Evropské akcie v pondělí převážně zlevnily, dařilo se však automobilovému sektoru

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování převážně v minusu, když investoři monitorovali zejména politický chaos ve Velké Británii a vyhodnocovali také čínská makrodata, která naznačila, že Peking bude muset zvážit další opatření na podporu ekonomiky.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,28 % na 386,06 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,64 % na 7 235,81 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,27 % na 5 588,95 bodu a německý DAX zpevnil o 0,28 % na 12 226,1 bodu.
Proti trendu šel automobilový sektor, který vzrostl o 2 %, naopak odvětví potravin a nápojů spadlo zhruba o 1,7 %.
Na špičce indexu STOXX 600 uzavřely akcie Danske Bank, které vyletěly vzhůru o 9 %. Akcie Swedbank, další skandinávské banky, si připsaly zhruba 5,7 %.
Dařilo se také německé mediální společnosti Prosiebensat1, jejíž cenné papíry zdražily o 4,8 % poté, co na ně zvýšila doporučení švýcarská banka UBS. Nový rating je na stupni "buy" oproti původnímu "neutral".
Evropské akcie (9. září 2019), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Nezaměstnanost v Česku v srpnu zůstala na červencových 2,7 procenta. Bez práce bylo 204 789 lidí, což je nejnižší srpnový údaj od roku 1996. Uchazečů o práci nepatrně ubylo, počet se proti červenci snížil o 331. V hojném počtu se do evidence v srpnu dostali absolventi škol, hlavní vlnu ale úřady očekávají v září. Nabídka volných pracovních míst se opět rozšířila, zaměstnavatelé nabízeli 350 564 pozic. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR.
- Energetická skupina ČEZ zřejmě odejde z Rumunska, chce prodat většinu svých tamních aktiv. Zájemci se o ně mohou hlásit do 25. září, následovat bude výzva k předložení nezávazných nabídek. ČTK to v pondělí řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková. ČEZ zvažuje v Rumunsku prodej sedmi firem, nechá si pouze společnosti zabývající se aktivitami v moderních energetických službách (ESCO) a část tradingu. Kroky jsou v souladu s novou strategií skupiny, podotkla mluvčí.
- Německý export se v červenci překvapivě zvýšil o 0,7 procenta na 111,2 miliardy eur. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad. Údaje znamenají solidní začátek třetího čtvrtletí a signalizují určitou odolnost německého exportu vůči napětí v mezinárodních obchodních vztazích a nejistotě kolem odchodu Británie z Evropské unie.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v září překvapivě zvýšila. Investoři jsou optimističtější ohledně budoucího vývoje, hodnocení současné situace je však nejslabší od začátku roku 2015. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix.
Zdroj: CNBC