard korun. Za všechny měsíce od začátku roku 2018 do listopadu byl účet v přebytku 37,67 miliardy korun.
- Slovensko připravuje v souvislosti s brexitem pilotní projekt, kterým chce přilákat své občany z Británie do vlasti. Přímo do Londýna příští týden vycestují zástupci slovenské vlády a zástupci firem, kteří Slovákům pracujícím v Británii nabídnou několik desítek pracovních míst v oblasti informačních technologií a podnikových služeb.
- Společnost Dun & Bradstreet snížila loni rating například Německu, Dánsku, Chorvatsku a Makedonii, zatímco Česko, Francie, Řecko, Maďarsko, Island, Nizozemsko, Norsko, Polsko či Portugalsko si v jejím hodnocení polepšily. V pondělí o tom informovala firma Bisnode, která je partnerem D&B. Její rating si klade za cíl předvídat riziko země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let.
- Vládní dluh České republiky klesl za loňské třetí čtvrtletí o 50,8 miliardy korun na 1,777 bilionu korun. Míra zadlužení představovala 33,9 procenta hrubého domácího produktu, zatímco v předchozím druhém čtvrtletí to bylo 35,3 procenta. Meziročně míra zadlužení vládních institucí klesla o 1,21 procentního bodu, v nominálním vyjádření se vládní dluh proti třetímu čtvrtletí roku 2017 zvýšil o 37,2 miliardy. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.
Zdroj: CNBC
Aktuality
