Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, dařilo se zejména energetickému sektoru

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne zpevnily, když mírně klesly obavy z obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Důvodem bylo oznámení administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, že hodlá zpřísnit systém kontroly zahraničních investic do nákupu amerických technologií, nebyly však oznámeny žádné specifické kroky proti Číně.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,68 % na 379,8 bodu, britský FTSE 100 získal 1,11 % na 7 621,69 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,87 % na 5 327,2 bodu a německý DAX si polepšil o 0,93 % na 12 348,61 bodu.
Zhruba o 2,5 % ve středu zpevnil energetický sektor, který těžil z růstu cen ropy. Za jejich růstem stojí úterní oznámení amerického ministerstva zahraničí, že Spojené státy požádaly ostatní země, aby od listopadu přestaly dovážet íránskou ropu. O více než 5 % díky tomu zdražily akcie firem Saipem a Tullow Oil.
Dařilo se také francouzské společnosti Imerys, jejíž cenné papíry si polepšily zhruba o 3,5 % poté, co na ně zvýšila doporučení banka BNP Paribas.
Evropské akcie (27. června 2018), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Polský státní plynárenský podnik PGNiG podepsal s americkými společnostmi Port Arthur LNG a Venture Global LNG dohodu o dodávkách zkapalněného zemního plynu na příštích 20 let. Dodávky pokryjí téměř 34 procent roční spotřeby Polska. Varšava tak učinila další krok ke snížení své závislosti na ruském plynu, uvedla ve středu agentura Reuters.
- Norská vláda dokončila plánovaný prodej zbývajícího podílu 9,88 procenta ve skandinávské letecké společnosti SAS. Oznámilo to ve středu norské ministerstvo obchodu a průmyslu. Celkem 37,8 milionu akcií bylo prodáno institucionálním investorům za cenu zvýhodněnou o tři procenta v porovnání s úterní cenou na burze. Vláda tak získala 652 milionů švédských korun.
- Těžba ropy v Rusku od začátku června dosahuje 11,054 milionu barelů denně, zatímco v předchozích třech měsících se pohybovala v průměru na 10,97 milionu barelů denně. Uvedla to ve středu agentura Reuters, která se odvolává na zdroje z odvětví. Podle dohody s Organizací zemí vyvážejících ropu a dalšími vlivnými producenty má přitom Rusko těžit maximálně 10,947 milionu barelů denně.
Česká národní banka na svém červnovém zasedání podle očekávání zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 1,00 % a lombardní sazbu posunula z 1,5 % na 2,0 %. Diskontní sazbu rada ponechala beze změny na 0,05 %. Středečního zasedání bankovní rady se zúčastnilo šest jejích členů, přítomen nebyl viceguvernér Mojmír Hampl.
Zdroj: CNBC
Aktuality
