Evropské burzy ve středu převážně klesly, německý DAX přišel o více než procento

Většina evropských akciových trhů ve středu uzavřela v negativním pásmu, když je do mínusu poslal ztrátový úvod obchodování na Wall Street. Investoři vyhodnocovali výsledky několika evropských firem a pozorně také sledovali dění ve Velké Británii, kde ministr financí Philip Hammond představil nová rozpočtová opatření.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,27 % na 387,06 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,1 % na 7 419,02 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,25 % na 5 352,76 bodu a německý DAX klesl o 1,16 % na 13 015,04 bodu.
V plusu se udržely sektory utilit a energetiky. Akcie německé firmy RWE zdražily o více než procento. Společnost těží z krachu vyjednávání o nové německé vládě, který by podle analytiků měl pomoci energetickému odvětví, neboť se očekává, že se dále nebude jednat o požadavku Zelených o uzavření 20 uhelných elektráren, které nejvíce znečišťují životní prostředí.
Poraženým dne byla naopak britská cestovní kancelář Thomas Cook, jejíž cenné papíry se propadly zhruba o 8 % po oznámení horších než očekávaných výsledků hospodaření.
Náladu na trzích ve středu určovalo mimo jiné vystoupení britského ministra financí Philipa Hammonda, který uvedl, že britská vláda v nadcházejících dvou letech vyčlení mimo již vynaložené prostředky tři miliardy liber na přípravu odchodu země z Evropské unie. Hammond rovněž oznámil, že v letošním roce by britská ekonomika měla vzrůst o 1,5 procenta.
Evropské akcie (22. listopadu 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Britská vláda v nadcházejících dvou letech vyčlení mimo již vynaložené prostředky tři miliardy liber na přípravu odchodu země z Evropské unie. Sdělil to ve středu v parlamentu ministr financí Philip Hammond při představování nových rozpočtových opatření. Hammond současně oznámil nové odhady ekonomického růstu nezávislého Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR). V letošním roce má ekonomika vzrůst o 1,5 procenta. V březnu přitom odhad počítal se zvýšením hrubého domácího produktu o dvě procenta.
- Evropská komise ve středu varovala pět států eurozóny, včetně Itálie a Belgie, že by příští rok nemusely dodržet unijní rozpočtová pravidla. V případě Itálie je důvodem znepokojení přetrvávající vysoká míra veřejného dluhu, komise proto informovala Řím, že na jaře 2018 opět posoudí, zda země vládní dluh snižuje odpovídajícím způsobem. Situace v celé eurozóně se ale zlepšuje, růst vykazují ekonomiky všech zemí platících eurem, připomněla ve středu Evropská komise.
- Čínská energetická a investiční skupina CEFC a česko-slovenská finanční skupina Penta Investments chtějí koupit od americké mediální firmy Time Warner její podíl ve společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice. S odvoláním na tři informované zdroje to ve středu uvedla agentura Reuters.
- Česká republika měla loni v rámci EU nejnižší míru nezaměstnanosti, a to 4 %. Druhou nejnižší mírů nezaměstnanosti mělo Německo s 4,1 %, nejvyšší nezaměstnanost mělo Řecko s 23,6 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2017. Průměr EU byl loni v případě nezaměstnanosti 8,6 % a v případě zemí platících eurem 10 %.
Zdroj: CNBC
Aktuality
