US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,65 %
NASDAQ+0,81 %
DOW JONES+0,48 %
PX-0,05 %
ČEZ-0,44 %
NVIDIA+0,40 %

Inflace v eurozóně v lednu podle předběžných dat zrychlila na 1,4 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v lednu podle očekávání stouplo na 1,4 % z 1,3 % v předchozím měsíci. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v lednu naopak zpomalila, a to na 1,1 % z 1,3 % v prosinci (odhad: 1,2 %). Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Redakce IW
Redakce IW
31. 1. 2020 | 11:09
Eurozóna

ECB usiluje o to, aby se v rámci podpory růstu ekonomiky přiblížila inflace dvěma procentům. Na této úrovni byl růst cen v eurozóně naposledy předloni.

Centrální banka proto pokračuje v nákupech dluhopisů a ve snižování depozitní úrokové sazby, která na podzim klesla na minus 0,5 procenta. Tak nízko zatím nikdy nebyla.

Z jednotlivých segmentů trhu v prvním měsíci letošního roku nejvíce rostly ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků, které se meziročně zvýšily o 2,2 procenta. Následovaly ceny energií s růstem o 1,8 procenta - v prosinci přitom rostly jen o 0,2 procenta a o měsíc dříve klesaly. Ceny služeb vzrostly v lednu o 1,5 procenta a průmyslového zboží o půl procent

Zdroj: Bloomberg, ČTK

Aktualita pro rok 2026

EurozónaEvropská ekonomikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Grónsko jako další Venezuela? Důvod by se našel, jen bezpečnost to ale není

Grónsko jako další Venezuela? Důvod by se našel, jen bezpečnost to ale není

7. 1.-Tomáš Beránek
Grónsko