Likérka Stock Spirits v prvním finančním pololetí vydělala 14,7 milionu eur, navrhne mezitímní dividendu 2,77 centu na akcii

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za období od loňského října do letošního března (první pololetí finančního roku) čistý zisk 14,7 milionu eur. V prvním pololetí finančního roku 2019 zaznamenala skupina zisk 5,9 milionu eur. Firma také oznámila, že její představenstvo navrhne vyplatit mezitímní dividendu 2,77 centu na akcii oproti 2,63 centu na akcii před rokem.

Upravený zisk EBITDA společnosti vzrostl na 45,6 milionu eur z 35,3 milionu eur. Zisk na akcii činil 7,41 centu po 2,99 centu a upravený zisk na akcii dosáhl 14,38 centu po 10,19 centu. Tržby společnosti stouply na 189,6 milionu eur ze 156,9 milionu eur a provozní zisk činil 38,8 milionu eur po 29,3 milionu eur v prvním pololetí finančního roku 2019. Prodejní náklady v prvním pololetí finančního roku stouply na 31,35 milionu eur z 27,84 milionu eur.

Objem prodejů stoupl na ekvivalent 8,1 milionu 9litrových balení ze 7,3 milionu 9litrových balení. Situace v Polsku je příznivá, společnost tam zaznamenala (po vyloučení vlivu změn měnových kurzů) nárůst tržeb o 25,4 %, v Česku se jí tržby zvýšily o 9,1 %. Dohromady polský a český trh zajišťují bezmála 84 % tržeb celé skupiny.

Upravený zisk EBITDA dosáhl v prvním finančním pololetí v Polsku 28,51 milionu eur (1HFY2019: 19,82 milionu eur) a v Česku 19,83 milionu eur (1HFY2019: 15,38 milionu eur). Firma se tak zvládla vypořádat s růstem spotřební daně u alkoholu, k němuž došlo s platností od začátku letošního roku v obou zemích. Od 1. ledna 2020 se spotřební daň u alkoholu v ČR zvýšila o 13,2 % (z 28 500 Kč za hektolitr etanolu na 32 250 Kč) a v Polsku stoupla o 10 %.

V Itálii se likérce tržby zvýšily o 21 %, tento trh se ale na celkových tržbách skupiny podílí jen necelými 8 %. Výsledek podpořilo začlenění akvírované společnosti Distillerie Franciacorta, výrazně se ovšem v Itálii snížil zisk EBITDA.

Poměr čistého dluhu společnosti k zisku EBITDA dosahoval k 31. březnu 0,71. Hodnota čistého dluhu se proti loňskému září nezměnila, činila 55,4 milionu eur. Poměr čistého dluhu k zisku EBITDA byl na konci září 2019 na úrovni 0,83. Mezitímní dividenda 2,77 centu na akcii znamená 1,3% hrubý dividendový výnos.

"Silné výsledky jsou důkazem kvality našeho portfolia značek, síly vztahů se zákazníky a odolnosti našeho byznys modelu," napsal generální ředitel likérky Mirek Stachowicz ve výsledkové zprávě. Zdůraznil také, že firma klade důraz na lokální produkci svých výrobků, a neeviduje proto žádné výraznější dopady pandemie na výrobu. Firma dále uvedla, že výpadek prodejů v restauracích byl kompenzován vyššími prodeji v obchodech.

Kvůli koronaviru zaznamenala Stock Spirits částečný odpis investice do irské společnosti Quintessential Breands Irish Whiskey ve výši 14,2 milionu eur.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní, druhé pololetí může být kvůli pandemii slabší

"Celkově jsou čísla pozitivní. Výsledky potvrdily pokračující solidní růst tržeb a omezené dopady jak zvýšené spotřební daně na alkohol, tak negativních důsledků opatření souvisejících s covidem-19," napsal analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Firma zveřejnila silné výsledky na klíčových trzích. Tržby byly podpořeny předzásobením na konci roku (kvůli vyšším spotřebním daním v Polsku a ČR) a poté menším předzásobením před koronavirem. Na druhé pololetí se díváme opatrně kvůli výrazně většímu negativnímu dopadu současné situace oproti prvnímu pololetí. Společnosti zajišťuje 'zavřený' HoReCa segment asi 15-20% tržeb a nebude pravděpodobně plně kompenzován vyššími prodeji v off-trade segmentu. Skupina neposkytla konkrétnější výhled, nicméně management očekává, že poptávka zůstane silná i ve druhém pololetí. Současná situace není úplně příznivá pro fúze a akvizice, ale po pominutí pandemie by se nějaké možnosti mohly naskytnout. Pro středeční obchodování bychom však očekávali pozitivní reakci trhu," doplnil analytik Marek Dongres z České spořitelny.

Stock Spirits je jedním z předních producentů značkových lihovin a likérů ve střední a východní Evropě. Působí v Polsku, České republice, Itálii, na Slovensku, v Chorvatsku a Bosně a Hercegovině. Produkci vyváží do více než 40 zemí po celém světě.

Zdroj:
Stock Spirits
Stock Spirits
Přestat sledovat
Alkohol a drogy
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
28. 11. 2021 4:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Petr Novotný, Investiční web)
Americké akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
24. 11. 2021 15:00
ABCD investora: Jak sestavit vítězné portfolio na rok 2022?
Akciové tipy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat